'YERLİ YOĞURT MAYASI PROJESİ NE OLDU?'

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Kayseri Olay Haber -

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2012 yılında yerli maya üretimine başlandığı açıklanan ancak 8 yıldır üretim yapılmayan ‘Yerli Yoğurt Mayası Projesinin’ akıbetini, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.  Gürer, “Nasrettin hoca göle maya çaldı. İktidar mayayı tutturamadı?” dedi.

Ömer Fethi Gürer, yoğurt üretiminin anavatanı Anadolu  olmasına rağmen yıllık 20 milyon dolar tutarında maya ithal edilen ülkemizde, 8 yıl önce başlatılan yerli maya üretim projesinin neden hayata geçirilemediğinin açıklanmasını istedi.

“YERLİ MAYA PROJESİNİN” MAYASI 2012’DE ATILMIŞTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, 2012 yılında dönemin Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in ‘Yerli Yoğurt Mayası Projesi’ kapsamında yerli maya üretimine başlandığı yönündeki açıklamasını hatırlattı.

PROJENİN TANITIMINI ESKİ BAKAN EKER YAPMIŞTI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 8 yıl önce yapılan açıklamada Tarım Bakanlığı’nın Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ve Ankara Üniversitesi'nin birlikte yürüttüğü ortak proje ile yerli yoğurt mayası üretildiği ve projenin dönemin Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından tanıtıldığını ifade etti.

MAYA 8 YILDIR TUTMUYOR

2012 yılında yapılan tanıtımda, 30 yıldır ithal edilen yoğurt mayasının artık Türkiye’de üretileceği ve ithal edilmeyeceğinin kamuoyuna duyurulduğunu vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ancak o tarihte tanıtımı yapılan yerli mayanın 8 yıldır endüstriyel üretime kazandırılmadığına dikkat çekti. Endüstriyel yerli maya için bir özel şirket üniversite işbirliği ile Konya’da bir çalışma sürdürse de AOÇ’ta 8 yıl önce başlayan çalışmanın neden ithali sonlandıracak bir konuma taşınması gerçekleşmediği merak konusudur.

“YOĞURDUN ANAVATANIYIZ. ENDÜSTRİYEL YOĞURT MAYASI İTHAL EDİYORUZ”

Türkiye’nin yıllık ortalama 20 milyon dolar tutarında yoğurt mayası ithal ettiğinin altını çizen CHP Milletvekili Gürer, böylesine önemli bir konuda atılan adımların devamının gelmemesinin nedenlerini sordu.

HAYATA GEÇMEYEN PROJENİN MALİYETİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde şöyle dedi. "2012 yılında Bakanlığınız tarafından Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ve Ankara Üniversitesi'nin birlikte yürüttüğü ortak proje ile yerli yoğurt mayası üretildiği duyurulmuş ve dönemin bakanı Mehdi Eker tarafından tanıtımı yapılmıştı.  Söz konusu proje ile 30 yıldır ithal edilen yoğurt mayasının artık ithal edilmeyeceği belirtilmişti. Ancak söz konusu  yerli mayanın 8 yıldır endüstriyel üretime kazandırılamadığı bilinmektedir.  Türkiye’nin yıllık 20 milyon dolar maya ithalatı olduğu dikkate alındığından böyle önemli bir konuda atılan adımın devamının gelmemesi üzücüdür.  Buna göre; Yerli Yoğurt Mayası Projesinin günümüz itibari ile son durumu nedir? Mayaların 8 yıldır piyasaya sürülmemesinin nedeni nedir? Söz konusu Yerli Yoğurt Mayası Projesinin Bakanlığa maliyeti ne kadar olmuştur? Söz konusu Yerli Yoğurt Mayası Projesinde istihdam edilen personel sayısı kaçtır?

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN