CHP Milletvekili Arık, 'Millet aç ama onlar Kayseri'de çifter çifter maaş alıyorlar' dedi ve o isimleri işaret etti

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Kayseri ile ilgili dikkat çeken bir konuşma yaptı. Arık, 'Kayseri'de de birden fazla görevde bulunup, maaş alan isimleri' Meclis kürsüsünden gündeme getirdi. Arık'ın işaret ettiği isimler arasında Belediye Başkanları da var.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Meclis’te yaptığı konuşmada çarpıcı ifadeler kullandı. 
“HAYIRSIZ EVLAT GİBİ HER ŞEYİ SATTILAR. KAYSERİ’Yİ PARSEL PARSEL BÖLÜŞTÜLER”
“Güzel kentim Kayseri'nin sorunları üzerine söz almış bulunuyorum” diyen Arık, “Hayırsız evlat gibi her şeyi sattılar. Kayseri’yi parsel parsel bölüştüler” dedi. Arık, “Kayseri denince sucuktan pastırmaya, mantıdan yağlamaya enfes tatlar akla gelir. Tabii, başı karlı Erciyes Dağı, hayırseverlik, ticari zekâ da Kayseri’yle özdeşleşmiştir. Mesela, cumhuriyetle yaşıt ilk uçak fabrikası Kayseri’de kurulmuştur. Bizim bir zamanlar Sümerbank Dokuma Fabrikamız, halı fabrikalarımız, Et ve Balık Kurumumuz, MEYSU ve MEYBUZ’umuz, Memleket Hastanemiz, Atatürk Stadyumumuz vardı, şimdi bunların hiçbirisi yok. Memleket Hastanesini önce yaktılar, sonra özel hastane yaptılar. Atatürk Stadyumunu yıktılar, yandaşa AVM, rezidans ve otel yaptılar. Bizim Kayseri’de bir söz vardır sayın milletvekilleri: ‘Hayırlı evlat katar katar yer, hayırsız evlat satar satar yer.’ Hayırsız evlat gibi her şeyi sattılar. Kayseri’yi parsel parsel bölüştüler, bölüşmeye de devam ediyorlar” diye konuştu. 
“GÜNEŞLİ’DE VİLLA PARSELİNE” DÖNÜŞTÜRÜLEN TARIM ARAZİSİNİ DE GÜNDEME GETİRDİ
“BUNU BİR CHP’Lİ BELEDİYE YAPMIŞ OLSAYDI HERHÂLDE KIYAMET KOPARDI”

“Kocasinan Güneşli’de köylünün 1960 yılında ziraat okulu için bağışladığı 1 milyon metrekarelik alanı, Cumhurbaşkanı kararnamesiyle konut alanına çevirdiler” diyen CHP Milletvekili Çetin Arık, şunları söyledi: Büyükşehir Belediyesi de köylünün elinden aldığı toprağı 700 villa parseline dönüştürdü, zenginlere satacak. Belediye kendisine ait Erciyes manzaralı 221 adet villa parselini toplu olarak satışa çıkardı. Belediyenin bürokratları, çocukları, gelinleri kapış kapış kapıştı. 100 bin liraya aldıkları parselleri ertesi gün 500 bin liraya satışa çıkardılar. Kocasinan Belediyesi cami arsalarını satıp baraj manzaralı villa parseli aldı. Bunu bir CHP’li belediye yapmış olsaydı herhâlde kıyamet kopardı.”
“KAYSERİ’DE BİLAL ERDOĞAN’IN GÖNLÜNÜ HOŞ ETMEKTEN ÖTEYE GİDEMİYOR”
“Kayseri’nin tek derdi ok atmak mı?” diye soran Arık, “Gönül belediyeciliği Kayseri’de Bilal Erdoğan’ın gönlünü hoş etmekten öteye gidemiyor sayın milletvekilleri. Bilal oğlan Kayseri’de ok atsın diye bu pandemi döneminde milyonlarca lira para harcandı. Etno Spor Tesisi kuruldu, sanki şimdi Kayseri’nin tek derdi ok atmak” dedi.
“HIZLI TREN PROJESİNİ 3-3,5 YILDA TAMAMLARIZ DEMİŞLERDİ! TALAN İSTANBUL İÇİN PARA VAR, KAYSERİ’YE GELİNCE PARA YOK”
Kayseri’de hızlı tren tartışmalarına da değinen Arık, konuşmasında, “İş insanları Kayseri’nin ulaşım sorunu çözülsün istiyor, iktidar da on dört yıldır Kayseri’ye hızlı tren sözü veriyor. Verdikleri söz de seçim dönemlerinde ‘Kayseri-Ankara arası bir buçuk saat olacak.’ diye poz vermeden öteye gidemiyor. 2017 Kasım ayında dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’a: ‘Kayseri’ye hızlı tren ne zaman gelecek? Ne zaman binecek Kayserili?’ diye sordum, Sayın Bakan: ‘Kayıtlara geçmesi bakımından önemli, proje bitti, aralık ayında yapım ihalesine çıkacağız, üç-üç buçuk yılda tamamlarız inşallah.’ demişti. Aradan tam dört yıl geçti, bırakın hızlı treni, Kayseri’ye oyuncak tren bile gelmedi. Seçilmiş bakan gitti, yerine atanmış bakan geldi, ona da sordum, o da: ‘Dış kaynak bulabilirsek yaparız.’ diyor. Talan İstanbul için para var, Kayseri’ye gelince para yok.” diye konuştu.
“GÖĞDERE YOLU HAYIRLI OLSUN, DEDİLER, ŞİMDİ DE ‘İHALE İPTAL OLDU.’ DİYORLAR; GÜLER MİSİNİZ, AĞLAR MISINIZ?”
“Kayseri, otoyol istiyor, iktidar partisinin Genel Başkan Yardımcısı da:  ‘Kırşehir’e kadar çift yol, oraya kadar gidin, dönün sola, Niğde Otoyolu var.’ diye akıl veriyor” ifadelerini kullanan CHP Milletvekili Çetin Arık, “Utanmasa hızlı tren için de ‘Sivas’a gidin, oradan binin.’ diyecek. Bu iktidar on dört yılda 20 kilometrelik Felahiye’nin Göğdere yolunu yapamadı ki hızlı treni yapsın. ‘Proje bitti.’ dediler, ‘İhale yaptık.” dediler, ‘Göğdere yolu hayırlı olsun.’ dediler, şimdi de ‘İhale iptal oldu.’ diyorlar; güler misiniz, ağlar mısınız?
“VATANDAŞ CİĞERLERİMİZİ VİRÜS DEĞİL, YOKSULLUK BÜZDÜ DİYOR”
Çiftçinin yaşadığı sorunlara da Meclis’te yaptığı konuşmada dikkat çeken Arık, şunları söyledi: Yeşilhisar’da çiftçinin elmasına don vurmuş, TARSİM ‘Ödemem.’ diyor. Dün Allah’ın suyuna para mı olur? diyenler, bugün Tomarza’da Zamantı suyundan tarlasını sulayan çiftçiye ceza üstüne ceza yağdırıyor. Akkışla ‘Hayvancılığımız bitti, yetişin.’ diyor. Pınarbaşı’da Üçpınar, Kazancık, Pazarsu, Altıkesek Mahallelerini sel basmış; yaralarının sarılmasını istiyorlar, el uzatan yok. Sarız’ın devlet hastanesi vardı, sağlık ocağına dönüştü. Develi il olmayı beklerken köye dönüştü. Yahyalı’da taşıma esnafı ‘Ciğerlerimizi virüs değil, yoksulluk büzdü.’ diyor; bu beyler de tek tek maaş yetmiyor, çifter çifter maaş alıyor.
“KAYSERİ’DE ÇİFTER MAAŞ ALANLAR VAR”
“Kayseri’de çifter maaş alanların” olduğunu ifade eden Arık, Belediye Başkanları başta olmak üzere bazı kişilere işaret etti. Arık, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Kayseri Büyükşehir Belediyesine ait ne kadar iştirak var, yönetim kurulunda kimler var, aldıkları huzur hakkı nedir diye sordum; aldığım cevap, iştirakler yerine şirketler oldu. Ben iştiraklerini soruyorum, onlar şirketlerini söylüyor çünkü çift maaş aldıklarını Kayseri halkından gizlemek istiyorlar. Bakınız, burası Kayseri KCETAŞ’ın Yönetim Kurulu, Başkan Memduh Büyükkılıç, 5 kişilik Yönetimin Kurulunun aldığı maaş tam 413 bin lira, ikramiye 135 bin lira ve aldıkları harcırah 25 bin lira. Bu, bizim bildiğimiz, tabii ki buz dağının görünen kısmı. Bu da Enerji Üretim Sanayi… Bakınız, yine Yönetim Kurulu Başkanı Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Başkan Yardımcısı Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın. 
“3 KİŞİDEN OLUŞAN YÖNETİM KURULU BİR YILDA 270 BİN LİRA HUZUR HAKKI ALIYOR, 83 BİN LİRA DA İKRAMİYE ALIYOR. MİLLET AÇ, MİLLETİN ÇOCUĞU İŞSİZLİKTEN İNTİHAR EDİYOR”
Bakın, 3 kişiden oluşan Yönetim Kurulu bir yılda 270 bin lira huzur hakkı alıyor, 83 bin lira da ikramiye alıyor. Sadece yeni değil, eski belediye başkanlarımızın da enerjileri maşallah çok yüksek, onlar da yine birkaç yerden maaş almaya devam ediyor. Bu Kocasinan eski Belediye Başkanı, bu Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu; millet aç, milletin çocuğu işsizlikten intihar ediyor, bu beyler de çifter çifter maaş alıyorlar. Takdir Kayserili hemşehrilerimin, takdir yüce milletimizin.


 

Cafer ZENGİN

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN