NOKTA KADAR MENFAAT İÇİN VİRGÜL KADAR EĞİLMEYİN - Selda Avcı

NOKTA KADAR MENFAAT İÇİN VİRGÜL KADAR EĞİLMEYİN


Etrafımıza şöyle bir baktığımızda hemen hemen artık herkesin birbirine selam vermesi menfaate dayanır hale gelmiş durumda. Biri ile konuşmaya başlamadan önce düşünülen tek şey acaba bu ileride benim işime yarar mı? Gün olur bu insana işim düşer mi? Diye düşünerek hareket ediyoruz. Menfaat her dili konuşur ve türlü kılıklara da girebilir. Menfaati nerede bir imkân birikmişse, onu orada görürüz. Hemen “içimizden biri” haline gelir. Şartlar değişmeye başlayınca, en önce uzaklaşanda menfaattir.

Biri size değiştin diyorsa; ya sizinle işi bitmiştir ya da menfaati.

Menfaatin ilkesi ve insafı yoktur. Herkes işine geldiği gibi yönlendirir.Bazı arkadaşlıklarda menfaat ilişkisini çıkardığınız zaman geriye hiçbir şey kalmaz.Basitçe söylemek gerekirse, kazancına bakar. En ulvi kavramları bile sıçrama tahtası olarak kullanmaktan çekinmez. Kendi yararı için ne varsa hiç tereddüt etmeden harcar götürür. İnsanları bulundukları konum ile değerlendirmek, ondan bir beklenti içine girmek kadar çirkin bir davranış şekli olamaz.

Bugünlerde ne dost belli ne de düşman! Herkes menfaatince insan!

Menfaat, hiçbir uyarıyı, nasihati üstüne almaz. Sürekli bir bahanesi, kendince haklı gerekçesi vardır. “Herkes böyle yapıyor” der. Hayır, herkes öyle yapmıyor. Sen işine yarayan taraflarını görerek hareket ediyorsun.İnsan menfaatini elbette düşünecektir ama menfaat için arkadaş, dost satılmamalıdır.

Nokta kadar menfaat için virgül gibi eğilenler, sonunda düz hat olup çiğnenmeye mahkûmdurlar. La Edri

Menfaatin terazisi bozuktur. Liyakat ve ehliyet sahibi olup olmadığına bakmaz. Geldiği veya ulaşmak istediği yer onun hakkı mıdır, düşünmez. Menfaat sandalye gibidir. Ayağının altına alırsan yükselirsin, başının üstüne alırsan ezilirsin. (Cenap Şahabettin)Menfaati hep başkasının adamı olarak görürüz. Menfaat her şey olur, fakat sadece kendisi olamaz.

Menfaat karşısında küçülenlerden, büyük yetişmez. Falih Rıfkı Atay

Menfaat, keskin dönüşler yapabilir. Akşam liberal, sabah muhafazakâr olabilir. Daima uçlardadır. Övgü ve yergide aşırıya kaçar. İşine geldiği zaman sesi, en coşkulu hatiplerden bile daha gür çıkabilir.Menfaatin gözleri keskindir. İşine yarayacak en küçük ayrıntıyı bile hemen görür. Bazen de gözünün önünde âlem yansa görmez.(İbrahim Tenekeci)

İnsanın tüm hareketlerine, yalnız çıkarının merkez olması; bayağılıktır. Bacon

Menfaat, ilişkileri kurcalamayı, insanları takip etmeyi gerektirir. Kim kiminle selamlaşıyor, ne yapıyorlar, yükselen isimler hangileri, bilinmesi gerekir.Menfaatin dostluğu, vefası ve meşakkate dayanma gücü yoktur. Kimi kullanabilirim, kiminle işbirliği yapabilirim diye bakar. Ondan uzun soluklu yürüyüş, kalbî münasebet bekleyemeyiz. İtimat ehli değildir. Bir insanın hayat felsefesinde ya siyah olmalıdır, ya beyaz griye yer vermeden hayatını onurlu bir duruş sergileyerek menfaati için eğilip, bükülmeden yaşayarak sürdürmelidir.  Nasihat belli: Samimiyetinden emin olmadıklarımızdan uzak durmalıyız. (İbrahim Tenekeci)

Güvenme insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi Allah cenneti, O’na bile etmezlerdi secde. Mehmet Akif Ersoy

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
06Ekm

BAŞROL SENSİN!

18Eyl

ÖYLE UZAKTAN

07Eyl

7 EYLÜL

06Eyl

YÜREK YANMAYINCA

15Ağs

HAYAT HEDİYENDİR!