Veteriner Haberleri

Veteriner Haberleri

Duygulandıran görüntü! İyi ki böyle insanlar var!

Duygulandıran görüntüler...Videoyu izleyenler, “İyi ki böyle insanlar var” şeklinde yorum yaptı.

Yeni bir bakteri türü keşfedildi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Aydın'nın yürütücülüğünü yaptığı ve TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında bir yeni bakteri türü tespit edildi. Tespit edilen bu yeni Campylobacter türüne Latince'de Anadolu manasına gelen 'anatolicus' ismi verildi.

Kocasinan'da sokak hayvanları unutulmuyor

Kocasinan Belediyesi, ilçenin muhtelif yerlerine yerleştirdiği 70 adet beslenme noktasıyla haftada 5 kez, sokak hayvanları ve doğadaki canlıların su ve mama ihtiyaçlarını karşılıyor.

Kedisini veterinere götüren genç kadın, aracı ile takla attı

Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde kedisini veterinere götürürken aracıyla takla atan genç kadın, kazadan yara almadan kurtuldu.

Sivrisinek larvalarında bilinmeyen tehlike

Kayseri Veterinerler Odası Başkanı Akgün Ergül, sivrisineklerin larva dönemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sivrisineklerin enfeksiyon hastalıklarını naklettiği için mücadelenin önemli olduğunu söyleyen Akgün Ergül, 'Sinekler özellikle kalorifer peteği ve perde kornişi gibi yerlere larvalarını bırakabiliyor' dedi.

'Sarıkız' için naftalin uyarısı

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, havaların ısınması ile birlikte ortaya çıkan sarıkız örümceği ile ilgili, 'Naftalin ve kükürt kokusu bu canlıları sinirli hale getiriyor' dedi.

Yaklaşık 200 veteriner hekim kurban kesim yerlerinde görev yaptı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; hayvan pazarları, kesimhaneler, semt pazarları kesim noktaları ve ilçe müdürlüklerinde yaklaşık 200 nöbetçi veteriner hekim ile görev yaptı.

Havalı tüfek nöbet tutuyorlar

Kayseri'de, Kocasinan Belediyesi tarafından oluşturulan hayvan yakalama timi, kurban pazarında ellerindeki enjektörlü havalı tüfek ile nöbet tutuyor.

Kurbanlık alacaklar dikkat!

Kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlık alacak vatandaşlara dikkat etmeleri gerekenler konusunda bilgiler veren Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, 'Hayvana baktığımızda tespit edilemeyen hastalıklar için hekimlerden yardım alınmalı' dedi.

Sıcaktan kaçan yılanlar için araç sahiplerine uzmanından uyarı

Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül yılanların yiyecek bulmak için çıktığını söyleyerek, 'Yılanlar da diğer hayvanlar gibi sıcaktan dolayı araçlara saklanabilir' dedi.

'Kene, 900'e yakın hastalığı hayvanlara ve insanlara nakledebilir'

Havaların ısınması ile ortaya çıkan keneler ile ilgili bilgiler veren Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, kenenin 900'e yakın hastalığı canlılara nakledebileceğini söyleyerek, 'Hayvan besleyen vatandaşlarımız da çok dikkatli olmalı' dedi.

Kücasinan'da 'küçük dost' hassasiyeti

Kocasinan Belediyesi, her zaman olduğu gibi hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında da beslenme olanakları azalan sokak hayvanları ve diğer canlılar için yemleme çalışması yaptı. Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından 70 adet beslenme noktasında yapılan çalışmaya katılan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, sokak hayvanları için beslenme noktalarına yem ve su bıraktı. Hizmetten duydukları memnuniyeti dile getiren hayvanseverler ise çevreye ve doğaya hassasiyetinden dolayı Başkan Çolakbayrakdar'a teşekkür etti.

Akar’dan Pençe-Yıldırım Harekatı şehidine başsağlığı mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe-Yıldırım Harekatı bölgesinde üs bölgesine terör örgütü tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Veteriner Uzman Onbaşı Hüsamettin Gökçe için başsağlığı mesajı yayımladı.

Müstakil ev ya da bağa göçecekleri uyardı!

Havaların ısınması ile birlikte kış uykusundan uyanacak canlılar ve haşereler konusunda bilgiler veren Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, 'Sıcak havalarda müstakil bağ evlerine göçecek vatandaşlarımızın evlerinde düzenlemeler yapması gerekiyor' dedi.

Kedi ve köpekler çip takılarak kayıt altına alınacak! Cezası da var...

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, Olay Türk Tv'de "Ramazan Özel" programına katıldı. Ergül, 2021 yılından itibaren bütün köpeklere, 2022 yılından itibaren ise kedi ve gelinciklere çip takılarak takip edileceğini açıkladı. Bu yöntemle sokağa bırakılan hayvanların takibinin yapılabileceğini aktaran Ergül, çip takıldıktan sonra sokağa bırakılan hayvanların sahiplerine ise cezaİ işlem uygulanacağını belirtti.

Buzağı ishali teşhisinde kullanılacak 'Erken Tanı Kiti'nin seri üretimi başlıyor

Erciyes Teknopark bünyesinde kurulan Klonbiyotek Biyoteknoloji firması tarafından geliştirilen 'Buzağı ishalinde erken tanı kiti' seri üretime geçiyor. Seri üretim süreci konusunda bilgiler veren ERÜ Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi ve Klonbiyotek Biyoteknoloji kurucusu İbrahim Sözdutmaz, destekler ile geliştirme sürecini 10 yıldan 3 yıla düşürdüklerini söyleyerek, 'Veteriner hekimlikte kullanılan tüm kitleri yerli ve milli olarak geliştirmeyi hedefliyoruz' dedi.

İşin uzmanından mevsim geçişi uyarısı

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, evcil hayvan sahipleri için mevsim geçişlerinde dikkat etmeleri gereken konularda verdiği bilgilerde, 'Mevsim geçişlerinde duygusal olarak da hayvanlarda değişik etkiler görülebilir' dedi.

Pandemi döneminde evcil hayvana ilgi arttı

Pandemi sürecindeki çalışmaları ve vaka sayıları ile ilgili bilgiler veren ERÜ Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi(Hayvan Hastanesi) Başhekimi Prof. Dr. Gültekin Atalan, pandemi döneminde evcil hayvan besleme oranlarının arttığını belirterek, '2020 yılında hasta sayımız azalmakla birlikte toplam 14 bin 562 hasta geldi' dedi.

Kaliber'e teşekkür plaketi

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, 2004 yılından beri belediyemizin veteriner hekimi olarak görev yapan Kürşat Kaliber'i İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne atanmasından dolayı makamında misafir ederek, hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

Bakterilere 'Turcicum' ve 'Kayseriense' ismi verildi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi Su Ürünleri ve Hastalıkları Anabilim Dalı Araş. Gör. Dr. İzzet B. Satıcıoğlu'nun yürüttüğü projede iki yeni bakteri türü tespit edildi. Tespit edilen bakterilere Latince'de Türk manasına gelen 'Flavobacterium turcicum' ve Kayseri ilinin ismi 'Flavobacterium kayseriense' ismi verildi.

'Soğuk havalarda yaban hayatı yaşayan hayvanlar da aç kalıyor'

Hava sıcaklıklarının düşmesinin ardından şehir merkezlerine yakın yerlerde yaban hayvanları görülmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, soğukta yaban hayatındaki hayvanların da aç kaldıklarını söyleyerek, 'Soğukta sular donduğu için hayvanlar şehirlere iniyor' dedi.

Dikkat! Bugünlerde sokak hayvanları saldırganlaşabilir!

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, sokak hayvanları ile ilgili yaptığı açıklamasında, 'Açlıktan ya da yaşam alanını savunma içgüdüsünden dolayı hayvanlar saldırganlaşabilir' dedi.

Hapis cezası var!

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, geçtiğimiz günlerde medyada yer alan ve bir vatandaşın sokak hayvanlarına tıbbi müdahale yapması ile ilgili açıklamasında, 'Veteriner hekim dışında yaralı hayvana müdahalenin hapis cezası var' dedi.

ERÜ'ye Turuncu Bayrak Belgesi Verildi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, '2020 Engelsiz Üniversite Ödülleri' kapsamında meknda erişim alanında Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Eczacılık, Turizm ve Veteriner Fakültelerine turuncu bayrak belgesi verildi.