İYİ Parti Grup Başkanvekili Çalıksoy: Neden rahatsız oldunuz?

İYİ Parti Talas Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, bir süre önce karşılıksız mali desteklerin verildiği IPARD konusuna dikkat çekerek, 'Emsal iller var, ama Kayseri yok. 'Kayserili işini bilir' diyerek, Kayseri'yi yıllardır ötekileştirenlerin ve bu ötekileştirmeyi sadece seyredenlerin eseridir bu tablo. Kayseri kaybediyor' açıklaması yapmıştı. Çalıksoy, bu yöndeki açıklamasına karşı çıkan Talas Belediye Meclisi'nin AKP'li Meclis Üyesi Aytaç Kırmızıtaş'a tepki gösterdi. Çalıksoy, 'Biz vatandaşın derdindeyiz. Üretemeyen, her geçen gün yaşanan ekonomik sıkıntılar yüzünden çiftçiliği bırakma noktasına gelen vatandaşın derdindeyiz. O nedenle bazıları gibi cambazlığı, cambaza bak taktiklerini bilmeyiz. Herkes kendinden bilir işi' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

Talas Belediye Meclisi’nin İYİ Partili Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, kırsal mahallelerin sorunlarını gündeme getirmeye tüm hızıyla devam ediyor. Çalıksoy, bir süre önce kırsal kalkınma konusunda karşılıksız mali desteklerin verildiği IPARD konusuna dikkat çekerek, “Emsal iller var. Peki Kayseri, IPARD’da neden yok?” diye sordu. 
Çalıksoy, “Emsal iller var, ama Kayseri yok. ‘Kayserili işini bilir’ diyerek, Kayseri’yi ötekileştirenlerin ve bu ötekileştirmeyi sadece seyredenlerin eseridir bu düşündüren tablo. Karşılıksız mali desteklerin verildiği, AB tarafından desteklenen IPARD kapsamında 42 il kırsal desteklerden yararlanırken, Kayseri bu desteklerden de faydalanamıyor ve yıllardır öksüz bırakılıyor. Bu konuda adım atması gerekenler neden sessiz? Kayseri neden hep kaybediyor? İşte bu konularında artık vatandaşlarımız nezdinde masaya yatırıldığını görüyoruz, biliyoruz” ifadelerini kullandı.
"AKP’Lİ MECLİS ÜYESİ, ELMA İLE ARMUDU BİRBİRİNE KARIŞTIRMIŞ"
Çalıksoy, bu yöndeki açıklamasına karşı çıkan Talas Belediye Meclisi’nin AK Partili Meclis Üyesi Aytaç Kırmızıtaş’a tepki gösterdi. Çalıksoy, “AKP’li Meclis üyesi, elma ile armudu birbirine karıştırmış. IPARD nere, senin bahsettiğin proje nere? AKP’li belediyelerin içerisinde yer aldığı  ‘Agricities Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği’ ile IPARD’ın arasında dağlar kadar fark var. AKP’li Meclis Üyesinin bahsettiği birlik Ukrayna, Sudan, Afganistan, Kenya  gibi ülkelerle 2017 yılında bu yana hala etkileşim içinde olmayı hedeflerken, IPARD ise etkileşim aşamasını çoktan aşarak, yatırıma dönüşen proje demek, kaynak demek. Karşılıksız mali destek demek. Yani atı alan Üsküdar’ı geçti demek. Biz, sadece görüntüde var olan, ama eylem aşamasında ise yerinde sayan bir yapının içinde yer almanın Talasımız’a bir faydasını olmayacağını ifade ettik. Bu sadece zaman kaybı demek. Bizim zaman kaybına tahammülümüz yok. Çünkü çiftçi kaybediyor. Çiftçi her geçen gün üretimden elini çekiyor. Vatandaş bizden hizmet bekliyor” şeklinde konuştu. 
"AKP’Lİ MECLİS ÜYESİ IPARD’A NEDEN KARŞI?"
