İYİ Parti: Mahalleler yine köy olacak! Belediyelere başvuru yapıldı!

İYİ Parti Kayseri İl Başkanı Sebati Ataman, Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nda yapılan değişikliğe dikkat çekerek, 'Belediyelerimizden çıkan kanununun bir an önce uygulanmasını bekliyoruz' dedi. 'Bu vatandaşın yarasına olacak' diyen Ataman, faydalı olacak dediği indirim ve muafiyetleri de sıraladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et


İYİ Parti Kayseri İl Başkanı Sebati Ataman, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılan değişikliğe dikkat  çekerek, “Belediyelerimizden çıkan kanununun bir an önce uygulanmasını bekliyoruz” dedi.
Bu konuda Büyükşehir Belediye Meclisi’nin en geç 90 gün içerisinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahallelerle ilgili harekete geçilmesi gerektiğine vurgu yapan İYİ Parti İl Başkanı Sebati Ataman, İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel ve Talas Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy’un ilgili dilekçelerle belediyelere başvuru yaptıklarını duyurdu. 


“BU VATANDAŞIN YARASINA OLACAK” DEDİ VE FAYDALI OLACAK İŞLERİ SIRALADI
Ataman, açıklamasında şunları söyledi: 16 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı onayı ile Resmi Gazetede yayınlanan “Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununu ile Bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında Kanun’un  10 ncu  maddesine dayanarak Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılan değişiklik gereği Köy ve Belde Belediyesi iken mahalleye dönüşen ve Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine Büyükşehir Belediye Meclisi’nin en geç 90 gün içerisinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edileceği hüküm altına alınmıştır. Bu kanun gereği ilçe belediyelerinin meclis kararı ile bu şartlara uyan mahalleler ile ilgili kararları alıp, Büyükşehir Belediyesi’ne göndermeleri gerekirdi. Bu güne kadar maalesef ilçe belediyelerimiz bu konu ile ilgili bir çalışmanın yapılmadığını gördük. Bu neden ile bugün itibari ile, Kocasinan Belediyesi Grup Başkan Vekilimiz Sayın Kazım Yücel ve Talas Meclis grup Başkanımız Sayın Mustafa Çalıksoy  tarafından belediyelerimize dilekçe ile başvuru yapılmıştır. Bu çalışma yapılması durumunda;   Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alanlarda; gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai amaçla kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf tutulacaktır. Ticari, sınai ve turistik faaliyetler amacı ile kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi %50 indirimli uygulanacak, içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için % 50 , konutlarda %25 ini geçmeyecek şekilde belirlenecektir. Bu değişikliğin yapılması, vatandaşımız için; emlak vergisini çok az, ödeyecektir. Vatandaş, vergilerin bir çoğundan , imar izni gibi izinlerden, belediyede yapılması gereken bir çok iş ve işlemlerde gereken harçlardan muaf olacaktır. Su parası ödemede de gerekli indirimler yapılacak bu da vatandaşımızın yararına olacaktır. Sayın Meclis Grup Başkanlarımızın vermiş olduğu dilekçeler ile ilgili bir an önce belediyelerimizce komisyonların kurulması ve gerekli çalışmaların yapılmasını belediye başkanlarımızdan bekliyoruz. 


                                    


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN