Kanser Haberleri

Kanser Haberleri

“Yabancıya Ensar vatandaşa kanser oldunuz”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri'de vatandaşların yaşadığı sorunu Meclis gündemine taşıdı...

Yumurtalık kanserinde bu belirtilere dikkat

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Dişli Gürler, erken dönemde belirti vermeyen yumurtalık kanserine karşı rutin jinekolojik kontrollerin çok önemli olduğunu söyledi. Dr. Gürler, bunun yanı sıra, 'Hazımsızlık, sindirim sistemi problemleri, idrar yapmayla ilgili şikayetler, karında şişlik, ele gelen kitle, bazen regl düzensizlikleri' gibi belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Başkan Yalçın'dan KANKA'ya 23 Nisan ziyareti

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Kansere Karşı Birlikte Derneği'nde (KANKA) tedavi gören çocukları ziyaret ederek bayramlarını tebrik etti.

Doktor Başkan'dan 'sağlık' yatırımları

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç yerel yönetim hizmetlerinin yanı sıra sağlık alanında da önemli projeleri hayata geçiriyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Hasta Yakını Misafirhaneleri, Kanser Hastalarının Tedavi Sonrası Bakım Merkezi, Eczacı Cem Seyhan 112 Acil İstasyonu ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Tıp Fakültesi gibi sağlık alanında dikkat çeken projelere imza atıldı.

10 Önemli Beslenme Önerisi

Beslenme; büyüme, gelişme, sağlığın korunması ve geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması için besin öğelerinin vücuda alınmasıdır.

Kanser riskini azaltmak için hangi gıdalardan uzak durmak gerekiyor

Memorial Kayseri Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Halit Karaca, beslenmenin kanser oluşumunda önemli bir etkisinin olduğunu söyleyerek, 'Kanserden korunmada yaşam boyu doğru beslenme alışkanlıklarının edinilmesi çok büyük önem taşımaktadır' dedi.

Anadolu Aile Hekimliği Kongresi düzenlendi

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) üyesi il derneklerinin ortaklaşa düzenlediği Anadolu Aile Hekimliği Kongresi, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanı Dr. Murat Türkyılmaz, Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, Kayseri Aile Hekimleri Derneği (KAHED) Başkanı Dr. Ümit Işıldak ve federasyona üye 28 ilin katılımı ile gerçekleşti.

Kalın Bağırsak Kanseri Bilgilendirme Standı açıldı

Kayseri Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından Kolorektal (Kolon / Kalın Bağırsak) kanserine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için 1-31 Mart Kolorektal Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri kapsamında bir alışveriş merkezinde stant açıldı.

Doç. Dr. Veli Berk: 'Kanser engellenebilecek bir hastalıktır'

Memorial Kayseri Hastanesi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Veli Berk, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 'Kanser engellenebilecek bir hastalıktır' dedi.

Günde 184 Kadın ve 263 Erkek Kanser Olduğunu Öğreniyor

Günümüzde her alanda modernleşmenin getirdiği bazı kolaylıklar ya da metropollerdeki yüksek yaşam temposu yaşam biçimlerinde de önemli değişikliklere neden oluyor. Yoğun stres, sigara dumanı, durağan yaşam, düzensiz beslenme ve obezitenin yaygınlaşması hayati riske neden olan hastalıkların başında gelen kansere neden oluyor.

Güçlü: Önemi çok büyük

Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Fatma Kutlusoy Güçlü, 'Rahim ağzı kanserini taramada pap smear testinin etkinliği ve önemi çok büyük' dedi.

Kansere karşı lahana iyi geliyor

Acıbadem Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Rabia Özaslan, lahananın kanser hastalığına karşı önemli bir besin olduğunu belirterek, Lahananın sindirildikten sonra ortaya çıkan metabolitileri var. Bunlar C vitamini, E vitamini ve enzimler (süperoksit dismutaz, peroksidaz, katalaz) üretmesinden dolayı kanser hücresi oluşumunun engellenmesinde önemli bir rol oynuyor. Yine aynı zamanda da oluşmuş kanserin vücutta çoğalmasını ve diğer bölgelere de sıçramasını engellemede etkili oluyor dedi.

Berk: Erken teşhisle hastalıktan tamamen kurtulabiliriz

Memorial Kayseri Hastanesi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Veli Berk, meme kanserinde erken teşhis ile hastalıktan tamamen kurtulabilmenin mümkün olduğunu söyledi.

'Hospice Projesi'nde hummalı çalışma

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve hayırsever işbirliği ile yapımına başlanan kanser hastalarına tedavi sonrası bakım merkezi olacak 'Hospice Projesi'nde' inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Hacılar'da kanser taraması...

Hacılar Belediyesi ve Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde yapılan organizasyonla kanser taramasından geçmek isteyen kadınlar, Hacılar Belediyesi'nin tahsis ettiği otobüsle Fevzi Çakmak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) getirildi.

Kansere karşı aşı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Tuğçe Demir, rahim ağzı kanserinin aşı ile önlenebilir tek kanser türü olduğuna dikkat çekerek, 'HPV'ye bağlı kanserlerin önlenmesi için 9-14 yaş aralığındaki çocuklara aşı yaptırılmasını öneriyoruz' dedi.

Dikkat! Türkiye'de her yıl 40 bini aşkın kişiye bu tanı koyuluyor!

Akciğer kanseri dünyada ve ülkemizde kanserden ölümler arasında ilk sırada yer alıyor. Dünyada her yıl 2 milyondan fazla, ülkemizde de 40 bini aşkın kişiye, sigaranın en önemli risk faktörü olduğu ‘akciğer kanseri’ tanısı konuyor.

Erken teşhis için 25 yaşından sonra kontrol şart!

Meme kanseri Türkiye’de kadınlarda en çok görülen kanser türü olarak ortaya çıkıyor.

Akciğerin en büyük düşmanı 'sigara'

Kayseri Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Semiha Urvay, akciğer kanserini tetikleyen en büyük etkenin sigara olduğunu söyleyerek, Sigara, akciğer kanserine yüzde 90 oranında sebep olmaktadır' dedi.

Meme kanserine 'Pembe yaka kurdelesi' farkındalığı

Kayseri 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeni ile etkinlik düzenlendi.

Kocasinan'da kansere karşı bilinçlendirme semineri

Kocasinan Belediyesi, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla kadın hastalıkları kanserleriyle ilgili seminer düzenledi. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği seminerde, kanser tedavisinde erken tanının önemine dikkat çekildi.

Erdal Can Alkoçlar: Yerli CRO kurma çabasındayız

Kanser alanında araştırmalar yapan tıp akademisyenlerinden Prof. Dr. Ali Sarper Diler ve Spektral Holding arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Anneyi de bebeği de koruyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün doğum sonrasında ilk altı ay boyunca bebeğin anne sütüyle beslenmesini ve emzirmenin iki yaşa kadar ek gıdalarla birlikte sürdürülmesini önerdiğini anlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz, Emzirme Haftası nedeniyle önemli açıklamalarda bulundu. 'Anne sütü her zaman steril ve bebeğe uygundur. İçeriğindeki besinler bebeğin tüm gereksinimlerini karşılar' diyen Dr. Onur Yılmaz, emzirmenin bebeğin duyusal, bedensel, bilişsel ve zeka gelişimini de desteklediğini, hastalıkların iyileşmesini hızlandırdığını vurguladı.

Prof. Dr. Sofikerim: 'Prostat kanser tümörü, elektrik verilerek öldürülüyor'

Acıbadem Kayseri Hastanesi'nden Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, prostat kanserinin erkeklerde sık görülen bir kanser türü olduğuna dikkat çekerek 'Prostat kanserinde farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Elektrik akımıyla tedavi, ülkemizde yeni uygulanmaya başlanan bir yöntem. Bu yöntemde hastada cinsel fonksiyon kaybı ve idrar kaçırma sorunları minimuma düşüyor' dedi.

Kanser Hastalarına Tedavi Sonrası Bakım Merkezi temeli atıldı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği ile hayırsever Saffet Arslan'ın destekleriyle Türkiye'ye örnek olacak Kanser Hastalarına Tedavi Sonrası Bakım Merkezi'nin temeli atıldı. Başkan Büyükkılıç, Türkiye'de bir ilke imza atıldığını ve Kayseri'nin çok önemli bir merkeze kavuşacağını belirterek, kanser hastalarına hizmetin en güzel şekilde verileceğini söyledi.

O Merkezin temeli atılıyor

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, tüm vatandaşlardan dua alacak uluslararası alanda 'Hospice' diye bilinen 'Kanser Hastalarına Tedavi Sonrası Bakım Merkezi' projesinin temelini Pazartesi günü atıyor.

Çolakbayrakdar'dan KANKA'ya ziyaret

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) KANKA Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi'ni ziyaret edip, KANKA Başkanı Prof. Dr. Musa Karakükcü'den hastane hakkında bilgiler aldı. Başkan Çolakbayrakdar, Dünya'daki birçok kanserli çocuğun umudu haline gelecek olan hastanenin Kayseri'de olmasından dolayı gurur duyduklarını söyledi.

Başkan Büyükkılıç'tan bir proje daha: 'Hospice'

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, tıbbi olarak her türlü müdahalenin yapıldığı ancak, tıbben umudun kesildiği hastaların hayatlarının son evrelerini daha iyi şartlarda geçirmelerini sağlamak amacıyla Türk Kanser Derneği'nin işbirliğiyle Hospice Projesi'ni hayata geçiriyor.

Türkiye'nin en büyük Çocuk Hastanesi açıldı

Kansere Karşı Birlikte Derneği (KANKA) öncülüğünde hayırseverlerin yardımıyla yaptırılan ve aynı anda 40 çocuğa kemik iliği naklinin yapılabileceği Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi açıldı. Açılışa telefonla bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hastanemiz bünyesindeki kemik iliği nakli, ayakta tedavi merkezleri ile kendi alanında ülkemizin en büyük ve önemli sağlık kuruluşudur' dedi.

Yerli kanser ilacında faz çalışmaları başlayacak

TÜRKOVAC ismini alan yerli covid-19 aşısının geliştirildiği Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) sülük enzimlerinden geliştirilen kanser ilacında da faz çalışmaları başlayacak. Erciyes Üniversitesi İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERFARMA) Müdürü Prof. Dr. Mükerrem Betül Aycan; hammadde olarak tamamen yerli kaynaklardan geliştirilen ilacın preklinik deneylerde oldukça etkili olduğunu, deney hayvanları üzerindeki çalışmaların devam ettiğini, ilaç merkezi bünyesindeki GMP alanının tamamlanması ile faz çalışmalarına başlanabileceğini belirtti.