“Bunun yanında söz konusu AKP’li Meclis Üyesinin Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Avrupa Komisyonunun da destekleriyle organize edilen IPARD’a karşı duruşunu da anlamış değiliz” diyen Çalıksoy, “Eğer yıllardır ülkemizde uygulanan ve birçok mali desteğin verildiği IPARD konusunda talepte bulunmak, Kayseri bu desteklerden yararlansın demek suç ise bilelim. Bu konuda bir olumsuz durum varsa AKP’li Meclis Üyesi’nin bildiği gizli bilgiler varsa, bizimle paylaşmasını öneririm. Biz de bunu yetkililere birlikte iletelim” diye konuştu.
"KAYSERİ DESTEK ALAMIYOR, TEŞVİKLERDE ADALETSİZLİK VAR! BUNU DİLE GETİRDİK DİYE RAHATSIZ OLANLARI MİLLETİN VİCDANINA HAVALE EDİYORUM…"
Kırsal mahallelerden haberdar olmayanların, oturdukları yerden sıcak koltuklarında ahkam kesmesinin kimseye bir faydasının olmayacağını dile getiren İYİ Parti Talas Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, “Kayseri teşviklerden yeterli desteği yıllardır alamıyor. Bu konuda adaletsizlik var. Biz bu adaletsizliklerin giderilmesini istiyoruz. Birilerinin bundan rahatsız olmasını da vatandaşın vicdanına havale ediyoruz. İşte bu bakış açısı yüzünden Kayseri kaybetmeye devam ediyor. Biz kendimizi değil, her daim vatandaşımızı düşünürüz. Bizi, birilerinden farklı kılan da budur” dedi.
"TARİHİN EN YÜKSEK DESTEĞİ VERİLDİYSE BU ÇİFTÇİ NEDEN BU HALDE, ÇIKMAZ İÇİNDE?"
“Çiftçilere Türkiye tarihinin en yüksek desteğinin verildiğine” dair açıklamaların da söz konusu AKP’li Meclis Üyesinin hayal dünyasında yaşadığının ve “cambaza bak taktiği“ ile hedef şaşırtma gayreti içinde olduğunu ortaya koyduğunu kaydeden Çalıksoy, “Traktörüne haciz gelen çiftçiler neden var? İncesu’da 2 bin çiftçi bir anda üretimden neden elini çekti, çiftçiliği bıraktı. Bu destekler o kadar iyiyse çiftçinin tarlası neden icralık, traktörü neden icralık? AKP döneminde çiftçinin borcu 72 kat neden arttı? 2003’te 2.5 milyar TL olan çiftçi borcu, şu an 180 milyar TL’yi nasıl buldu? Çiftçi neden faiz zulmü altında eziliyor. Bu nasıl tarihin en yüksek desteği? Gerçeklerden bu kadar uzak  ve sadece günü kurtarmak, birilerine görünmek için yapılan bu açıklamaların vatandaş nezdinde karşılığı yok. Çünkü damdan düşenin halinden, damdan düşen anlar. O yüzden biz birileri gibi cambazlık nedir bilmeyiz. Herkes kendinden bilir işi” şeklinde konuştu.
"ÇİFTÇİ SAYISI AZALMAYA DEVAM EDİYOR!"
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV), son araştırmasında ortaya çıkan acı gerçeği de paylaşan İYİ Partili Talas Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, “2021 Eylül'de yıllık yüzde 7,4 azalan sigortalı çiftçi sayısının ekimde yıllık yüzde 11,9 azalarak 500 bin kişiye düştü. Bu düşüş yıllardır sürüyor. Artık birileri pembe gözlüklerini çıkarmalı. Çünkü şirinlemelerin kimseye faydası yok. Rakamlarda içinde bulunulan acı tabloyu gözler önüne seriyor. Bizim tepkimiz bu duruma, bu tehlikeye göz yumanlara” dedi.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN