1 Mayıs çağrısı: Patates fiyatı aldı başını gitti! Her 4 gençten biri işsiz dur de

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle tertip komitesi adına basın açıklaması yapan SES Şube Başkanı Orhan Karakaya, “Nedeni olmadığımız krizin faturasını ödemek istemiyoruz. İşsizliğe ve yoksulluğa karşı vatandaşlarımızı Mimar Sinan Parkına bekliyoruz” dedi.

Kayseri’de 1 Mayıs kutlama programı Çarşamba günü saat 16.00’da Mimar Sinan Parkında yapılacak. Programla ilgili olarak tertip komitesi üyeleri Cumhuriyet Meydan’ında bir araya gelerek, basın açıklaması yaptı. Tertip Komitesi adına konuşan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Şube BaşkanıOrhan Karakaya, “Dünyada ve ülkemizde İşçi Sınıfı 1 Mayıs’ı kutlamaya hazırlanıyor. Niçin 1 Mayıs? Ülkemizde olduğu gibi dünyada da işçilerin kazanılmış her türlü hakları, ellerinden alınıyor, alınmak isteniyor. Yaşanan ekonomik krizin nedeni işçiler olmadığı halde krizin faturası işçilere, emekçilere ödettirilmek isteniyor. Patronlar kriz var diyerek işçiler sorgusuz, sualsiz işçileri işten atıyor. Kriz var denerek hükümetler, hükümet patronlara teşvik üstüne teşvik veriyor, paketler açıklıyor. Asıl biz işçilerin daha fazla kullanması gereken işsizlik fonu patronlara, devlet bankalarına kaynak olarak kullandırılıyor, yağmalanıyor. Yani her zaman olduğu gibi hükümetlerin desteği ile patronlar krizi fırsata çeviriyorlar. Nedeni olmadığımız krizin bedelini ödemeyeceğiz diyorsak, ödemek istemiyorsak Haydi 1 Mayıs a, haydi işçi bayramına diyoruz” şeklinde konuştu.

“PATATES FİYATI ALDI BAŞINI GİTTİ, İŞSİZ  SAYISI 8 MİLYONA ULAŞTI”

Konuşmasında ekonomik krizin gittikçe derinleştiğini ve  başta mutfak olmak üzere halkın enflasyonunun almış başını gittiğini ifade eden Karakaya, “Başta patates, soğan olmak üzere her türlü gıda fiyatları almış başını gidiyor. Biz işçi ve emekçilerin alım gücü düştü, ücretlerimiz eridi. Sadece son bir yılda işsiz sayımız 1 Milyon 200 bin civarında arttı. İşsiz kişi sayımız 8 milyona ulaştı. Her evde en az 1-2 kişi işsiz durumda. Genç ve kadın işsiz sayısı daha fazla, her 4 gençten biri işsiz. Biz emekçiler kredi kartları ile borç, harç içerisinde, yememizden, içmemizden, giyinmemizden kısarak ay sonunu getirmeye çalışırken patronlar servetlerine servet katmaya devam ediyor.” diye konuştu.

“KIDEM TAZMİNATINA DOKUNDURTMA, KIDEM TAZMİNATI FONUNA HAYIR DE”

Kıdem tazminatında yapılması planlanan uygulamalara da tepki gösteren Karakaya, şunları söyledi, “Ülkemizde fonların başına neler geldiğini hepimiz biliyoruz. Hatırlarsanız Konut Edindirme Fonu, Tasarrufu Teşvik Fonu, tüm bu fonlardan işçiler ve emekçiler hak ettiklerini alamadılar. İşçiler ve emekçiler bu fonlar nedeni ile yatırdıkları paraları dahi alamadılar, zarar ettiler. Şimdilerde İşsizlik Fonunun ise nasıl kullanıldığını görüyor yaşıyoruz. Şu kriz döneminde, işten atılan on binlerce işçi olmasına rağmen işsizlik fonunda ki para işsiz kalan işçilere değil sermayeye, patronların yararına kullanılıyor. Patrona deniyor ki İşyerine işçi al sigortasını devlet olarak ben ödeyeceğim. Peki devlet sigorta primini nereden ödüyor İşsizlik fonundan. Devlet bankalarına İşsizlik fonundan para aktarılıyor. Üstelik Kıdem Tazminatı 30 gün üzerinden hesaplanarak işçinin hesabına birikiyor. Eğer Kıdem Tazminatı Fon a devredilirse bu süre 30 gün değil en az 20 gün üzerinden hesaplanacak. Yani örneğin işçinin eline 60 bin TL tazminat yerine 40 bin TL tazminat yatacak, birikecek. İşçiler işten çıkarılınca, çıkınca Kıdem Tazminatını hemen alamayacak. Sadece ev, araba vb almak isterse parasını fondan alabilecek. Tüm bu nedenlerle Kıdem Tazminatının Fon a devir edilmesini istemiyoruz. Sen de kıdem tazminatının fon a devrine hayır diyorsan haydi 1 Mayıs’a diyoruz. Savaşlara hayır, barış olsun diyorsan haydi  1 Mayıs’a.” 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN