Uzunlu: Sonuna kadar direneceğiz

Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şube Başkanı Ayşe Uzunlu, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılması ile ilgili yaptığı açıklamada, 'Bu kabul edilemez durumu bir gecede hukuk dışı yöntemlerle hayata geçirmek isteyenler karşısında ülke kadınları olarak sonuna kadar direneceğiz' ifadelerine yer verdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şube Başkanı Ayşe Uzunlu, İstanbul Sözleşmesi’nin şiddetle mücadelede en önemli kazanımlardan birisi olduğunu ve  TBMM’de oy birliği ile kabul edilmiş kadınların yaşam hakkını güvence altına aldığını söyledi. Uzunlu, “ Dünya üstünde tüm devletler bu ihlali önlemek ve bu suçu ortadan kaldırmakla yükümlüdür.  Şiddetle mücadelede hukuki güvenceler sağlayan yasalar ve uluslararası sözleşmeleri hayata geçirmeyen, hatta ortadan kaldırmaya yeltenen her yönetim de bu suçun ortağı olarak anılmaktan kurtulamayacaktır.  İstanbul Sözleşmesi, şiddetle mücadelede en önemli kazanımlardan birisi ve TBMM de oy birliği ile kabul edilmiş kadınların yaşam hakkını güvence altına alan bir sözleşmedir. Anayasanın 90.maddesi gereği de kanunların üstünde yer alan temel hak ve özgürlüklere ilişkin evrensel bir insan hakları belgesidir” ifadelerinde bulundu.  

"BU KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM"
Uzunlu, bu sözleşmeden vazgeçilebileceğini ilan eden zihniyetin, şiddete başkaldıran kadını ölüme terk eden, ayrımcılık, taciz, tecavüz ve şiddet faillerini de cesaretlendiren bir anlayışa sahip olduğunu ileri sürerek, şunları kaydetti: “Ama bilinmelidir ki; bu kabul edilemez durumu bir gecede hukuk dışı yöntemlerle hayata geçirmek isteyenler karşısında ülke kadınları olarak sonuna kadar direneceğiz. Korkudan ve şiddetten uzak, güvenli bir hayat hakkımızı güvence altına alan İstanbul Sözleşmesinin yürürlükte olduğunu kamuoyuna duyuruyoruz.Sözleşmeye karşı olanların, eşitlik, özgürlük ve demokrasinin düşmanları olduğunu bilerek kadını, çocuğu ve şiddetle karşı karşıya kalan herkesi korumak için mücadeleyi sürdüreceğiz. Kazanılmış haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğimizin bilinmesini ve hukuki güvencelerimizin ortadan kaldırılmasına da izin vermemekte kararlı olduğumuzu açıklıyoruz. Bu mücadele sadece kadınların değil ülke geleceğinden kaygı duyan herkesin mücadelesidir ve örgütlü mücadelemiz mutlaka başarıya ulaşacaktır.” 

Cafer ZENGİN

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN