AZ İNSAN, ÇOK HUZUR - Selda Avcı

AZ İNSAN, ÇOK HUZUR


Üzülme der Mevlana ve devam eder; Kaybettiğin her şey başka surette sana geri döner. Yazımıza bu sözün anlamını açıklayarak başlayalım. Zaman zaman hayatımızdaki insanlardan yaprak dökümü yaşamaya başlarız. Giden her kim olursa olsun o kişinin yerini hiç zaman kaybetmeden biri hemen dolduruverir. Yani hayatımızda aslında kimse vazgeçilmez değildir. Sadece bizim hayatımızdan çıkma zamanı gelmiştir ve Ayşe gitmiştir, yerine Fatma gelmiştir. Ben buna hep dikkat ederim gidene asla üzülmem demek ki onun benim hayatımdaki rolü o kadarmış ve rolünü oynadı gitti diye düşünürüm.

Bazen onca kalabalık vardır etrafımızda bizi gerçekten seven ve gerçek dostumuz olan insanların sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Onun için evimizde, arabamızda, iş yerimizde yapmış olduğumuz temizlik gibi hayatımızda gereksiz ve bizi yoran insanları da temizleyerek rahat bir nefes almamızı sağlamalıyız. Hesapladığım kadarı ile hayatımdan çıkardığım birkaç insanın benim hayatımda olmasının hiçbir gereği yokmuş. Evde olan fazla eşya bizi temizlik yaparken yorar, onun için evlerimizde az eşya tercih edersek daha az yoruluruz. İnanın hayatınızdaki insanların çokluğu da bizi tıpkı o eşyaların yorduğu kadar yorar. Onun için bizi yoran, yıpratan kimse varsa yol vermek en doğru tercih olacaktır.

Etrafımda çok insan olmasın, etrafımdakiler insan olsun yeter!

Sevgili Gülay Özcan bu konu ile alakalı o kadar güzel bir yazı kaleme almış ki bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Sil gitsin demiş, bakalım neleri silmeliyiz.

HAYATINDAN SİL GİTSİN
1- Sen aramayı, yazmayı bıraktığın an bakarsın ki o aramıyor, yazmıyor. Bütün ilişkiyi sen devam ettiriyorsun,Sil gitsin
2- Bir insandan bir şey öğrenemiyorsan, o insan gereksizdir.Sil gitsin
3- Başkalarının sırlarını sana anlatan senin sırlarını da başkalarına anlatır.Sil gitsin
4- Tartışmayı bilmeyen, dinlemeyen, kendi fikrini dayatan insanla konuşacak bir şeyin yok.Sil gitsin
5- “Yoğunum” kelimesini ağzına sakız etmiş, sürekli zamansızlıktan dem vuranı, Sil gitsin
Unutma!. Zaman hiçbir zaman bulunmaz, yaratılır…
6- “Ben buyum” deyip sıyrılan insanla asla anlaşamayacaksın.Sil gitsin
7- Saatlerce kendi derdini anlatıp durur, bencillikten burnunun ucunu görmez.Sil gitsin
8- Ne yaparsan yap gülmez. Bazıları mutsuzluktan beslenir.Sil gitsin
9- Senden alır, alır, alır… Vermeye gelince beklentisiz sevgiden dem vurur.Sil gitsin
Değer veriyorsan değer görmelisin. Aksi aptallıktır…
10- Kendi yapamadığı için senin başarılarını küçümser. Hatta dürüstlük adı altında kıskançlığını kusar. Sıkma canını, onun derdi kendi acizliğiyle.Sil gitsin
11- Hayallerini dinlemeyenleri, acını ve mutluluğunu paylaşmayanları,Sil gitsin

Yukarıda sayılan vasıfları olan insanların zaten hayatımızda olmuş yâda olmamış bir şey ifade etmediği kanaatindeyim. Ben dostum ve arkadaşım dediğim insanla içtiğim ne bir fincan kahveyi, ne de hayatıma giren hiçbir insanı ziyan etmedim. Kimi kıskançlık etti gitti, kimi çekemedi gitti, kimi hazmedemedi gitti, kimi sevmediği için gitti, kimi çamur atarak gitti. Hepsine eyvallah dedim, gidene asla dur demedim, dememde. Çünkü beni gerçekten seven insan, beni bırakıp gitmez üzüntümde, mutluluğumda her zaman benim yanımda olur diye düşünürüm. Hani filmlerde ve dizilerde de görürüz rolü biten oyuncuyu ya öldürüp çıkarırlar, yâda bir yurt dışı seyahati çıkar ve o kişinin rolü biter diziden, filmden çıkarılır. Bende hayat denen bu oyun sahnesinde benim hayatımda rolünü tamamlayana elveda diyerek uğurlamaktan hiç gocunmam, onun benim hayatımdaki rolü dolmuşsa yapacak bir şey yok o yaprak dökülecek, gerçek dostlar yanımda kalanlar olacak ki bende dostumu düşmanımı ayırt edebileyim. Hayatımızda ne kadar az insan olursa o kadar huzurlu olacağımıza inanıyorum. 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
06Ekm

BAŞROL SENSİN!

18Eyl

ÖYLE UZAKTAN

07Eyl

7 EYLÜL

06Eyl

YÜREK YANMAYINCA

15Ağs

HAYAT HEDİYENDİR!