Türk Eczacıları Birliği: Şehir hastaneleri soru işaretleri barındıran bir sistem!

Türk Eczacılar Birliği'nden (TEB) yapılan açıklamada, 'Şehir hastaneleri, ilk günden bu yana soru işaretleri barındıran bir sistem. Bu tabloya baktığımızda da şehir hastanelerinin sağlık sisteminde derin eşitsizliklere yol açtığını görmekteyiz' denildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Türk Eczacıları Birliği: Şehir hastaneleri soru işaretleri barındıran bir sistem!
Türk Eczacılar Birliği’nden (TEB) yapılan açıklamada, “Şehir hastaneleri, ilk günden bu yana soru işaretleri barındıran bir sistem. Bu tabloya baktığımızda da şehir hastanelerinin sağlık sisteminde derin eşitsizliklere yol açtığını görmekteyiz” denildi.
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

Meclis’te gündemde olan bütçe toplantılarına dikkat çekilen açıklamada “Sağlık çalışanlarının haklarını görmezden gelen, omuzlarındaki yükü artıran bir bütçenin sağlık sistemimizde kalıcı hasara neden olacağı aşikardır” ifadeleri yer aldı. 
“KİMSEYİ ARKADA BIRAKMAYACAK ŞEKİLDE KURGULANMALIDIR”
“İçinde bulunduğumuz ekonomik iklim, pek çok ilacın ödemeden çıkarılmış olması, sağlık konusunda pek çok kalemde dışarıya bağımlı olmamız gibi gerçekler de varlığını koruyor” denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Bildiğiniz üzere 2022 yılı sağlık bütçesi 122,6 milyar olacak şekilde Türkiye Büyük Meclisi’ne sunuldu. Bütçeden sağlığa ayrılan payın % 7 oranında artırılmasını olumlu bulmakla birlikte söz konusu bütçenin dağılımının da önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Zira bütçenin dağılımına baktığımızda şehir hastanelerine ayrılan payın % 19’a tekabül ettiğini görmekteyiz. Ülkemizdeki şehir hastanesi sayısı 13 ve bunun yanında 27 bin aile sağlığı merkezimiz ve 895 hastanemiz bulunmaktadır. Şehir hastaneleri, ilk günden bu yana soru işaretleri barındıran bir sistem. Bu tabloya baktığımızda da şehir hastanelerinin sağlık sisteminde derin eşitsizliklere yol açtığını görmekteyiz.
Salgın henüz bitmiş değil, ne zaman biteceği de öngörülemiyor, her gün 200’ün üzerinde vatandaşımız hayatını kaybediyor, sağlık çalışanları tükenmiş vaziyette. İçinde bulunduğumuz ekonomik iklim, pek çok ilacın ödemeden çıkarılmış olması, sağlık konusunda pek çok kalemde dışarıya bağımlı olmamız gibi gerçekler de varlığını koruyor. Öte yandan eczane ekonomileri son yıllarda ciddi ekonomik daralmalarla karşı karşıya. Sağlık sistemimizin ayrılmaz bir bütünü olan 28 binin üzerinde eczanemizi koruyacak politikalar acilen geliştirilmelidir. Sağlık bütçesi, sağlık sisteminin tüm paydaşlarını koruyacak, kimseyi arkada bırakmayacak şekilde kurgulanmalıdır.
Türk Eczacıları Birliği olarak bütçedeki dağılımın adil ve hakkaniyetli bir şekilde yapılması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Bütçe kurgulanırken salgın koşulları gözetilmeli ve koruyucu sağlık hizmetlerine yeterince pay ayrılmalıdır. Sağlık çalışanlarının haklarını görmezden gelen, omuzlarındaki yükü artıran bir bütçenin sağlık sistemimizde kalıcı hasara neden olacağı aşikardır.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN