HAYIRLI OLSUN - MUSTAFA AYDOĞAN

HAYIRLI OLSUN


1 Dönüm arazinin kaç metre kare olduğunu bilenler çoktur ancak ben bilmeyenler için yazıyorum; 1 Dönüm arsa 1000 metre kare.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında Kanal İstanbul projesi yapılacağını duyurmasının ardından Damat Berat Albayrak fırsatı kaçırmamış.

Bakan Albayrak, yaklaşık 13 dönümlük araziyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projeyi duyurduğu 2011 yılından bir yıl sonra satın almış. Halen tarla vasfında olan arazi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kanal İstanbul için değişiklik yapılan planda “konut alanı” sınırları içinde kalmış.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Hazal Ocak’a konuşan bir bakanlık yetkilisi de Berat Albayrak’ın babası Sadık Albayrak’ın da 2003 yılında bölgede aldığı araziye komşu olan bir araziyi  Berat Albayrak’ın “yabancıya gitmesin diye” satın aldığını, durumun Kanal İstanbul’la ilişkilendirilmesinin ise “zorlama” olacağını söylemiş.

İşte vatanseverlik buna denir, “Yabancılara gitmesin” diye baba Albayrak da güzergahta yer alan Arnavutköy’e bağlı Boyalık Mahallesi’nden 3 dönüm arazi satın almış. Tarla vasfındaki arazinin etrafını çevirerek prefabrik bir ev yapmış. Berat Albayrak’ın aldığı arazinin de babasının arazisine komşu olduğu belirtiliyor. Yani 13 dönüm arazi, yani 13 bin metre kare arazi…

Günümüzde izin alınmadan her hangi bir vatandaş kümes dahi yapamazken Albayrak’ın babasının arazi üzerine prefabrik ev yapması, orada bulunan vatandaşlara emsal teşkil etti mi, başkaları da ev yapabildiler mi orasını bilemiyoruz.

Yaşanan ilginç bir olay da; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen günlerde İstanbul’un anayasası sayılan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planını delerek Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak “Yenişehir”i plana işlemiş. Yapılan değişiklik, Sadık ve Berat Albayrak’ın birbirlerine komşu olan arazilerini de etkiliyor. Halen tarla vasfında olan iki arazi, plan değişikliğinin ardından “konut alanı” sınırları içinde yer alıyor.

Hiç merak ettiniz mi o zamanlar alınan bir tarlanın konut alanına dönüştürülmesinin ardından fiyatının ne kadar yükseleceğini?

Bu devirde paran var ve işini de yürütebiliyorsan paran durmadan para kazanıyor. Dünyalığın bir yerde tamam oluyor, sırtın yere gelmiyor. Allah fakir, fukaranın, dar gelirlilerin yardımcısı oldun.

Bir yanda karnını doyurmaya çalışanlar ve elektrik, doğalgaz faturamı nasıl ödeyeceğim derdine düşenler, diğer yanda da paraya para demeyenler.

Bakan Albayrak’ın Avukatı Ahmet Özel, bir açıklama yaparak, Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan 'Damat işi biliyor' başlıklı haberin, tamamen algıya dönük olduğunu vurgulamış. Birtakım afaki yorumlarla gerçeklerin bağlamından koparıldığını, açıkça yalan ve iftiradan ibaret birtakım iddiaların kamuoyuna 'haber' diye sunulduğunu belirten Özel, "Şöyle ki doğrudan Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın şahsını hedef alan ve Sayın Bakanımızı kamuoyunun husumetine maruz bırakmayı amaçlayan bu sözde haberdeki ithamlar ve yorumlar kesinlikle yalandır" diyor.

Şimdi bizlerin de kafası karışmadı değil kim doğru söylüyor, kim yalan söylüyor bilemiyoruz. Bizim için önemli olan buralardan kimin ve kimlerin arazi aldığı ve ne zaman aldıkları. Alanlara arsaların, Kanal İstanbul’un da vatanımıza milletimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Hayrını görsünler…

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Mar

BUYURUN SAYIN ÖZHASEKİ

23Mar

BUNA DA ŞÜKÜR

20Mar

ÖNCE OTOPARK

19Mar
13Mar

CUMHURİYET OLMASA KULDUM