MHP'li vekil sormuştu! Bakan cevap verdi: O işletmelere ceza verildi! Kamera tavsiye edildi…

Hacılar ilçesindeki çevre kirliliği ile ilgili dikkat çeken gelişme. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şikayetler üzerine bölgede denetimlerin yapıldığını, işletmelere cezalar verildiğini söyledi. Diğer yandan Kurum, caydırıcılık amacı ile bölgeye kamera sistemi kurulmasının tavsiye edildiğini de dile getirdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
MHP'li vekil sormuştu! Bakan cevap verdi: O işletmelere ceza verildi! Kamera tavsiye edildi…
Hacılar ilçesindeki çevre kirliliği ile ilgili dikkat çeken gelişme. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şikayetler üzerine bölgede denetimlerin yapıldığını, işletmelere cezalar verildiğini söyledi. Diğer yandan Kurum, caydırıcılık amacı ile bölgeye kamera sistemi kurulmasının tavsiye edildiğini de dile getirdi.
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, bir süre önce Hacılar’da Organize Sanayi Bölgesi atıklarıyla tehdit altında olan Karpuzsekisi ve Hürmetçi Mahallelilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a konuyla ilgili sorular yönelten Ersoy, 'Bazı fabrikalar hayvanların yaylım alanlarına atıklarını bırakmakta, bazıları atıklarını bölgedeki sazlık ve akarsulara dökmektedir. Bu atıkların verdiği zarardan dolayı bölgedeki kaynak suları kurumuş, aktifliğini yitirmiştir' diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Hacılar’daki çevre sorununu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM)  taşıdı. Vatandaşların çevreye yayılan fabrika atıklarından şikayetçi olduğunu dile getiren Ersoy, kaynak sularının da bu nedenle tehdit adlında olduğuna dikkat çekti. 
“VATANDAŞLAR SIKINTILI”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından, yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi sunan Ersoy, önergesinde “Erciyes Dağı'nın eteklerindeki Karpuzsekisi ve Hürmetçi Mahalleleri'nde yaşayan vatandaşlarımızın başlıca geçim kaynakları arasında manda yetiştiriciliği yer almaktadır. Bölgedeki Hürmetçi Sazlığı doğasıyla görenleri kendisine hayran bırakırken, bölge mahallelerden gelen mandalarla birlikte yaklaşık 5 bin mandaya su imkanı sunmaktadır. Devlet desteği sağlanan bu mandalar, 9 ay boyunca yayılıp, 3 ay ise ahırda beslenmektedir. Yayıldıkları dönemde geniş mera ve otlak ihtiyacı duyan mandaların sahipleri ve hayvanseverler, son zamanlarda bölgede bulunan Hacılar Organize Sanayi Bölgesinin atıklarıyla ilgili sıkıntılarını tarafımıza yoğun bir şekilde iletmektedirler. Bölge halkının beyanlarına göre, bazı fabrikalar hayvanların yaylım alanlarına atıklarını bırakmakta, bazıları atıklarını bölgedeki sazlık ve akarsulara dökmektedir. Ayrıca, yine bölge halkının beyanına göre; bu atıkların verdiği zarardan dolayı bölgedeki kaynak suları kurumuş, aktifliğini yitirmiştir” ifadelerini kullandı.
"İNCELEME VE SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?"
Diğer yandan Ersoy, yaşanan çevre sorunu ile ilgili Bakan Kurum’dan şu sorularına yanıt istedi: 
Bölgede bulunan ve işlevlerini kaybeden kaynak sularla ilgili inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır? İnceleme ve soruşturma hangi aşamadadır ve elde edilen bulgular ve sonuç nedir? OSB Bölgelerinin atıkları ile ilgili Bakanlığınız tarafından alınmış tedbirler ve yaptırımlar nelerdir? Söz konusu bölge ile ilgili olarak bir çalışma yapılmış mıdır?Yapılmamış ise yapılması planlanmakta mıdır? 
ERSOY’UN SORULARINA BAKAN’DAN YANIT GELDİ
MHP’li vekilin çevre sorununu gündeme taşımasının ardından Bakan Kurum, merak edilen konuda cevap verdi. Kurum, bölgeye atık döktükleri tespit edilen işletmelere ceza yazıldığını ifade etti. “2017 yılı içerisinde 100.070,00 TL, 2018 yılı içerisinde 116.702,00 TL ve 2021 yılı içerisinde 88.499,00 TL idari yaptırım uygulanmış” diyen Kurum, Hacılar Belediye Başkanlığına ve Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ile de yazışmalar yapıldığını dile getirdi.
BÖLGEYE KAMERA SİSTEMİ KURULMASI TAVSİYESİ!
Bakan Kurum, Ersoy’a yönelik cevabında şu ifadeleri kullandı: Sultan Sazlığı Sulak Alanı ile ilgili Kayseri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne değişik yıllarda gelen şikayetler üzerine bölgede çok kez denetim yapılmış, boş alanlarda değişik türden sanayi atığına (işletmelerden kaynaklanan talaş atığı, sunta/mdf parçaları, tekstil atığı, plastik atıklar, inşaat molozları, taş yünü atıkları, çöpler vb.) rastlanmış, atığı döktüğü tespit edilen işletmelere 2017 yılı içerisinde 100.070,00 TL, 2018 yılı içerisinde 116.702,00 TL ve 2021 yılı içerisinde 88.499,00 TL idari yaptırım uygulanmış, atıkların alandan temizlenmesi için Kayseri Hacılar Belediye Başkanlığına ve Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğüne yazışmalar yapılmış, alan temizleme çalışmaları başlamış olup alan üzerinde denetimlerimiz devam etmektedir. Geçmiş yıllarda ilgili belediyece toplatılan atıklar haricinde söz konusu bölgeye yeni dökülen ve dökenin belli olmadığı atıkların temizlenmesi için yazı ile ilgili kurumlara bilgi verilmiş ve kaldırılma çalışmaları başlatılmış, caydırıcılık amacı ile bölgeye kamera sistemi kurulması tavsiye edilmiştir.

Çevre isyanı: İnceleme ve soruşturma başlatıldı mı?

Haberin detaylarını okumak için TIKLAYIN

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN