Toplandılar! Kayseri'de yaşayan insan hazinelerini tespit edecekler...

SOKÜM Kayseri İl Tespit Kurulu, Kayseri yöresine ait somut olmayan kültürel miras unsurları ile yaşayan insan hazinelerinin tespiti çalışmaları için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde İl Müdürü Dr. Şükrü Dursun başkanlığında toplandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

Somut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM) Kayseri İl Tespit Komisyonu Toplandı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Şükrü Dursun, "Unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizin gelecek nesillere herhangi bir değişime uğramadan aktarılmasının ve gelecek nesillerinde kültürel değerlerimize sahip çıkmasının önemi büyüktür. Çalışmalarımızdaki amacımız İlimize ait somut olmayan kültürel miras unsurlarını saptama, koruma, yaşatma ve bizden sonraki nesillere aktarılmasıdır. Bu günkü toplantımızın konusu da Kayseri yöremize ait halk oyunları ve geleneksel yemekleri ile yaşayan insan hazinelerinin tespitine yönelik çalışmalar yapmak için buradayız. İlimiz kültürel değerlerimizi araştırıp gelecek nesillere aktarmanın gayreti içerisinde olacağız" diye konuştu.  
UNUTULMAYA YÜZ TUMUŞ ÖNEMLİ DEĞERLER BULUNDU
Yapılan toplantıda, kurul üyeleri ve kültür adamları  tarafından Kayseri yöresinin unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş önemli kültürel değerlerinin bulunduğu belirtildi. Bu değerler üzerine gerçekleştirilen konuşmalarda katılımcılardan bilgi alınarak, halk oyunları ve geleneksel yemekleri ile yaşayan insan hazinelerinin tespitine yönelik çalışmalar yapıldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN