Milletvekili Ataş, iktidara seslendi: Verdiğiniz sözler, müjdeler vardı! Ne oldu?

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, iktidara seslenerek vatandaşa verilen sözlerin tutulmasını istedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kayseri'de verdiği sözleri de hatırlatan Ataş, 'Cumhurbaşkanı da seçim zamanı Kayseri'de astsubaylara seslenmiş ve müjdeler vermişti. Ancak seçimler geçti, ordumuzun gizli kahramanları astsubaylarımız da unutuldu' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Milletvekili Ataş, iktidara seslendi: Verdiğiniz sözler, müjdeler vardı! Ne oldu?
İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, iktidara seslenerek vatandaşa verilen sözlerin tutulmasını istedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kayseri’de verdiği sözleri de hatırlatan Ataş, “Cumhurbaşkanı da seçim zamanı Kayseri’de astsubaylara seslenmiş ve müjdeler vermişti. Ancak seçimler geçti, ordumuzun gizli kahramanları astsubaylarımız da unutuldu” dedi.
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Askeri Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine dikkat çeken tespitlerde bulundu.
Söz konusu madde ile astsubayların sorunlarının çözülemeyeceğini dile getiren Ataş, “Ordumuzun belkemiği olan astsubaylarımızla ilgili madde hazırlanırken keşke sorunlarını çözecek düzenlemeler de akıllarına gelebilseydi. Nitekim iktidar, astsubayların sorunlarını çözeceğine, 63’üncü ve 64’üncü hükümetler zamanında söz vermiş hatta Cumhurbaşkanı da seçim zamanı memleketim Kayseri’de astsubaylara seslenmiş ve müjdeler vermişti. Ancak seçimler geçti, ordumuzun gizli kahramanları astsubaylarımız unutuldu. En azından böyle kanun teklifi hazırlanırken akıllarına astsubaylar da gelseydi. Her seferinde ‘Bir sonraki kanun teklifinde gelecek.’ dedikleri düzenlemeler bir türlü gelmiyor. Biz söylemekten bıktık, siz kulak tıkamaktan maalesef ki bıkmadınız” diye konuştu.
"BU EŞİTSİZLİK DÜZELTİLMELİDİR"
“Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik iktidara birçok kez öneride bulunduk, ne yazık ki herhangi bir sonuç alamadık” diyen Milletvekili Dursun Ataş, “Aslında iktidar, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin sorunlarını da bu sorunların nasıl çözüleceğini de çok iyi bilmektedir. Şimdi bir kez daha astsubayların sorunlarını iktidara hatırlatmak istiyorum: Astsubayların öncelikle isteği, eğitim ve öğretim haklarından kaynaklanan intibaklarının bir an önce yapılarak maaşlarının düzeltilmesidir. Meslek yüksek okulu mezunu hemen hemen tüm devlet memurları, 9’uncu derecenin 2’nci kademesinden göreve başlamaktadır. Ancak astsubaylar 2003 yılından itibaren meslek yüksek okulu yani ön lisans mezunu oldukları hâlde 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden göreve başlamaktadırlar. Bu ciddi bir eşitsizliktir. Bu eşitsizliğin bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir” dedi.
"2019 YILINDA VERDİĞİM KANUN TEKLİFİ HÂLEN GÜNDEME ALINMAMIŞ, BEKLETİLMEKTEDİR"
Astsubayların emekliliklerine yansıyacak şekilde makam veya görev tazminatı gibi hiçbir tazminat alamadığına da dikkat çeken İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş,  “Örneğin, astsubaylarımız unsur, tim, takım, karakol komutanlıkları, kısım amirliği ve şube müdürlüğü görevlerini yapmalarına rağmen makam ve görev tazminatlarını alamamaktadır” şeklinde konuştu. Ataş, Meclis’teki konuşmasında şunları söyledi: Astsubaylarımız, subaylara hem çalışırken hem de emeklilikte maaşlarıyla birlikte ödenen makam, temsil ve görev tazminatlarının kendilerine de ödenmesini istiyorlar. Yanlış anlaşılmasın, subaylara tanınan tüm imkânların aynısını istemiyorlar, astsubayların tek istediği ordunun bu iki grubu arasındaki makas açıklığının biraz olsun giderilmesi. TSK’nin belkemiği olan astsubaylarımız emekli olduktan sonra tekrar çalışmak zorunda kalmaktadır. Görevlerini yaparken onca zorluk yaşayan astsubayların emekli olduktan sonra bari çalışmak zorunda kalmayalım demesinden daha doğal ne olabilir? Astsubayların sorunlarının çözümüne yönelik 2019 yılında verdiğim kanun teklifi hâlen gündeme alınmamış, bekletilmektedir. Bizim verdiğimiz kanun teklifleri gündeme alınmıyor. Kendileri kanun teklifi getirmiyor, sonuç olarak astsubayların sorunları yıllar geçmesine rağmen bir türlü çözülmüyor.”
"ASTSUBAYLAR TÜRK ORDUSUNUN BELKEMİĞİDİR"
Sözleşmeli astsubayların muvazzaf astsubaylara kıyasla özlük haklarındaki farklılıkların giderilmesi gerektiğini kaydeden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Sözleşmelerinde, sözleşmelerinin yenilenmesinde personele güvence verilmemesi, hizmet süresi dolduğunda sınavsız devlet memurluğuna geçme hakkına sahip olmamaları başta olmak üzere sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Söylediğimiz gibi astsubaylar Türk ordusunun belkemiğidir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde her 4 komutandan 3’ü astsubaydır ancak astsubayların personel mevcuduna göre orduevi, kamp, sosyal tesis ve lojmanlardan istifade oranı da çok düşüktür. Sonuç olarak özellikle astsubaylar başta olmak üzere subay, uzman, sözleşmeli personel, sivil memur, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin sorunlarını çözecek kapsamlı bir teklife acilen ihtiyaç vardır. Kahraman Türk ordusu bunu fazlasıyla hak etmektedir” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN