Çiftçi isyanda! Yücel'e dert yandılar...

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

Bu sefer Kayseri’nin Cırgalan bölgesinde tarım yapan çiftçi sorunlarını İYİ Parti’li Kazım Yücel’e tek tek anlattı. Kayserinin her kesiminden Kazım Yücel’e çağrıda bulunan halk arasında bu sefer Cırgalan ve bölgesinde tarım yapan çiftçi mazot, gübre ve tohum fiyatlarından tarlalarını sürüp ekemediklerini, tarımda uygulanan yanlış politikalardan İYİ Parti’li Kazım Yücel’e dert yandı.

"14 LİRA OLAN DESTEK ARTIK 1 LİTRE MAZOT BİLE ETMİYOR"

Cırgalan sakinlerinden tarımla uğraşan geçimini çiftçilikle sağlamaya çalışan vatandaşlar “2021 yılının desteklerini bu gün oldu hala alamadık. Dönümüne 14 Lira olan desteğe artık 1 litre mazot bile etmiyor ve daha biz bu desteği bile almadık. Aracı olan bir vatandaş benzinciden 1 litre mazotu kaça alıyorsa bizde aynı fiyata alıyoruz. Eskiden ara sıra veresiyede mazot alıyorduk artık o da yok. Her gün zam gelmekte.” İfadelerinde bulunan çiftçi mazot fiyatlarından dert yandı.

Haber

"İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMIYORUZ NE EKEN VAR NE DİKEN"

Çiftçi vatandaşlar “ Tarlanın halini görüyorsunuz tam mevsimi tarlanın sürülüp ekime hazır hale getirmenin. Tarlalarımız bu halde ne mazot alabiliyoruz traktörle sürelim ne tohum alabiliyoruz ekelim nede gübre alabiliyoruz. Bundan önce bin TL veriyordu tohum desteği bu sene 180 Liraya düşürdü. Ben 180 liraya ne gübresi alacamda ekeceğim. Bizim ekecek biçecek gücümüz kalmadı artık. Gübre olmuş 9-10 bin lira. Mazot derseniz 20 lirayı geçti. Çiftçi çok zor durumda artık ekecek dikecek çiftçi kalmadı. Tarlalar bom boş görüyorsunuz. 100 dönüm ektiğim yere gübre alacak gücüm yok işin içinden çıkamıyoruz. Gördüğünüz bu araziler Kayseri’nin manavıydı. Şimdi buradan hale bile tek bir şey gitmiyor. Bakın etrafınıza tamda ekim dikim zamanı ne eken var ne diken tarlalar sürülmemiş bile. Buradan yeşil soğan, marul, soğan, domatesi, salatalık, biber, ıspanak ne varsa yetiştirirdik. Ama artık kendi yiyeceğimizi zor yetiştiriyoruz. Destek var diyorlar biz neden görmüyoruz verdilerde biz mi almadık.” diyen çiftçi sorunlarını tek tek İYİ Partili kazım Yücel’e anlatarak sesimiz olun bizleri duymuyorlar dediler.  

Haber

"KAYSERİ’NİN TARIM MEMBAASINDA ÇİFTÇİMİZ ŞİKÂYETÇİ"

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İyi Parti Grup Başkan Vekili Kazım Yücel, “Şuan aslında devletimizin yapması gereken, tarlasını ekmeyenin tarlasını zorla ekme politikası uygulamalı. Buna tarımda bir reform denilmeli, kimsenin bir karış toprağı boş kalmamalı. Dünyada pandemi denildi, birde savaş çıktı, bu gerçeği artık görmeli önümüzdeki yıl için bu günden devletimizin hükümetimizin yetkililerimizin bir şeyler yapması lazım. Çiftçimize gerçekten ciddi destekler vermeli. Eğer ki bunu görmez isek çiftçilerimiz tarlalarını ekmez dikmezse sebzeyi alamayacağız.” dedi.
Yücel, “Sayın hükümet yetkilileri, buradan sizlere sesleniyoruz. Tarımda ekim dikim yapan kişilerin köyüne kırsala geri dönmesi için, belli metre kare ekip diken çiftçilerimizin devlet olarak sigortasını üstlenmeli, sayın belediye başkanım biz Kayseri’de gördüğümüz kadarı için çiftçilerimizin kendilerinin de ifade ettikleri gibi tarımda yeterinde destek vermiyoruz. Gübrede, mazotta bunların mutlaka yeterli düzeyde olması gerek, çiftçimiz şikâyetçi. Kayseri çiftçilerimizin söylediklerini duyun Kayserinin tarım membaası olan bölgeden sesleniyoruz. Çiftçimiz tarlasını süremiyor ekemiyor dikemiyor. Ülke genelinde böyle giderse aç kalacağız yiyecek içecek bir şey bulamayacağız.” ifadelerine yer verdi.

Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN