Özer: Gazeteciler, sansür, işsizlik, düşük ücret, güvencesizlik ve baskılarla karşı karşıya!

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, 'Gazeteciler, sansür, işsizlik, düşük ücret, sosyal güvencesizlik ve baskılarla karşı karşıya' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

“Gazetecilik suç değildir” diyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi bu yıl da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde, basın emekçilerinin yine birçok sorunla karşı karşıya olduklarını söyledi. 
“MİLLET YOKSULLUKLA KIVRANIRKEN, HALKTAN UZAK BİR KISIM MEDYA ‘SOĞAN, EKMEK SAĞLIĞA İYİ GELİYOR’ ŞEKLİNDE HABERLER SERVİS EDEREK, HALKIN AKLIYLA, DURUMUYLA, YAŞADIKLARIYLA ALAY ETMEKTEDİR”
“Kamuoyunun doğru ve tarafsız haber alma hakkı için zor şartlarda mücadele veren gazeteciler, ne yazık ki her geçen gün daha büyük hak kayıplarına uğruyor” diyen Özer, “AKP'nin yandaşı kollayan, özgür basını ise ‘RTÜK ve Basın İlan Kurumu' aracılığıyla keyfi cezalarla baskı altına alan ve bu yolla da baskı altında tutmaya çalışan anlayışı, büyük haksızlıklara, mağduriyetlere, işsiz kalmalara yol açmaktadır. 
AKP, oluşturduğu medya ile sürekli tozpembe bir tablo çizmeye çalışsa da, AKP’nin tozpembe medyası ne izlemekte, ne okunmakta ne de o medyaya toplum tarafından güven duyulmaktadır…
Bugün ülkemizde yaşanan gerçek gündemle, bir kısım medyanın gündemi asla örtüşmemektedir. Millet yoksullukla kıvranırken, halktan uzak bir kısım medya ‘soğan, ekmek sağlığa iyi geliyor’ şeklinde haberler servis ederek, halkın aklıyla, durumuyla, yaşadıklarıyla alay etmektedir.  Gerçekler yerine algı peşinde koşanlar, mesleklerine olduğu kadar vatandaşa da en büyük zararı vermektedir. Gerçeğin peşinde koşması gerekenler, ne yazık ki gazetecilik kılıfıyla kamu yararının aksine kişisel rant için hoş görünmenin, şirinlik yapmanın derdine düşmüşlerdir” diye konuştu.
“TÜRKİYE’DE GAZETECİLERİN DE EN AZ YÜZDE 30’U İŞSİZ DURUMDA”
Açıklamasında yaşanan işsizlik sıkıntısına da değinen Özer, “Bunun yanında ülkemizde yaşanan bir diğer sorun ise işsizliktir! Türkiye’de gazetecilerin de en az yüzde 30’u işsiz durumdadır. Bu sayı her geçen gün daha da artmaktadır.  Yine İletişim Fakülteleri’nden her yıl mezun olan binlerce gençten, sadece yüzde 5'i sektörde iş bulabilmektedir. İşsizlik, basın sektöründe de en acı şekilde etkisini sürdürürken, basın özgürlüğü de yine aynı şekilde kanayan bir diğer yaradır.  Türkiye, ne yazık ki bu konuda da AKP ile kötü bir karneye sahiptir.  Sansür her alanda hüküm sürmeye devam ederken, Gazeteciler de gazetecilik yaptıkları için hapse girmektedir. 
180 ülke arasında basın özgürlüğü sıralamasında Türkiye, son 10 yılda maalesef dünyada 154'üncü sıradadır” dedi.
“İKTİDARA BİAT EDENLER HER AÇIDAN KOLLANIRKEN, ÖZGÜR  VE TARAFSIZ BASIN İÇİN BÜYÜK MÜCADELE ORTAYA KOYAN GERÇEK GAZETECİLER, İSE BASKILARLA, SİNDİRME POLİTİKALARIYLA KARŞI KARŞIYA KALMAKTADIR”
Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda, gazetecilerin, sansür, işsizlik, düşük ücret, sosyal güvencesizlik ve baskılarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan CHP İl Başkanı Ümit Özer, “İktidara biat edenler her açıdan kollanırken, kalkındırılırken, özgür  ve tarafsız basın için büyük mücadele ortaya koyan gerçek gazeteciler, ise baskılarla, sindirme politikalarıyla karşı karşıya kalmaktadır.  Ancak, bütün yaşanan bu olumsuzluklara rağmen tüm basın emekçilerinin bilmesini isterim ki, asla umutsuzluk yok.  Gazeteciler de halkın iktidarında rahat nefes alacak.  Gazetecilik yapmak suç olmayacak! Çünkü geliyor gelmekte olan. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Basın milletin müşterek sesidir. Basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir" sözlerindeki anlayışla hareket eden, bütün zorluklara karşın onurluca, fikri hür, vicdanı hür bir şekilde mesleğini yapmaya çalışan, vatandaşın doğru ve tarafsız bilgilenmesi için mücadele veren tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Bu günün bayram gibi kutlanmasını temenni ediyorum. Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun, basın öne eğilmesin” dedi.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN