Hastalık Haberleri

Hastalık Haberleri

TURKOVAC'ın hatırlatma dozu ERÜ'de uygulandı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından geliştirilen yerli korona virüs aşısı TURKOVAC'ın hatırlatma dozu 2 doz Çin aşısı Sinovac yaptıran gönüllüye uygulandı. Pandeminin belirli bir noktada sonlanmayacak gibi gözüktüğünü dile getiren ERÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, her yıl aşılanmanın gerekeceğini söyledi.

Koronavirüs hastasının 'aşı' pişmanlığı

Kayseri'de korona virüs tedavisi gören 54 yaşındaki Aysel Oğuz, Bir an önce 'eyvah' demeden aşınızı vurdurun diyerek aşı çağrısı yaparken, Kayseri Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Avcı da, Bu aşısızların pandemisinin piki dedi.

Anne adaylarına Covıd-19 uyarısı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Burak Tanır da hamilelikte Covid-19 riski ve aşılarla ilgili bilgi verdi. Tanır; dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgınından en çok etkilenen gruplar arasında anne adayları da yer aldığını, gebelik nedeniyle bağışıklığı zayıflayan anne adayları da koronavirüsü daha ağır geçirebildiğini söyledi. Tanır ayrıca özellikle hamilelik sürecinde covid-19'dan korunmak için ekstra önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.

Anneyi de bebeği de koruyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün doğum sonrasında ilk altı ay boyunca bebeğin anne sütüyle beslenmesini ve emzirmenin iki yaşa kadar ek gıdalarla birlikte sürdürülmesini önerdiğini anlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz, Emzirme Haftası nedeniyle önemli açıklamalarda bulundu. 'Anne sütü her zaman steril ve bebeğe uygundur. İçeriğindeki besinler bebeğin tüm gereksinimlerini karşılar' diyen Dr. Onur Yılmaz, emzirmenin bebeğin duyusal, bedensel, bilişsel ve zeka gelişimini de desteklediğini, hastalıkların iyileşmesini hızlandırdığını vurguladı.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çağrıl aileleri uyardı:

Pandemi önlemlerindeki esnemeyle birlikte, ishal ve ateş ile kendini gösteren çocukluk çağı enfeksiyonlarında artış yaşandığına dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ceran Çağrıl, anne babaları hijyen kurallarına uyma konusunda uyardı.

İşte Kayseri’de en çok ölümün yaşandığı hastalıklar!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, Kayseri’nin sağlık ve ölüm haritasını ortaya çıkardı.

Kronik hasta çocuklar için 'aşı' uyarısı

Özel Dünyam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Sezin Aslan, ailelerin çocuklarını kontrol etmesi ve sorun olması halinde hekime başvurması gerektiğini söyleyerek, 'Aşısı tanımlanan özellikle kronik hasta çocukların aşısı geciktirilmemeli' dedi.

Gebelerde korona virüs riski arttı

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Zehra Beştepe Dursun, gebelerde korona virüs riskinin arttığını söyleyerek, Bazı kliniklerimiz gebe hastalar ile doldu, diğer kliniklere geçme durumunda kaldık. Entübe olup bebekleriyle birlikte kaybettiğimiz gebe hastalarımız var dedi.

TURKOVAC'ın bin 100 gönüllüsünde yan etki görülmedi

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, yerli aşı TURKOVAC'ın Türkiye genelinde bin 100 gönüllüye uygulandığını ve takip edilen gönüllülerde bir yan etki dönüşünün olmadığını söyledi.

Sivrisinek larvalarında bilinmeyen tehlike

Kayseri Veterinerler Odası Başkanı Akgün Ergül, sivrisineklerin larva dönemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sivrisineklerin enfeksiyon hastalıklarını naklettiği için mücadelenin önemli olduğunu söyleyen Akgün Ergül, 'Sinekler özellikle kalorifer peteği ve perde kornişi gibi yerlere larvalarını bırakabiliyor' dedi.

Okula giden çocuklarla ilgili dikkat çeken uyarı...

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, öğrenci velilerine ve öğretmenlere uyarılarda bulunarak bulunarak, 'Çocuklarımızı en ufak bir semptomda mutlaka evimizde izole etmeliyiz. Öğretmenlerimizin de bu savaşa sağlık çalışanlarının verdiği gönülle gönül verip aşılanması gerektiğini düşünüyorum' dedi.

Başhekim uyardı

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Altıntop, hastanelerde yoğunluk oluşmaması için vatandaşların Merkezi Hekim Randevu Sistemi'ni (MHRS) kullanmalarını ve hafif hastalıklarda aile hekimlerini tercih etmeleri gerektiğini dile getirdi.

TURKOVAC'ın uygulandığı 10 gönüllüde bir yan etki görülmedi

Yerli korona virüs aşısının uygulandığı 5 merkezden biri olan Kayseri Şehir Hastanesi'nde aşının vurulduğu gönüllü 10 kişide şimdiye kadar bir yan etki görülmedi. Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Berna Bozbay, 650 kişinin gönüllü olmak için başvurduğunu söyleyerek, 'Halkımızın ilgili gayet iyi ama bilgilendirmeler doğrultusunda daha da artacağını düşünüyorum. Şuana kadar aşı vurulan kimselerde olumsuz bir durum gelişmedi' dedi.

Gözlükten kurtulmak mümkün mü?

Acıbadem Kayseri Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Altan Göktaş; yaş, göz yapısı ve özelliklerinin uygun olması ve iyi bir cerrah ile iyi bir lens kullanımının hastalarda gözlük kullanımına son verebileceğini söyledi.

Çocuklarda güneş çarpmasına dikkat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emel Kabakoğlu Ünsür, çocukların direkt güneş ışınlarına maruz kalmaması gerektiğini söyleyerek, Güneş yanığı ya da sıcak çarpması olan çocuklarda bilinç değişiklikleri, kusmalar, halsizlikler ve sıvı kayıpları görülebilir dedi.

Anne sütünü artıran en önemli detayı açıkladı!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aynur Simur, dut kurusu ve hurma gibi besinlerin anne ve bebeği hem vitamin hem de antioksidan açısından desteklediğini söyledi.

Çapraz aşılama önerisi!

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, korona virüs aşısında çapraz aşılama yönteminin faydalı olacağını söyleyerek, Daha önce Sinovac aşısı olmuş kişilerin 3. dozda Biontech aşısını, ilk iki doz Biontech aşısı olanlar içinde 3. dozda Sinovac aşısını öneriyoruz dedi.

Kurbanlık alacaklar dikkat!

Kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlık alacak vatandaşlara dikkat etmeleri gerekenler konusunda bilgiler veren Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, 'Hayvana baktığımızda tespit edilemeyen hastalıklar için hekimlerden yardım alınmalı' dedi.

Özlece: Hastalıkla beraber kaslarda güçsüzlük ve erimeler başlıyor

Acıbadem Kayseri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Köse Özlece, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığının kesin bir tedavisinin olmadığını söyleyerek, 'Hastalıkta semptomlar başladığı zaman erken dönemde hastalarımıza müdahale etmeyi başarabilirsek bu ilerleyişi bir miktar durdurabiliyoruz' dedi.

Kırım Kongo ile covidi ayıran belirti ne?

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Zehra Beştepe Dursun, kenenin neden olduğu Kırım Kongo kanamalı ateş hastalığı ile covidin benzer belirtileri olduğunu söyleyerek, bu hastalıkları ayırmanın en önemli belirtisinin Kırım Kongo'da kanama belirtisinin olduğunu söyledi.

Dikkat! Onların Covid-19'a yakalanma riski daha yüksek

Halk Sağlığı Müdürlüğü vatandaşları uyardı.

Mevsimsel alerji kişiyi anti sosyal yapıyor

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Murat Doğan; mevsimsel alerji hastalığının ciddi bir sağlık sorunu olmasıyla birlikte kişinin sosyal hayatını sıkıntıya sokan bir hastalık da olduğunu söyledi.

'KKKA kene yapışmış hayvanlardan ve kenenin ısırdığı bir insandan diğer insana bulaşabiliyor'

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Zehra Beştepe Dursun, son yıllar artan kenenin bulaştırdığı Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığıyla ilgili, 'KKKA kene yapışmış hayvanlardan ve kenenin ısırdığı bir insandan diğer insana bulaşabiliyor' dedi.

Üşür diye endişelenen anneler dikkat!

Yeni anne babaların en çok soru işaretlerine yol açan konulardan biri, yenidoğan bebeğin nasıl giydirileceği. Bazen anne babalar bazen de araya giren aile büyükleri 'Aman üşümesin!' diye bebeği kalın ve kat kat giydiriyor. Peki, yenidoğan bebekler için hangi tür kıyafetler daha uygun, alışveriş esnasında nelere dikkat edilmeli? Bu konuda ayrıntılı açıklama yapan Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz, 'Yenidoğan bebeğin üşüyeceği düşünülerek kat kat giydirilmesi sık rastlanan yanlış bir uygulamadır. Bebeklerin ter bezleri henüz gelişimini tamamlamadığı için yüksek sıcaklık, bebeğin vücut sıcaklığının artmasına ve huzursuz olmasına neden olur. Özelikle yeni doğan döneminde bebeği annesinden bir kat fazla giydirmek, ek olarak eldiven ve şapka kullanmak iyi bir seçim olacaktır' diyor.

ERÜ'de '7. Erciyes Pediatri Kış Kongresi' düzenlendi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından 7. Erciyes Pediatri Akademisi Kış Kongresi gerçekleştirildi.

Kooperatif, bir daireyi 5 kişiye satmış

Kayseri'nin Talas ilçesinde 2007 yılında üye oldukları kooperatife paralarını ödemelerine rağmen ellerindeki tapulara şerh konan ve sürekli kendilerine borç çıktığını iddia eden kooperatif üyeleri eylem yaptı. Üyeler; Yemedik, içmedik bu evlere ödedik. Bu kooperatif bizi hastalık sahibi etti. Yeter artık, dayanacak gücümüz kalmadı dedi.

Prof. Dr. Yıldız: Yaptığımız çalışma büyük ölçüde kitle bağışıklığının gerçekleştiğini gösteriyor

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız; yaptıkları çalışmanın büyük ölçüde kitle bağışıklığının gerçekleştiği sonucuna vardıklarını söyledi.

TEMA Vakfı Başkanı Deniz Ataç, 'Ormanların tahrip edilmesi salgınları beraberinde getirdi'

Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile Dünya Su Günü nedeniyle açıklama yapan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, koronavirüs salgının damgasını vurduğu son bir yılda; ormanları tahrip etmenin çeşitli hastalık ve salgınları beraberinde getirdiğinin ve yeterli ve temiz suya erişimin öneminin bir kez daha anlaşıldığını belirtti.

Hava değişiklikleri akciğer hastalarının atak geçirmesine sebep olabilir

Özel Dünyam Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Funda Yalçın, hava değişikliklerinde akciğer hastalarının atak geçirebilecekleri enfeksiyonları kapabileceklerini söyleyerek, 'Akciğer hastalığı olanlar bu dönemde günlük ilaçlara dikkat ederek, kendilerini korumalı' dedi.

Son aşamadaki glokom hastalarında görme kaybı kalıcı oluyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Altan Göktaş, glokom hastalığı ile ilgili verdiği bilgilerde son aşamadaki hastalarda görme kaybının kalıcı olabileceğini söyleyerek, 'Ailesinde glokom hastalığı olan 40 yaş üstü vatandaşlar yılda 1 kez glokom muayenesi olmalı' dedi.