Tbmm Haberleri

Tbmm Haberleri

Nurettin Canikli’den Kılıçdaroğlu’na Kayseri’de kayıp 20 milyon Avro cevabı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM Grup Toplantısı’ndaki iddialarına ilişkin, “yalandır” ifadelerini kullandı.

Suriyeli tartışması!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Kayseri Milletvekilleri arasındaki Suriyeli tartışması dikkat çekti...

CHP'li Arık, AK Partili Tamer'i özür dilemeye davet etti...

Kayseri’deki yapı kooperatif mağdurları ve CHP Milletvekili Çetin Arık’ın gündeme getirdiği yapı kooperatiflerinde yaşanan sorunların çözümü için hazırlanan kanun teklifi TBMM’de kabul edildi.

'Bu hadsiz, bu ahlaksız, bu militan mı sandık güvenliğimizi sağlayacak'

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, görevdeki bir polis memurunun paylaşımlarını TBMM gündemine taşıdı

Arık: Üç değil, otuz yıl da geçse bunlar sorunlarınızı çözemez!

Talepleri karşılanmadığı için traktörler ve kamyonlarla yolu kesen Akin Mahallesi sakinlerinin tepkileri TBMM gündemine taşındı. Konuyu TBMM’ye taşıyan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “Sayın Muhtarım, kıymetli Akinli hemşehrilerim; üç değil, otuz yıl da geçse bunlar sorunlarınızı çözemez; sabredin, en fazla bir yıl sonra sorunlarınızı biz çözeceğiz” diye konuştu.

Müzik öğretmeni Koçer'den büyük başarı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılışının 102. yılı etkinlikleri çerçevesinde, 23 Nisan Çocuk Şarkısı Söz ve Beste Yarışması'nda 4'üncü olarak ödül alan Kayserili Müzik öğretmeni Hakan Koçer, büyük mutluluk yaşadı.

‘2018'de, 250 dolar yapıyordu, bugün 75 dolar bile yapmıyor! Ciddi sıkıntı var’

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, emeklilerin bayram ikramiyesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bayram ikramiyesinin ilk verildiği 2018’in nisan ayında 1 dolar 4 liraydı, her ikramiye 250 dolar yapıyordu, bugün ise bir emekli ikramiyesi 75 dolar bile yapmıyor” dedi. “Ülkemizde yaşanan ağır ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve her gün gelen zamlardan dolayı emeklilerimiz hayatını idame ettirmekte ciddi sıkıntılar yaşamaktadır” diyen Ataş, “İktidar saraydaki danışmanlarına, yandaşlarına, AKP’li eski vekillere, bakanlara 3-5 maaş dağıtırken emekliye geçen sene 100 lirayı layık görmüş, bu sene artış dahi yapmamıştır” dedi.

'Dosyayı devretme karşılığında ne aldınız?'

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’te AKP iktidarının tutarsız politikalarını örneklerle gözler önüne serdi. Dış politikadaki başarısızlıkların faturasının da vatandaşa çıktığını söyleyen Ataş, bugün Türkiye’nin ABD ile Rusya arasına sıkıştığını ve komşularıyla da sorunlu bir hale getirildiğini belirterek, “AKP'nin tutarsızlıklarının sonucu yine ağır olmuş, ekonomimiz ağır bir darbe almış, dolar 2 katına çıkmıştır. Türkiye'nin güçlü bir dış politika birikimi AKP tarafından hoyratça tüketilmiştir” dedi. İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuştu.

Meclis'te Kayseri konuşması!

İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri’nin ekonomik durumu ile Kayserili çiftçilerin, besicilerin ve esnafların sorunlarının araştırılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına araştırma önergesi verdi. Ataş, önergesinde bugün gelinen noktada Kayserili sanayicimiz üretemez, çiftçimiz ekemez, esnafımız ise siftah yapamaz duruma gelmiştir. İş yerlerimiz sürekli işçi çıkarmakta, esnafımız kepenk kapatmakta, çiftçimiz ise kredi ve icranın pençesindedir. Enflasyon altında ezilen, alım gücü iyice düşen, bir türlü hak ettiğini alamayan Kayserili, iş bulma ve ucuzluk kuyruklarında, akşam pazarlarında hayatta kalma mücadelesi vermektedir” ifadelerini kullandı. Ancak Ataş ve beraberindeki 20 Milletvekilinin verdiği Kayseri önergesi, AK Parti ve MHP Milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TÜMSİAD Kayseri'den Ankara çıkarması

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Kayseri Şubesi Başkanı Osman Atıcı, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte TBMM'de Kayseri Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Ayhan Oğan'ı ziyaret ederek temaslarda bulundu.

Diyanet'e dikkat çeken tepki: Karides, kalamar haram, baldız helal!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın mevcut yapısını “Diyanet İşleri Başkanlığı ‘Bir kereden bir şey olmaz.’ diyene ‘Sen ne diyorsun? Taciz, tecavüz günahtır, ayıptır, yazıktır.’ diyebildi mi? Diyemedi. Ama ne dedi, biliyor musunuz, bakın: ‘Baldızla zina nikah düşürmez.’ diye fetva verdi, iyi mi? Aynı Diyanet ‘Karides, kalamar haram.’ diye fetva verdi. Yani karides, kalamar haram, baldız helal. Yani soruyorum sizlere: Diyanet İşleri bu millete hangi ahlakı anlatıyor? Sayın milletvekilleri, Diyanet İşleri Başkanı helali, haramı konuşacaksa karides, kalamar üzerinden değil, tüyü bitmemiş yetimin haklarını çalanlar üzerinden konuşsun” sözleriyle eleştirdi.

Arık’tan, Kayseri’deki o derneğe dikkat çeken çağrı: Çay içmeye bekliyorum!

Kayseri Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı daha önce Konya'ya bağlanmış, bu durum bazı tepkileri de beraberinde getirmişti. Herkes kurumun yeniden Kayseri'ye taşınmasını beklerken, Kayseri bu kez de Konya'dan alınıp, Ankara'ya bağlandı. Yani bu konuda yaşanan mağduriyetlere bir yenisi daha eklendi. İlk olarak Kayseriolay.com’un kamuoyuna duyurduğu haber, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşındı. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “İnsanın aklıyla dalga geçen bu zulüm düzeninin, sizi dinliyormuş gibi yapıp bildiğini okuyan bu kibir abidelerinin sonu geldi. Emin olun ki halkın iktidarında halka rağmen hiçbir adım atılmayacak” dedi.

Milletvekili Dursun Ataş: Esnaf zararına çalışıyor!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşın sesi olmaya devam ediyor. Ataş, Meclis’te servisçi esnafının yaşadığı sorunları dile getirdi. Ataş, “Esnaflarımız, öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için aylardır zararına çalışmaktadır ama artık dayanacak güçleri kalmamıştır” dedi.

"İktidar Akkışla'yı unuttu!"

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, defalarca söz verilmesine rağmen Akkışla ilçesine hastane yapılmamasını TBMM gündemine taşıyarak, “Gelinen noktada nüfus azaldı, kalan nüfus da zaten yaşlı "Hastane sizin neyinize?" deniliyor. Devlet hastanesini bekleyen Akkışla, elindeki adliyeden de oldu; iyi mi?” diye sordu.

MHP'li Özdemir: Tarih Türk Milleti'ne yeniden büyük sorumluluk ve imkân tanıyor

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; Türkiye Cumhuriyeti ile Moldova Cumhuriyeti arasında Kongaz Süleyman Demirel Moldova Türk Lisesi Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi'nin 3'üncü maddesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasında, TBMM'de kabul edilen Şuşa Beyannamesi'yle Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti arasında ilişkilerin daha da güçlendirilmesi ve derinleşmesine yönelik önemli bir dönemin başlamış olduğuna değindi. Özdemir, 2 ülkenin iş birliğinin gelişmesi Kafkasya bölgesindeki kalıcı barışın sağlanmasında önemli sonuçlar doğurmuştur. Ermenistan'ın Azerbaycan'la vardığı anlaşma ve akabinde ilişkilerin normalleştirilmesi yönelik sergilenen iradeden sonra ülkemizin de Ermenistan'la müzakerelere başlaması kalıcı barışın tesisi konusunda bölge ülkelerinin niyet ve irade sahibi olduğunu göstermektedir.' dedi.

'İktidarın U dönüşleri millete ve ülkeye büyük zararlar verdi'

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) dikkat çeken açıklamalar yaptı. Dış politikada yaşanan gelişmeleri değerlendiren ve Mavi Marmara’dan Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri politikasına, Rahip Brunson ve Deniz Yücel krizine kadar iktidarın dış politika tutarsızlıklarını gözler önüne seren Ataş, yıllardır millî, tutarlı ve istikrarlı bir politika izlenmediğini dile getirdi. Suriye politikasına da dikkat çeken Ataş, AKP’nin politikalarındaki U dönüşlerinin ve tutarsızlıklarının faturasının ülkeye ve millete ağır ödetildiğini söyledi. Ataş, “AKP’nin gerçeklerden kopuk ‘yeni Osmanlıcılık’ hayallerinin ve bu U dönüşlerinin bedelini milletimiz çok ağır ödemiştir. AKP’nin Suriye politikası yüzünden 5 milyondan fazla Suriyeli ülkemize getirilmiş, milletimizin 84 milyar dolar parası Suriyelilere harcanmış ve sınırımıza birçok terör örgütü yuvalanmıştır” şeklinde konuştu.

Arık: Siyasi kişilerin gizli ortağı olduğu firmalar üzerinden fahiş fiyattan ürün alındığı…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri’nin en büyük sanayi kuruluşu olan Erciyes Anadolu Holding’de yaşananları TBMM’ye taşıdı. Holding üzerinden vakıf ve derneklere para aktarıldığı iddiaları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Arık, “Kamunun emanetine sahip çıkması için görevlendirilen CEO’nun görevleri arasında siyaset yapmak; İstanbul’dan milletvekili aday adayı olup, aday gösterilmeyen CEO’nun yeniden aday olmak için kamunun kaynaklarını kullanması, Holding’in gücü ile basına aba altından sopa göstermesi de var mıdır?” diye sordu.

Eğitimciler, Meydan’da Hükümet’e seslendi: O teklif derhal geri çekilmeli!

Eğitim Sen Kayseri Şube Başkanı Sedat Ünsal, Meclis’e sunulan “Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’nin” hakları ve talepleri içermediğini belirterek, “Geri çekilsin” çağrısında bulundu.

“İşçiler ballı villa parseli değil haklarını istiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri Su ve Kanalizasyon İşleri (KASKİ) çalışanlarının sorununu TBMM’de gündeme taşıdı. Taşeron firmadan kadroya geçen işçilerin mağdur olduğunu ifade eden Arık, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı, bu işçiler sizin eşinize, dostunuza, bürokratlarınıza, bürokratlarınızın oğluna, kızına, damadına, gelinine dağıttınız ballı villa parsellerinden istemiyor. Analarının ak sütü gibi helal olan alın terinin karşılığını istiyor” dedi.

Ersoy: Gidiş-geliş 660 kilometre! Mağduriyet var…

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) konuştu.

İYİ Partili Yücel: Tehlikeyi görüyor ve uyarıyoruz! O yasa neden uygulanmıyor?

Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi'nin İYİ Partili Grup Başkanvekili Kazım Yücel, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) geçen kırsal alan belirlemesinin Kayseri'de uygulanmamasına tepki göstererek, Kırsal alanı belirlemezseniz, Kayseri önümüzdeki yıl kendi kendine yetemeyen bir şehir olacak dedi.

Kayseri’deki kooperatif mağdurlarından Meclis’e çıkarma!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri’de farklı kooperatiflerin üyeleriyle TBMM’de basın toplantısı düzenledi. “Adaletin olmadığı yerde zulüm” başlar diyen Arık, tüm yükümlülüklerini yerine getiren kooperatif üyelerinin kooperatif yönetimleri ve müteahhitler eli ile mağdur edildiğini belirterek, “Kış günü insanları sokağa atıyorlar. Böyle vicdan olur mu?” diye sordu.

Arık’tan, AK Parti tepkisi: Sizin faturalarınızı ödemekten bıktık usandık!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, görüşülen bütçenin milletin değil Saray’ın bütçesi olduğunu belirterek, “Bu bütçe milletin bütçesi olsa yeni doğan bebeğin maması kilit altına alınır mı hiç?” dedi.

Tabip Odası Başkanı: Söyleyecek sözlerimiz var. Biraz sabır lütfen…

Doktorların maaşlarına 2 bin 500 ile 5 bin TL arasında artış getirecek önerge TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Bu gelişme sağlık çalışanları arasında ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle yeni bir tartışmayı alevlendirdi.

Kod-29 ile çok sayıda işçinin işine son veriliyor! İddia Meclis gündeminde…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın, ‘Kod-29’ kullanılarak çok sayıda işçinin işine son verildiği yönündeki iddiaları, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

“Sadece siz sesimizi duydunuz”

Erciyes Üniversitesi bünyesinde 4/D statüsünde çalışanlar, TBMM’de mağduriyetlerini dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık’a teşekkür etti. Milletvekili Arık’ı çiçekler ve alkışlarla karşılayan çalışanlar, “İşçilerin haklarını korumak bütün milletvekillerinin görevi ama sadece siz sesimizi duyurdunuz” diyerek, teşekkür etti. İşçilerin bu hareketi karşısında, “Ben sadece görevimi yapıyorum” diyen Arık’a bir çalışan, “Biz de sana görevimizi yapacağız” sözleriyle karşılık verdi.

Ataş, Meclis'te konuştu: Vatandaş ilaç için eczane eczane dolaşıyor

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ilaç sıkıntısını Meclis’te gündeme getirerek, “Bugün geldiğimiz noktada ise döviz kurlarının aşırı yükselmesinden dolayı eczacılar yurt dışından ilaç getiremiyor. Vatandaşlar, yerli ve basit ilaç olarak tabir ettiğimiz çocuk şurupları, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, grip ilaçlarını dahi artık bulamaz ve eczane eczane dolaşır hâle geldi” diye konuştu.

İYİ Parti’den Ankara çıkarması…

İYİ Parti Meclis Üyeleri Ankara’ya çıkarma yaptı.

Tamer’den, Arık’ı kızdıracak sözler: O hak etmiyor!

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuşma yapan Kayseri Milletvekillerini zaman zaman alkışladığını belirterek, “Ben Baki Ersoy’u alkışlarım, İsmail Özdemir’i alkışlarım, Dursun Ataş’ı alkışlarım, ama oy alacak diye Kayseri’yi kötüleyenleri alkışlamam” dedi. Bu sözlerle CHP Milletvekili Çetin Arık’ı hedef alan Tamer, “Onu da alkışladığım olmuştur, ama o hak etmiyor. Kayseri’yi kötüleyerek bir yere gelemeyiz” dedi.

Arık: Eren Bülbül ve Şahin Akdemir’e devlet şeref madalyası verilsin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, kahramanlar için kanun teklifi verdi. Arık TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi ile güvenlik güçlerine yardımcı olurken teröristlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Eren Bülbül ile Muğla Marmaris’te orman yangınına gönüllü olarak müdahale ederken hayatını kaybeden Şahin Akdemir’e Devlet Şeref madalyası verilmesini önerdi.