AMAÇ HANGİSİ - MUSTAFA AYDOĞAN

AMAÇ HANGİSİ


Sigara’ya gelen zamların ardından ilimizde sigara bırakma polikliniklerinde yüzde yüz artış olmuş.

Ben daha önce de bu polikliniklere gidenlerle karşılaştım. Hatta merak edip faydasını görüp görmediklerini sordum. Önce birkaç günlüğüne, ya da bir iki ay süreyle de olsa sigarayı bırakanlar oluyor. Az da olsa tamamen bırakanlar da var.

Yani denemekte fayda var. Bırakabilenler şanslı, bırakamayanlar ise yine maliyet hesabı yapmaya devam edecekler. Bu herkes için geçerli değil, dar gelirliler için geçerli.

Sayın Cumhurbaşkanımızın sigara konusunda ne kadar hassas olduğunu bilmeyenimiz yok. Sigara içenlere rastladığında da bırakma sözü alıyor.

Sigaraya üst, üste yapılan zamlar insan sağlığı düşünülerek mi yapılıyor, yoksa devletin kasasına girecek olan paranın hesabı yapılarak mı yapılıyor. Bu on puanlık uzman sorusu falan değil, basit bir soru.

Sigara zamları insan sağlığı düşünülerek yapılıyor demek biraz abesle iştigal olur. Sigara zammı değil ki ülkemizde yapılan zamlar sadece.

Elektrik, Su, Doğalgaz aklınıza ne gelirse A’dan Z’ye her şeye durmadan zam yapılıyor. Dar gelirliler de bu zamlar karşısında inim, inim inliyor.

İki yakaları bir türlü bir araya gelmiyor. Psikoloji, misikoloji hiçbir şey kalmıyor. Stresten strese giriyor.

Hangi uzmanla konuşursanız konuşun çağın en büyük vebası stres. Bütün hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Demek ki sigara zammı insanların sağlığı düşünülerek yapılıyor olsa, diğer zamların yapılmaması lazım.

Sigara bıraktırma polikliniklerindeki artışa bakıp sadece o nu değerlendirmeyelim. Diğer polikliniklerdeki artışın birçoğunun nedeni de işte stresten kaynaklanan hastalıklardan bağlı.

Halkın sağlığını düşünenlerin özellikle de ülkemizi yönetenlerin maaşlara üç kuruş artış yaparken, piyasada ne var, ne yok her şeye peş, peşe zamları geçirmemeleri lazım.

Fakir-fukarayı, dar gelirlileri düşünerek ve ellerini vijdanlarına koyarak hareket etmeleri lazım.

Resmen hasta olduk, hasta…

Yapılan siyaset işte bu kesimlerin umurunda bile değil onların konuştuğu siyaset zamlar ve zorlaşan yaşam şartları. Geçim derdi, bilmem anlatabildim mi?

Birileri her zaman olduğu gibi yazımı eleştirirken, birileri de onların sesi olduğum için teşekkür edecek.

Ne olursa olsun MAĞDURUN VE MAZLUMUN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİM.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Mar

BUYURUN SAYIN ÖZHASEKİ

23Mar

BUNA DA ŞÜKÜR

20Mar

ÖNCE OTOPARK

19Mar
13Mar

CUMHURİYET OLMASA KULDUM