Lezzet Haberleri

Lezzet Haberleri

Sinop mantısı ile Kayseri mantısı arasındaki farkı ne?

Ankara’da düzenlenen 1. Sinop Günleri’nde, kestane baklavasından Sinop mantısına, sırık kebabından, incir uyutmasına kadar birçok lezzet yoğun ilgi gördü.

Kocasinan'da profesyonel aşçılar yetişiyor

Kocasinan Belediyesi, Kayseri Üniversitesi işbirliğiyle akademisyenler tarafından kadınlara yönelik verilen 'Aşçılık Akademisi Eğitimleri' kursu devam ediyor. Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ile birlikte kursu ziyaret edip, aşçı önlüğünü giyerek, ocağın başına geçen Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, birbirinden lezzetli sunum tabağı çıkardı.

Kampçılar için En Pratik Kahve Demleme Yöntemi: French Press

French press ile kahve demlemek için ekstra bir ekipmana ya da malzemeye ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan ana malzemeler su, kahve ve French press.

Melikgazi Belediyesi'nden mantı, sucuk ve pastırma ikramı...

Melikgazi Belediyesi, Erciyes Dağında kayak yapan vatandaşları Kayseri lezzetleri ile buluşturdu.

“Ya Kent ekmek lezzetli ya da..!”

Kent Ekmek Büfeleri önünde ortaya çıkan uzun kuyruklara dikkat çekti ve "Meydan olalı bu ekmek kuyruklarını gördü mü?" dedi.

Hazz Makaronlarına Hayır Demek İmkansız!

Ülkemizde son yıllarda tanınmasına rağmen her geçen gün daha fazla sevilen makaron, hemen herkesin severek tükettiği lezzetlerden biridir.

Maraşlı Et Lokantası, Kayseri’nin lezzet merkezi oldu

KAYSERİ- Maraşlı Et Lokantası-Ocakbaşı, Tavlusun Mahallesi Gaffar Okan Bulvarı No:88 Total akaryakıt istasyonu yanındaki hizmet noktasında lezzetli yemekleri ile Kayseri’nin lezzet merkezi oldu.

Esenler Mantı Festivali'nde lezzet şöleni yaşandı

Esenler Belediyesi ile Kayseri Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu (KAYFED) iş birliği ile Dörtyol Meydan'ında gerçekleştirilen Esenler Kayseri Mantı Festivali'ne, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, milletvekilleri, siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Talas'ta Selanik Göçmen Böreğine ilgi var!

Talas Belediyesi tarafından Gölbaşı Meydanı'nda hizmete açılan Çınaraltı Kafe, otantik lezzetleriyle büyük beğeni topluyor.

Türk Mutfağı Yarışmasından ödülle döndüler...

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, 'Gastro Afyon 2021' 3. Uluslararası Lezzet ve Turizm Festivali kapmasında düzenlenen Üniversitelerarası Afyon Mutfağı ve Modern Türk Mutfağı Yarışmalarından dereceyle dönen Develi Hüseyin Şahin MYO Aşçılık Programı öğrencilerini ve öğretim elemanlarını kabul etti.

Büyükşehir'den lezzetin anavatanında 'pastırma' kursu

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KAYMEK ile Çemen's Gurme iş birliği ile düzenlenen Pastırma Doğrama ve Sunum Teknikleri Kursu'nun tanıtım programına katıldı. Büyükkılıç, pastırmanın anavatanı, gastronominin merkezi Kayseri'yi hak ettiği yere getirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Lezzetli Hediyelik Çikolatalar Nerden Alınır?

Özel zamanlarda, özel gün ve haftalarda birbirinden harika hediyelerle sevdiklerinizi sevindirmeyi siz de başarabilirsiniz..

Büyükşehir Belediyesi Koramaz Vadisi'nde restoran açtı!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren Koramaz Vadisi'nde Kayseri'nin zengin gastronomi kültürünü konuklara yansıtan 'Koramaz Kafe Restoran'ı hizmete açtı. Başkan Büyükkılıç, hizmet vermeye başlayan Kayseri lezzetlerinin yer aldığı 'Koramaz Kafe Restoran'da vatandaşlarla bir araya geldi.

Organik pazar açılıyor...

Büyükşehir Belediyesi tarafından Anadolu Harikalar Diyarı içerisinde yer alan organik lezzetlerin adresi Doğal Ürünler Bahçesi ve Pazarı, 31 Temmuz Cumartesi gününden başlayarak haftada 3 gün Kayserililerle buluşacak.

Ünlü şef Gökhan Gümüş lezzetleri ABD'ye taşıdı

ABD'de açtığı restoran ile Türk Lezzetlerini ülkeye taşıyan ünlü şef Gökhan Gümüş, 121 restoranın katıldığı yarışmadan Türk Lezzetleri ile 3.'lük ödülü aldı. Şef Gökhan Gümüş, Anadolu tarzı ve kültürünü yansıtarak 202 yılında ise Dünya birinciliğini hedefliyor.

Erciyes Lezzet Durağı açıldı

İş insanı Hüseyin Deniz, Temizlik sektöründen sonra yemek piyasasına da atıldı.

Kuru bamyanın kilosu 200 TL'yi buldu

Lezzeti ve vücuda olan faydaları ile bilinen kuru bamyanın kilosu 200 TL'yi buldu. Kayseri'de baharatçılık yapan Adil Güler bamya fiyatları ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde, bamyanın işçiliği zor bir ürün olduğunu söyledi.

Yeşilhisar'dan Antep tavasına ve Konya etli ekmeğine rakip çıktı

Kayseri'nin Yeşilhisar İlçesin'de fırın işletmeciliği yapan ve mesleğin babadan oğula miras olduğunu belirten Seyit Karaağaç ilçede yapılan tavanın lezzetinin hiçbir yerde olmadığını iddia etti.