HEMEN ŞİMDİ! - Selda Avcı

HEMEN ŞİMDİ!


Hepimiz için yaptığı işin beğenilmesi takdir edilmesi elbette ki önemlidir değil mi?

Takdir ve beğeni deyince öyle her gün aman sen ne iyisin, sen ne güzelsin şeklinde de değil tabi ki.

Çalışanın mutluluğu ile işyerine bağımlılığı arasında güçlü bir ilişki vardır.

Mutlu ve işine bağlı bir çalışan, patronları ve yöneticileri ile daha olumlu bir ilişki kuruyor. Zorluklar ve değişikliklerle başa çıkma konusunda daha etkin oluyor.

Stresle daha iyi bir şekilde başa çıkabiliyor, yaptığı işini severek yapıyor çok daha keyif alıyor.

Birde Allah muhafaza yaptığınız işi hiç takdir etmeyen, sizi sürekli yeren, başkalarının yanında küçük düşürme çabası içerisine giren bir patron veya yönetici ile çalıştığınızı düşünün. Ki ben geçmiş zamanlarda böyle bir kadın yönetici ile ne yazık ki çalıştım. O dönemlerde hayat benim için çekilmez bir hal almıştı. Çünkü eziklik duygusu, ego, kendini ıspatlama, birilerine ben senden üstünüm tavırları o kadında fazlasıyla vardı. Bu benim o dönemlerde hem sağlığımın bozulmasına, hem de iş verimimin düşmesine sebep olmuştu. Yani çalışmış olduğum işyeri o dönemde benim için çekilmez olmuştu, ayaklarım işe gelmek istemiyor geri geri gidiyordu.

Bizde marifetler iltifata, iltifatlar ise marifete tabidir diye halk arasında sıkça kullanılan bir söz vardır.

Çalışan yaptığı bir işi başarmayı hedefleyerek yapmalı, daha sonra işveren de onu takdir edip, daha da güzel işler yapması için yüreklendirmelidir.

    Çalışanınızı takdir, teşekkür etmek sizden bir şey götürmeyeceği gibi, aksine size verim ve emek olarak geri dönmesini sağlayacaktır.

Takdir, minnettarlık ile eş anlamlı bir sözcük değildir. Takdir; kişilerin ya da durumların değerini anlamış olmak ve bunu önemsemektir. Çalışanlarınıza değer verdiğiniz ve bunu, bir numaralı önceliğiniz haline getirdiğiniz zaman, işinizin değeri de fazlasıyla yükselecektir.

Takdirin, bu kadar önemli sonuçlarının olmasının aslında bilimsel bir yanı vardır. Takdir, bir enerjidir ve bu enerjinin çekimine sahiptir. Bu nedenle siz çalışanlarınıza değer verdiğinizde onlardan da değer çekersiniz. Benzerler birbirini çeker. Bu salt biçimde, kulağa hoş geldiği için söylenmiş bir söz değildir. Doğrudan, kendi yararınıza kullanabileceğiniz bilimsel bir gerçektir. Nasıl mı? Her şey sizinle başlar. İster iş yeri sahibi, ister departman yöneticisi, ister şef olun; ne düşündüğünüz ve hissettiğiniz, şirketinizle ilgisi olan herkesi etkileyecektir. Böylelikle atmosferi, tempoyu siz belirler, neyin önemli olup olmadığına siz karar verirsiniz.

Takdir sizden gelecek ki, çalışan, takdir gördüğü iş yerinde, işine dört elle sarılacak. Bu arada hazır konu takdir, teşekkürden ve işverenlerden açılmışken bende çalışmış olduğum iş yerindeki müdürüme canı gönülden bir teşekkürü borç bilirim. Beni azimlendirdiği, yüreklendirdiği, değer verdiği, başaramayacağım sandığım işte bile sen yaparsın diyerek beni teşvik ettiği için çok teşekkür ediyorum. İşimi bu yüzden çok seviyorum ve her gün heyecanla sanki ilk işe gelişim gibi büyük bir mutlulukla işime geliyorum Allah’a şükürler olsun.

O halde hal böyle iken buradan tüm işverenlere seslenelim mi ne dersiniz? Takdir sizden, çalışmak işçinizden. Bir teşekkür size bir şey kaybettirmez, işçinizin verim gücünü artırır. Peki o zaman hemen şimdi hiç vakit kaybetmeden bir teşekkür etmeye ne dersiniz…?

 

 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
06Ekm

BAŞROL SENSİN!

18Eyl

ÖYLE UZAKTAN

07Eyl

7 EYLÜL

06Eyl

YÜREK YANMAYINCA

15Ağs

HAYAT HEDİYENDİR!