Tüik Haberleri

Tüik Haberleri

Nursaçan: Ekonomik zafer için daha çok yolumuz var

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, TÜİK'in açıkladığı ihracat verilerine göre Temmuz ayında Kayseri'nin ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,1 oranında arttığını belirtti. Başkan Nursaçan, yılın ilk 7 ayında gerçekleşen ihracat rakamında ise yüzde 44 artış gerçekleştiğini kaydetti. Başkan Nursaçan, daha fazla üretim ve daha fazla ihracat için kenetlenilmesi gerektiğini belirtti.

Büyüksimitci: İlk 7 ayda yüzde 44 arttı...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre temmuz ayında Kayseri ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,08 oranında artarken, bu artış yılın ilk 7 ayında yüzde 43,97 olarak gerçekleşti.

Nursaçan sanayi üretim endeksini değerlendirdi

TÜİK'in açıkladığı Haziran ayı Sanayi Üretim Endeksi'ni değerlendiren Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, yüzde 2.3'lük rekor büyüme verisinin sahadaki büyümeyi yansıttığını söyledi.

Özer: Vatandaş son 18 yılın en yüksek enflasyonu ile karşı karşıya!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, “İnandırıcılığını yitiren TÜİK'in resmi rakamlarına göre, son 18 yılın en yüksek Temmuz ayı enflasyonu ile karşı karşıyayız. Yani TÜİK bile artık saklayamıyor gerçekleri” dedi.

Kayseri’de en fazla artış konut, su, elektrik ve gazda gerçekleşti!

TÜİK verilerine göre Kayseri, Sivas ve Yozgat bölgesinde ana harcama grupları itibariyle 2021 Temmuz ayında endekste yer alan gruplardan en fazla artış gösteren grup % 5,2 ile konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar oldu.

Kayseri'nin ihracatı ilk 6 Ayda Yüzde 51 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre haziran ayında Kayseri ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50,60 oranında artarken, bu artış yılın ilk 6 ayında yüzde 51,4 olarak gerçekleşti.

Nursaçan: Kayseri dış ticaret fazlası vermeye devam ediyor

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılının ilk 6 aylık dış ticaret rakamlarını değerlendirdi. İlk 6 ayda Kayseri'nin ithalatının iki katı ihracat yaptığını ifade eden Başkan Nursaçan, yılın ilk yarısında 850 milyon 854 bin dolarlık dış ticaret fazlası verildiğini belirtti.

Belediye iştiraklerine 2. yıl ücret zammı belli oldu

Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanlığının yetkili olduğu Kayseri Büyükşehir, KASKİ Genel Müdürlüğü, Melikgazi, Kocasinan ve Talas Belediyelerinde çalışan yaklaşık 6 bin 331 kişiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi gereğince Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı zamla birlikte yüzde 17,53 oranında zam alınacağı açıklandı.

Büyüksimitci: İhracatta pozitif bir ivme yakaladık

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre mayıs ayında Kayseri ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 75,77 oranında arttı.

Kayseri’de konutta ikinci el patlaması!

Kayseri'de vatandaş konut alımında daha çok ikinci el konutlara yöneliyor. İşte rakamlarla ortaya çıkan tablo...

OSB Başkanı Nursaçan'a göre işsizliği önlemenin yolu...

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, TÜİK'in açıkladığı Nisan ayı verilerine göre işsizlik rakamlarının arttığını ifade ederek bu rakamları düşürmek için Kayseri OSB olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın çok önemsediği mesleki eğitimin istihdama dönüşmesi konusunda örnek çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Başkan Nursaçan, Kayseri'nin ilk ve tek ücretsiz teknik kolejinden mezun olanlar için istihdam köprüsü oluşturduklarını ve ikinci teknik kolej için tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirtti.

Korkutan tablo! Kayseri en fazla ölümün yaşandığı 13’üncü il oldu!

Türkiye’de en çok trafik kazasının ve bu kazalar sonucunda en fazla ölümlerin yaşandığı iller belli oldu.

İYİ Parti Milletvekili Ataş: Bu nasıl büyüme! Vatandaşa bir etkisi yok

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, AKP İktidarı tarafından açıklanan “büyüme” rakamlarına dikkat çekti. “İddia edildiği gibi Türk ekonomisi büyüyorsa, bu büyüme neden vatandaşta olumlu bir etki yaratmıyor” diyen Ataş, “İçinde bulunduğumuz derin ekonomik buhran, vatandaşların geçim sıkıntısı, pandemi, uzun süredir kapalı yüz binlerce işletme dikkate alındığında bu tezatlık göze çarpmaktadır” dedi. Konuyla ilgili olarak Meclis araştırması talebinde bulunan Ataş, “TÜİK’e göre ilk çeyrekte ekonomi yüzde 7 büyümüş. 6 ayda bir yapılandırma yasası çıkarılıyor, esnafa nefes, KOBİ’ye can suyu kredisi veriliyor, borçlar, kredilerle kapatılıyor. Çiftçi, emekli, memur, işçi zor durumda, geçim sıkıntısı ile boğuşuyor. Bu ekonomi nasıl ve kime büyüyor?” diye sordu.

Trafik kazalarında düşüş yaşandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kayseri Bölge Müdürü Mustafa Uslu, Kayseri'de 2020 yılında bir önceki yıla göre trafik kazalarında düşüş yaşandığını söyleyerek, '2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12'lik düşüş yaşandı' dedi.

Kayseri OSB Başkanı Nursaçan: Yürümüyoruz, koşuyoruz

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, TÜİK tarafından açıklanan yılın ilk çeyreğindeki büyüme rakamlarının memnuniyet oluşturduğunu belirtti. Nursaçan, rekor ihracat artışından sonra büyüme rakamlarının da beklentilerin üzerinde çıkmasını 'Ekonomimiz yürümüyor, adeta koşuyor' dedi.

KAYSO Başkanı Büyüksimitci büyüme rakamlarını değerlendirdi

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2021 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Ataş’tan iktidara “Büyüyoruz” tepkisi: Bu ekonomi nasıl ve kime büyüyor?

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, yaşanan ekonomik sıkıntılara değindi ve "Ekonomide büyüyoruz" açıklamalarına tepki gösterdi.

Kayseri ihracatında rekor artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre nisan ayında Kayseri ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 134,7 oranında arttı.

TÜİK açıkladı! Kayseri’de konut satışları yüzde 120,57 arttı!

TÜİK, illerin konut Satış İstatistikleri paylaştı. İşte Türkiye ve Kayseri’den genel görünüm.

Sağlam: TÜİK rakamları gerçeği yansıtmıyor! İşsizlik oranı yüzde 25,8

DİSK Kayseri Bölge Temsilcisi Cumali Sağlam, DİSK-Ar’ın 2021 işsizlik ve istihdamın görünümü raporunu paylaştı.

Nursaçan: Çarklar dönüyor...

TÜİK'in açıkladığı Mart ayı sanayi üretim verilerine göre, sanayi üretimi Mart'ta yıllık yüzde 16,6 artarak 14,1'lik tahminleri aştı. Aylık bazda ise yüzde 0,5'lik daralma beklentisine karşılık yüzde 0,7'lik artış görüldü.

Kayseri’de son 20 yılın en düşük seviyesini gördü!

Kayseri’de pandeminin de etkisiyle evlenen çift sayısı geçtiğimiz yıl yani 2020’de son 20 yılın en düşük seviyesini gördü.

Trafiğe kayıtlı araç sayısı arttı

TÜİK Kayseri Bölge Müdürü Mustafa Uslu; Mart ayında Kayseri'de trafiğe kayıtlı araç sayısının bir önceki aya göre yüzde 0,42, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 3,97 oranında arttığını söyledi.

Şampiyon belli oldu! İşte Kayseri’de fiyatı en çok artan ürün…

TÜİK Kayseri Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre Kayseri'de 2021 Nisan ayında Tüketici Fiyatları Endeksi'nde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,32 artış ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 13,6 artış gerçekleşti.

Ekonomik güven endeksinde düşüş...

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen Ekonomik Güven Endeksindeki düşüş dikkat çekti...Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

Kayseri'de Mart ayında konut satışları arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Konut Satış İstatistikleri verilerine göre 2021 yılı Mart ayında Kayseri'de satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 29 oranında artarken, geçen yılın aynı ayına göre ise yaklaşık yüzde 5'lik bir artış meydana geldi. Mart ayında Kayseri'de 2 bin 186 adet konut satışı gerçekleşti.

Kayseri'de son 5 yılda temel gıda ürünlerinde düşündüren fiyat artışı?

Temel gıda ürünlerinin son 5 yıllık fiyat tablosu dikkat çeken tabloyu gözler önüne serdi. İşte Kayseri'de artışın düşündüren detayları...

Türk Büro-Sen: Maaş zammı enflasyona yenildi!

TÜİK, mart ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre mart ayında TÜFE yüzde 1,08 yükseldi. Çalışanlar dertli...

Melikgazi Belediyesi yapı ruhsatında Türkiye'de 4. sırada

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, 2020 yılı TÜİK verilerine göre Türkiye'de yapı ruhsatı verilmesinde 899 ruhsat ile 4'üncü sırada olduklarını söyledi.

Nüfusu en yaşlı il belli oldu! İşte Kayseri’deki tablo

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılına ilişkin ‘İstatistiklerle Yaşlılar’ çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Verilere göre yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu il Sinop oldu.