Tarihi Doku Haberleri

Tarihi Doku Haberleri

Melikgazi Tarih ve Kültür Platformu hayata geçiyor

Melikgazi Belediyesi, Kayseri'nin kültür varlıklarını yaşatmak, değerlerini geleceğe taşımak için Melikgazi Tarih ve Kültür Platformunu hayata geçiriyor. Platform, Kayseri'nin tarihi dokusu ve kültürel mirası ile ilgili nitelikli çalışmalar yapacak.

Ağırnas Mahallesi'nde tarihi dokuya uygun sokak yenileme çalışması

Melikgazi Belediyesi, tarihi ve turistik özellikleri bulunan Ağırnas Mahallesi'ni daha güzel hale getirmek için yoğun çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda Ağırnas'ta 14 kilometrelik alanda Arnavut kaldırımı çalışması yapıldı.

Ağırnas Mahallesi'ne doğal taştan yol

Alt yapı çalışmaları tamamlanan Ağırnas Mahallesi'nde yol çalışması yapan Melikgazi Belediyesi mahallenin tarihi dokusuna uygun doğal taş ile yol yapıyor. 11 cadde ve sokakta çalışmalar devam ediyor.

500 yıllık tarihi Gön Hanı canlanıyor

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, 1519 yılında Sadrazam Piri Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Gön Hanı'nda başlayan restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek, tarihi dokuyu ortaya çıkaracaklarını söyledi.

Bolywood Kayseri'ye hayran kaldı

Bolywood olarak bilinen Hint sinema sektörünün ünlü yönetmeni Ribhu Dasgupta ve ekibi aksiyon türündeki 'Durga' filminin çekimi için Kayseri'nin tarihi dokusunu mesken tuttu.

Talas'ta kartpostallık manzaralar

Sürpriz Nisan karı, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile bilinen Talas'ta kartpostallık görüntüler ortaya çıkardı.

Koramaz Vadisi Lavanta Yağı ve Kolonyası üretildi

Kayseri'de tarihi dokusu ve doğal güzelliğiyle UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesi'ne giren Koramaz Vadisi'ne geçtiğimiz yıl dikilen lavantalardan yağ ve kolonya üretildi. Üretici İsmail Kumbara, Büyükşehir Belediyesi destekleriyle 7.5 dönümlük araziye diktiği lavantalardan 'Koramaz Vadisi' adıyla ürettiği lavanta yağı ve lavanta kolonyasını Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç'a takdim etti.