VALİ TİM KURUYOR

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Kayseri Olay Haber -

Vali Orhan Düzgün, İncesu ziyaretleri esnasında ilçede bulunan Kara Mustafa Paşa Külliyesi ve Kervansaray’ını ziyaret etti. Ziyaretler esnasında külliye ait iş yerlerinin ve kervansarayın bakımsız olduğunu dile getiren Vali Düzgün, işletmecilere ve ilgili kurum müdürlerine kızdı. Düzgün, “Bu tarihi mekânlara iyi bakmıyorsunuz” dedi. Diğer yandan Düzgün, ortaya çıkan tablonun ardından kiralanan tarihi eserlerin denetimi için bir ekip kurup, denetlenmesi talimatını verdi.

Vali Orhan Düzgün, beraberindeki İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Halil Uysal, İl Sağlık Müdürü Ahmet Öksüzkaya, Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş ile birlikte İncesu ilçesini ziyaret etti. İl olarak kaymakamlılığı ziyaret eden Vali Düzgün’ü burada İlçe Kaymakamı Ercan Öter, İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol ve ilçe protokolü karşıladı. Kaymakam Öter’den ilçe hakkında bilgi alan Düzgün, daha sonra Hayırsever Osman Çilsal tarafından yaptırılacak olan Aile Sağlığı Merkezi ile ilgili hazırlana protokolü imzaladı. İmza töreninin ardından Hayırsever 93 yaşındaki Çilsal’a teşekkür eden Vali Düzgün, Kayseri’nin bu anlamda şanslı ve zengin bir il olduğunu dile getirdi. Hayırsever Çilsal da, memleketine hayır yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

HAYIRSEVERİN ASKERLİK ANILARI, PROTOKOLÜ GÜLDÜRDÜ

Konuşması esnasında Vali ve beraberindeki protokol mensuplarına, askerlik anılarını da anlatan Hayırsever Çilsal, herkesi kahkahaya boğdu. İşadamı anılarını uzatınca araya İncesu Belediye Başkanı Zekeriya Karayol girdi ve “Vali Beyin çok işi var. Daha sonra gene anlatırsın’’ dedi. Bunun üzerine Çilsal’ın, Vali Düzgün’e dönerek, “Bende asker anısı çok, isterseniz bir gün yine anlatırım” şeklindeki sözleri de çevredekileri yine güldürdü.

PİMAPENLİ TARİHİ YAPIYA VALİ TEPKİSİ

Vali Düzgün, kaymakamlık ziyareti sonrasında Belediye Başkanlığını ve Kara Mustafa Paşa Külliyesi ve Kervansaray’ını ziyaret etti. Ziyaret esnasında Merzifonlu Kara Mustafa Paşa  tarafından 1670 tarihinde yaptırılan tarihi külliye etrafındaki dükkânların bakımsız olduğunu ve bazı dükkânların PVC’li olduğunu görünce bu duruma tepki gösterdi. “Bu yapılar üzerinde böyle gelişigüzel iş yapılmamalıdır” diyen Vali Düzgün, önce görevlilere yapının fotoğrafını çektirdi, ardından Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç’in ilçeye gelmesini istedi. Vali, Vakıflar Bölge Müdürüne konuyla ilgili bazı talimatlar verdi.

 “BU YAPILAR BAKIMSIZ KULLANILAMAZ, DENETİM EKİBİ KURALIM”

Kara Mustafa Paşa Kervensaray’ında da incelemelerde bulunan Vali Düzgün, tarihi mekanın sadece düğün salonu olarak kullanılmasına ve bakımsız olmasına da tepki göstererek, işletme sahibine ve ilgili kurum müdürlerine kızdı. İşletme sahibi Bülent Aykar’a, “Bu yapının bu şekilde kullanılması doğru değil. Etraf  bakımsız. Bu alan daha farklı değerlendirilmelidir. Sadece düğünlerin yapıldığı bir mekan olması tarihe saygısızlık. Buranın restorant, cafe gibi  bir şekilde kullanılıp, insanların sıkça ziyaret ettiği, kültür turlarının yapıldığı bir olmalı. Mevcut tablo hoş değil, iyi bakmamışsınız “ şeklinde konuştu. Vali Düzgün, daha sonra kiralanan tarihi yapılanın denetlenmesi için bir denetim ekibi oluşturulması yönünde talimat verdi.  İncesu Organize Sanayi Bölgesi’ni de ziyaret eden Vali Düzgün, buradaki çalışmalar hakkında da yetkililerden bilgi aldı. Düzgün, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Kırsal kesimde yaşayan vatandaşların, kent merkezindeki gibi tüm imkanlardan faydalanmaları için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu uğurda emeği, geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi. Haber/Foto: Cafer ZENGİN

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN