Üniversitede 'Yunanca isim' krizi çözüldü!

Kayseri Olay'ın, ERÜ Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Yeni Ufuklar Derneği Genel Başkanı Nevzat Özkan'ın tepkisi ile birlikte gündeme taşıdığı isim krizi Rektör Çalış'ın müdahalesiyle son buldu.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Haber: Cafer ZENGİN-  

Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ) “Theatron Kongre, Kültür ve Yaşam Merkezi” ismi tartışmaları  beraberinde getirdi. Üniversitenin Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Özkan, Yunanca isim verilen merkeze Türkçe isim verilmesi yönünde çağrı yaptı. Bu çağrının ardından Rektör Prof Dr Mustafa Çalış, olaya el attı ve merkezin ismi değişti.

Kayseri’de Talas Bulvarı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yanına yapılan ve yeni nesil kültür, sanat, eğlence ve yaşam merkezi olarak ifade edilen Theatron Kongre, Kültür ve Yaşam Merkezi ismi tartışmalara neden oldu. İçerisinde otel, sinema, gösteri ve etkinlik salonlarının yanı sıra bin 644 kişilik oditoryum salonu, 2000 kişilik fuaye alanının yanı sıra fitness, jakuzi, spa, Türk hamamı, sauna, bistro ve restaurant alanları da bulunan merkeze 'Theatron' ismi verilmesine tepki gösteren Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Yeni Ufuklar Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Özkan, “Üniversitemizin bir tesisi olarak yapılan ve kiraya verilen iş merkezinin ismi Theatron olarak belirlenmiş. Ülkemizin gururu bir araştırma üniversitesinin ilişkili olduğu bir kuruma Yunanca kaynaklı bir yabancı kelime yerine, Türkçe ve Türk kültürünü yansıtan bir isim yaraşır. Henüz açılışı yapılmayan bu kurum için düşünülen bu adın değiştirilmesi ve toplumumuzun taleplerine uygun bir adın belirlenmesi için ilgili ve yetkilileri harekete geçmeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Rektör olaya el attı... 

Tartışmalar üzerine açıklama yapan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, ise “Theatron ismi resmiyet kazanmış değil. Kongre merkezi binamızın kiracısı firmanın belirlediği bir isim. Müdahale edilmiş olup, uygun bir isim için araştırma yapılıyor. Türkçe bir isim verilmesi sağlanacaktır” dedi.

Merkezin yeni adı belli oldu... 

Yaşanan bu yöndeki gelişmenin ardından beklenen adım atıldı ve Yunanca kökenli isim kaldırıldı. Yeni tabela ile merkezin ismi "Erciyes Kongre Merkezi" oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Özkan, "Theatron adı verildiğini duyurduğum Erciyes Üniversitesi'nin özel bir kuruluşa kiraya verdiği iş ve kültür merkezinin adı Erciyes Kongre Merkezi olarak değiştirildi. Konuya hassasiyet gösteren tüm ilgili ve yetkililere teşekkür ediyorum." dedi. 

Cafer ZENGİN

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN