Milletvekili Ataş: Kayseri kaderine terk edilmiş!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, yerel seçimleri kaybeden AKP'nin, dengesinin bozulmaya devam ettiğini belirtti. Ataş, 'Vatandaşa verecek bir şeyi kalmayan AKP, belediyelerin yetkilerini kısıtlayarak, vatandaşa hizmet etmesini engellemek istiyor' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, yerel seçimleri kaybeden AKP’nin, dengesinin bozulmaya devam ettiğini belirterek, “İktidara geldikleri ilk yıldan beri yerel yönetimlerin güçlendirilmesini savunan AKP, seçim kaybedince şimdi belediye yetkilerini gasbediyor” dedi. Vatandaşa verecek bir şeyi kalmayan AKP’nin belediyelerin yetkilerini kısıtlayarak, vatandaşa hizmet etmesini engellemek istediğini kaydeden Ataş, “Enflasyonla, işsizlikle, döviz kurlarında istikrarsızlıkla cendereye giren ekonomi yüzünden Türkiye hiçbir konuda net bir politika çizemiyor, bedelini ise vatandaşlar ödüyor” diye konuştu. Vatandaşa ‘Porsiyonları küçültün, tasarruf yapın.’ nasihatleri veren iktidarın yeni saraylar yaptırdığına da dikkat çerken Ataş, Meclis’te Kayseri’nin sorunlarını da gündeme getirdi. Ataş, “Turizm başta olmak üzere yatırımlardan mahrum kalan Kayseri, kaderine terk edilen şehirlerin başında gelmektedir” ifadelerini kullandı. 

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) parti grubu adına söz aldı ve yine ülkede yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Toplumun farklı kesimlerinin yaşadığı sorunlara dikkat çeken Ataş, AKP’nin yerel seçimlerde kaybetmesinin ardından belediye yetkilerini gasp etmeye yönelik hamleler içerisinde olduğunu dile getirdi. 
"AKP SEÇİM KAYBEDİNCE BELEDİYE YETKİLERİNİ GASBEDİYOR!"
Meclis’te görüşülen gündem maddesinde lüks kampçılık turizminin yasal altyapısını oluşturmayı amaçladığının ifade edildiğini, ancak perde arkasında başka amaçların olduğunu vurgulayan Ataş, “AKP iktidarının büyükşehir belediyelerini kaybetmesiyle her torba kanunun içine yerleştirdiği, belediye yetkilerini gasbetmeye yönelik maddelerden biriyle karşı karşıyayız” dedi.
"AKP YEREL YÖNETİMLERİ KAYBEDİNCE BELEDİYELERİN YETKİLERİNİ BİRER BİRER ELİNDEN ALIYOR"
AKP’nin iktidara geldiği ilk yıldan beri yerel yönetimlerin güçlendirilmesini savunurken şimdi belediye yetkilerini merkezde toplama politikası izlediğine dikkat çeken İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş,  “AKP 2002 Seçim Bildirgesi’nde ‘Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi yönünde atılacak cesur adımlar, toplumun kendi gücüyle çağdaşlaşmasının önünü açacaktır.’ ifadesine yer vermiş, 2014 Seçim Beyannamesi’nde de belediyelere verilen vergi paylarının ve yetkilerin artırılmasını savunmuştur. Bu amaçla da 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi Yasası çıkarılmış ve belediye yetkileri artırılmıştır ancak AKP, 31 Mart 2019 tarihinde belediyeleri kaybetmesiyle birlikte, torba kanunlara serpiştirdikleri maddelerle belediyelerin yetkilerini birer birer elinden almaktadır. Söz konusu kanun teklifinde de bahsi geçen işletmelerle ilgili olarak iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı verme yetkisi belediyelerin elinden alınarak bakanlığa verilmektedir. Vatandaşa verecek bir şeyi kalmayan AKP belediyelerin yetkilerini kısıtlayarak, gelirlerini azaltarak belediyelerin vatandaşa hizmet etmesini engellemek istemektedir” şeklinde konuştu. 
"ENFLASYONLA, İŞSİZLİKLE, DÖVİZ KURLARINDA İSTİKRARSIZLIKLA CENDEREYE GİREN EKONOMİ YÜZÜNDEN TÜRKİYE HİÇBİR KONUDA NET BİR POLİTİKA ÇİZEMİYOR, BEDELİNİ İSE VATANDAŞLAR ÖDÜYOR"
AKP tarafından turizmin teşvikiyle alakalı getirilen kanun teklifinde turizmcilerin sorunlarına dair bir çözümün olmadığını ifade eden Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi: 2 milyon istihdam yaratan konaklama sektörünün durmasıyla oluşan işsizliğe bir çözüm yok, iktidarın artık sorunları çözebilecek kabiliyeti de yok. Bizi dünyaya rezil eden Kültür ve Turizm Bakanlığının geliştirdiği tek politika ‘Tadını çıkarın, aşılıyım’ sloganından ibarettir. Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin son verilerine bakıldığında, 2020 yılının aynı dönemine göre ilk dört ayda turist sayısında yüzde 35’lik, 2019 yılında yüzde 68,5’lik düşüş yaşandı. Pandeminin etkisi olsa da birçok ülke turizmdeki düşüşü toparlamışken Türkiye'nin bacasız sanayisi her geçen gün kötüye gidiyor; kısaca, ülke her alanda olduğu gibi turizm alanında da yönetilemiyor. Enflasyonla, işsizlikle, döviz kurlarında istikrarsızlıkla cendereye giren ekonomi yüzünden Türkiye hiçbir konuda net bir politika çizemiyor, bedelini ise vatandaşlar ödüyor. Vatandaşa ‘Porsiyonları küçültün, tasarruf yapın.’ nasihatleri veren iktidar yeni saraylar yaptırıyor, yandaşlarına üç beş maaş veriyor, vatandaşa yararı olmayacak projelerle müteahhitlerine yeni rantlar yaratıyor.
KAYSERİ’NİN POTANSİYELİNİ SIRALADI VE EKLEDİ: ANCAK KENTTE TURİZM BİR TÜRLÜ GELİŞEMEMİŞTİR
Konuşmasında Kayseri’nin sorunlarına da değinen ve Meclis gündemine taşıyan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri’nin devletten gerekli desteği alamaması nedeniyle kentin turizmde de  bir türlü gelişemediğini kaydetti. Ulaşımda yaşanan sorunlara da değinen Ataş, “Memleketim Kayseri’nin turizmdeki durumuna da değinmek istiyorum. Kayseri turizm alanında bulunduğu bölge ve ülkemizde önemli bir yere sahiptir fakat birçok medeniyete ev sahipliği yapan tarihî zenginlikleri, kadim kültürel yapısı, altı bin yıllık ticari geçmişiyle bulunduğu coğrafyaya değer katan Kayseri sanayide, ticarette, tarımda olduğu gibi turizm alanında da iktidardan maalesef ki yeterli desteği alamamaktadır. Kayseri Erciyes Dağı, Sultan Sazlığı, Kapuzbaşı Şelalesi, Tuzla Gölü, Soğanlı Vadisi, Zamantı Irmağı, Melikgazi Türbesi ve Kalesi, Kayseri Kalesi, kervansarayları, milattan önceki yıllara uzanan geçmişe sahip yer altı şehirleri, millî parklarıyla sayısız doğal ve tarihî alanlara sahiptir. Ancak Kayseri’nin devletten gerekli desteği alamaması nedeniyle Kayseri’de turizm bir türlü gelişememiştir. Erciyes Dağı Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezi olma potansiyeline sahiptir ancak AR-GE çalışmalarının olmaması, turizm tesislerinin yeterli olmaması, reklam çalışmalarının yapılmaması, devlet desteğinin olmaması, Kayseri’nin hava ve kara yollarının yetersizliğinden ulaşılamayan bir şehre dönüşmesi nedeniyle Erciyes hak ettiği yere bir türlü gelememiştir. Yahyalı ilçesinde bulunan, kendi sınıfında dünyanın en yüksek 2’nci şelalesi olan Kapuzbaşı Şelaleleri, ilçede konaklama imkânlarının olmaması, tanıtımının yapılmaması, herhangi bir yatırımın olmaması nedeniyle turist çekememektedir” diye konuştu.
"YATIRIMLARDAN MAHRUM KALAN KAYSERİ, KADERİNE TERK EDİLEN ŞEHİRLERİN BAŞINDA GELMEKTEDİR"
“Kayseri gibi, ülkemizde pek çok şehirde de önemli turizm potansiyeli bulunmaktadır, ancak iktidarın yanlış politikaları yüzünden bu bölgeler kaderine terk edilmiştir” diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Kayseri de kaderine terk edilen şehirlerin başında gelmektedir. Yatırımlardan mahrum kalan Kayseri’de bir an önce master plan yapılmalı, devlet yatırımları yapılarak, özel yatırımların da önü açılarak desteklenmelidir. Kayseri Kapadokya’yla birlikte bölgenin turizm merkezi hâline getirilip hem ülkemize döviz girdisi sağlanmalı hem de işsizlikten bunalmış bölge halkının istihdamı sağlanmalıdır” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN