Veteriner Hekimleri Odası Haberleri

Veteriner Hekimleri Odası Haberleri

'Pitbull'lara ağızlık şart'

Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül, yasaklı ırklar ile ilgili yaptığı açıklamada, pitbull cinsi köpeklerin ağızlıksız gezdirilmemesi gerektiğini söyleyerek, 'Sokak hayvanları ile yasaklı ırklar karıştırılmamalı' dedi.

'Sokak hayvanları ile göz temasından kaçınılmalı'

Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül, sokak hayvanları ile ilgili verdiği bilgilerde, hayvanlarla göz teması kurulmasından kaçınılması gerektiğini söyleyerek, 'Tepki görmeyen sokak hayvanları hayladıktan sonra çekip giderler' dedi.

'Kışın hayvanlar gıdaya ulaşamadıkları için merkezlere geliyor'

Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül, kışın merkeze inen başı boş hayvanlar ile ilgili verdiği bilgilerde, soğuk havada gıdaya ulaşma zorluğu çeken hayvanların şehir merkezlerine indiğini söyleyerek, 'Hayvanlar üreme bölgelerini koruma amaçlı havlayabilir ve araç peşlerinden koşabilirler' dedi.

Larvalarla mücadelede en uygun dönem 'kış'

Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül, sivrisinek larvaları ile mücadelede en uygun dönemin kış mevsimi olduğunu söyleyerek, 'Sivrisinek popülasyonunu ne kadar azaltırsak, insan ve hayvan sağlığını hastalıklardan o kadar korumuş oluruz' dedi.

Sıcaktan kaçan yılanlar için araç sahiplerine uzmanından uyarı

Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül yılanların yiyecek bulmak için çıktığını söyleyerek, 'Yılanlar da diğer hayvanlar gibi sıcaktan dolayı araçlara saklanabilir' dedi.