Psikoloji Haberleri

Psikoloji Haberleri

Sağlıklı bir uyku için 12 ipucu

Sağlıklı yaşam için düzenli ve yeterli uyku oldukça önemli. Kaliteli bir uykunun zihinsel sağlığı, fiziksel sağlığı ve hayat kalitesini korumaya destek olduğunu belirten Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Sağlık problemleri de zaman zaman uykunun düzen ve kalitesini bozar veya uyku düzenindeki bozulmalar sağlık ve günlük yaşam üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Yetersiz veya kalitesiz uyku motivasyon ve konsantrasyon güçlüklerine, çabuk öfkelenmeye, tolerans kaybına, yorgunluğa ve tükenmiş hissetmeye, ruhsal ve bedensel çökkünlüğe sebep olabilir” açıklamasında bulundu. Peki uyku bozuklukları psikolojiyi nasıl etkiler? Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, konuyla ilgili önemli bilgiler verip sağlıklı uyku için 12 öneride bulundu.

Batıl inanç, takıntı hastalığı işareti olabilir!

Batıl inançlar psikolojimizi nasıl etkiliyor?

Yurdakul: Korona aşısı ile ilgili o iddia psikolojik!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Emre Yurdakul, aşı karşıtlarının sıklıkla dile getirdiği “korona aşısı, omuzda uzun süreli ağrı yapıyor” iddiasının bilimsel bir dayanağının olmadığını, bunun psikolojik bir yaklaşım olduğunu dile getirdi.

Düşündüren tabloyu açıkladı: Yüzde 83’ü psikolojik olarak tükenmişlik sendromu yaşıyor!

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkan Yardımcısı Figen Bayer, 21-28 Nisan Ebeler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Sağlık çalışanları üvey evlat mı?” diye sordu. Bayer, “21-28 Nisan Ebeler Haftası’nı ülke olarak salgına karşı verilen bir mücadele ile karşılıyoruz. Bu mücadelenin kahramanları sağlık çalışanları ise tükenmişlik sendromu ile baş başa bırakıldılar. Sorunlarına çözüm üretilmedi, talepleri karşılanmadı” dedi.

Kayseri'de hedef olimpiyatlar

Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Olimpiyatlara Hazırlık Merkezi sporcuları antrenman dışında sosyal, kültürel ve psikolojik olarak da olimpiyatlara hazırlanıyor.

KTO'dan: 'Pandemide duygusal ilk yardım' eğitimi

Kayseri Ticaret Odası, (KTO) eğitim faaliyetleri kapsamında zoom üzerinden 'Pandemide Duygusal İlk Yardım' konulu bir eğitim toplantısı düzenledi. Psikolojik Danışman Abdulkadir Yiğitsoy verdiği eğitimde pandemi sürecinin insanların psikolojik desteğe en yoğun ihtiyaç duyduğu dönem olduğunu belirterek, ' Bu süreçte önce kendi duygularımızı sonrada birbirimizi duymaya ihtiyacımız var' dedi.

Hareketli dakikalar, Özel Hareket harekete geçti

Kayseri'de psikolojik sorunları olduğu ileri sürülen ve elinde av tüfeği bulunan şahıs polis ekiplerini harekete geçirdi. İkna edilemeyen şahıs, Özel Harekat ekiplerince yakalandı.

Polis olmasaydı canına kıyacaktı

Kayseri'de psikolojik sorunları olduğu iddia edilen 22 yaşındaki genç kız, üst geçide çıkarak atlamak istedi. Ekipler ikna olmayan genç kızın bir anlık dalgınlığından faydalanarak yakalayıp bulunduğu tırabzanlardan indirdi.

Psikolojimiz bozuldu

Psikolojimiz bozuldu