İki Bakan'a Kayseri'deki tarihi binalar soruldu: Korunamıyor, yıkılıyor…

Kayseri'de ilgisizlik nedeniyle yıkılan tarihi Köy Enstitülerinin binaları Meclis gündemine taşındı.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

Bir süre önce Pınarbaşı ilçesinde bulunan tarihi binaları ziyaret etmek isteyen, ancak eski Vali Şehmus Günaydın’ın ‘izin vermemesi’ üzerine kapıları kilitlendiği için tarihi binaları gezemeyen ve bu duruma sert tepki gösteren CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, konuyla ilgili hem Milli Eğitim hem de Kültür ve Turizm Bakanlarına sorular yönelterek, yanıt istedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde Kayseri Pınarbaşı Pazarören Köy Enstitüsü binalarının korunmadığı söyledi.

İki Bakan'a Kayseri'deki tarihi binalar soruldu: Korunamıyor, yıkılıyor…
PINARBAŞI PAZARÖREN KÖY ENSTİTÜSÜ BİNALARININ KORUNMADIĞI, KISMEN YIKILDIĞI YA DA TAMAMEN YIKILDIĞI…
Kaya, “Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Dörtlemez'in, 4 Ocak 2000 tarihinde, 21 Köy Enstitüsü'nün bulunduğu il valiliklerine gönderdiği yazıda, ‘Yurt düzeyine yayılmış bulunan Köy Enstitüsü binaları önemli tarihsel ve kültürel süreçlere tanıklık eden ve Cumhuriyet döneminin Atatürk ilkelerini yaşama geçirmek üzere eğitim ve çağdaş uygarlık hedefini simgeleyen kimlikleriyle 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 6. Maddesi gereği korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklandır’ denilerek, Köy Enstitüsü binaları koruma altına alınmıştır.  Ancak Kayseri Pınarbaşı Pazarören Köy Enstitüsü binalarının korunmadığı, kısmen yıkıldığı ya da tamamen yıkıldığı; değerli arazilerinin atıl bırakıldığı ya da bazı kişiler tarafından kullanıldığı; tarihi binaların ve içindeki eşya ve malzemelerin çürümeye terk edildiği, depreme dayanıklı hale getirilmediği, müzesinin de bulunmadığı iddia edilmektedir” ifadelerini kullandı.

İki Bakan'a Kayseri'deki tarihi binalar soruldu: Korunamıyor, yıkılıyor…
BU ARAZİLERDE TARIM YAPILMAKTA MIDIR? KİMLER TARAFINDAN YAPILMAKTADIR?
CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, Bakanlar’dan şu sorularına yanıt istedi: Kayseri Pınarbaşı Köy Enstitüsü binalarının son durumu nasıldır? Bakımsızlıktan ya da başka nedenlerle yıkılan bina var mıdır? Kaç dönüm arazisi vardır? Kuruluşundan sonra arazilerinde daralma olmuş mudur? Bu arazilerde tarım yapılmakta mıdır? Kimler tarafından yapılmaktadır? Geliri nasıl değerlendirilmektedir? Tarım yapılmıyorsa, neden yapılmamaktadır?  Restorasyon işlemi yapılmış mıdır? Müzesi var mıdır?  Okul binalarında eğitim öğretime devam edilmekte midir? Edilmekte ise kaç öğrenci, öğretmen ve çalışanı vardır? Kayseri Pınarbaşı Köy Enstitüsü'nün Kütüphanesi var mıdır? Varsa mevcut kitap sayısı kaçtır? 1954 yılında kapatıldığında kütüphanedeki kitap sayısı kaçtır? Öğrenci kütük defterleri var mıdır? Kayseri Pınarbaşı Köy Enstitüsü'ne yıllara göre kayıt yaptıran öğrenci sayısı kaçtır? Yıllara göre mezun sayısı kaçtır? Yıllara göre kız-erkek öğrenci sayısı kaçtır? Kayseri Pınarbaşı Köy Enstitüsü'ne hangi illerden öğrenci alınmıştır?  Bakanlığınız Kayseri Pınarbaşı Köy Enstitüsü binalarının korunması için bugüne kadar hangi işlemleri yapmıştır? Kayseri Pınarbaşı Köy Enstitüsü için gündeme getirilen iddialar doğru ise Bakanlığınız tarafından nasıl bir uygulama yapılacaktır?

İki Bakan'a Kayseri'deki tarihi binalar soruldu: Korunamıyor, yıkılıyor…


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN