Covid Haberleri

Covid Haberleri

Korkutan Koronavirüs uyarısı: Daha tehlikeli olabilir...

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ayşegül Ulu Kılıç, dünyada 6 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine, çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalmasına ve günlük yaşam akışımızın tamamen değişmesine neden olan Covid-19'un varyantı olan Omicron'un yeni alt türlerinden BA.4 ve BA.5 çok daha hızlı bulaştığını söyledi.

TURKOVAC'a ödül üstüne ödül

'Birden Binlere' başlıklı Vakıf Haftası ve Ödül Töreninde 'Vakıf İnsan Ödülü'ne layık görülen Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERAGEM) Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, ödülünü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan aldı.

Kayseri'den Külliyedeki o buluşmaya kim katıldı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilimsel Danışma Kurulu Üyelerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladı. Peki, Kayseri'den o buluşmaya kim katıldı?

Sağlık çalışanına saldırı !

Kayseri'de Mustafa Kızıklı Aile Sağlığı Merkezi'nde covid aşısını olan 65 yaşındaki kadın hasta, aile hekimi ve ebeye saldırdı. Sağlık çalışanının boğazına tırnaklarını geçiren yaşlı kadın için suç duyurusunda bulunuldu.

Kayseri Devlet Hastanesi'nde tedavi gören tek covid hastası kaldı

Kayseri Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi gören tek covid-19 hastası 83 yaşındaki Uğur Tuncer, taburcu olmayı bekliyor. Son covid hastasının da tedavi edilerek taburcu edilmesinin ardından hastanedeki pandemi yoğun bakım servisi kapatılarak diğer hastalık gruplarının hizmetine sunulacak. Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Altıntop, Bizim için mutlu bir gün, hastalarımızın azalması sevindirici. Bu başarının arkasında tüm toplumumuz var. Bu mücadele milli bir mücadeleydi. Toplumumuz bize destek oldu dedi.

Covıd- 19'un melez mutantı 'XE'ye dikkat

Memorial Kayseri Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ayşegül Ulu Kılıç, XE varyantı ve dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgi verdi.

Erdoğan'dan TURKOVAC'ı geliştiren Özdarendeli'ye ödül

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen '14 Mart Tıp Bayramı Ödülleri' kapsamında Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından COVID-19'a karşı geliştirilen yerli aşı TURKOVAC, 14 Mart Bilim Büyük Ödülü'ne layık görüldü. Ödül, ERÜ Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tevdi edildi.

TÜBA'dan ERÜ'ye Ödül

Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA) 'COVID-19 Küresel Salgınla Mücadele Özel Ödülleri' düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödüller kapsamında Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli özel ödüle layık görüldü.

AGÜ öğrencilerinin makalesi uluslararası bilim dergisinde yayınlandı

Öğrencilerin 'Covid-19 Döneminde Nesillerin Online Alışveriş Tercihlerinin İncelenmesi' başlıklı makalesi Social Sciences Studies Journal dergisinde yayınlandı.

Vali Günaydın: 'Maske rahatlığını kapalı alanlarda devam ettirmemeliyiz'

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, açık havada maske zorunluluğunun kalkmasına ilişkin olarak, Maske rahatlığını kapalı alanlarda devam ettirmemeliyiz dedi.

3.Uluslararası Develi-Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi hazırlıkları başladı

Develi'de covid-19 sebebiyle iki yıldır yapılamayan Uluslararası Develi-Âşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresinin üçüncüsü için hazırlıklara başlandı.

TURKOVAC 4 hastanede daha uygulanmaya başlıyor

Türkiye'nin yerli ve milli Covid-19 aşısı TURKOVAC, 7 Şubat tarihinden itibaren Başkent'te Ankara Şehir Hastanesine ek olarak 4 hastanede daha uygulanmaya başlıyor.

Hulusi Akar Covid-19’a yakalandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Covid-19’a yakalandı

Kayserispor'da 7 eksik oyuncu var

Yukatel Kayserispor, bugün sahasında oynayacağı Hatayspor maçında 7 oyuncusundan yoksun olacak. Son olarak kaleci Cenk de Covid19 salgınına yakalandı.

Belediye Başkanı Covid’e yakalandı

Coronavirüs vakalarının yeniden patlama yaşadığı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre günde 555 kişinin Covid’e yakalandığı Kayseri’de bir belediye başkanı da Covid’e yakalandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Covid’e Kayseri’de mi yakalandı?

4 gün önce Kayseri’de çeşitli temaslarda bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Covid’e yakalandı.

Özdarendeli'ye TÜBA'dan Ödül!

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) 'COVID-19 Küresel Salgınla Mücadele Özel Ödülleri' sahiplerini buldu. Ödüller kapsamında Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli Tedavi ve Korunma Alanında Özel Ödüle layık görüldü.

İki yıl önce kuruldu, pandemiyi fırsata çevirdi

Dünyayı etkisi altına alarak uluslararası ticareti sarsan Covid-19 salgınında kurulan Türkiye firması, yenilikçi stratejisiyle ihracat hacmini katladı.

Buğday fiyatı son 10 yılın zirvesinde

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, pandemi kaynaklı artan talep, üretici ülkelerin ihracatı kısıtlaması, kuraklık ve artan kur nedeniyle, sadece son bir yılda Türkiye'deki buğday, fiyatını 2 bin 250 TL'den 4 bin 500 TL'nin üzerine taşıdığını belirterek, 'Buğday, insan beslenmesindeki unlu mamuller, makarna ve bulgur gibi en temel besinlerin ham maddesidir. Dolayısıyla, diğer tarımsal ürünlere göre daha hayati öneme sahiptir. Bu nedenle dünyada COVID-19 salgınında buğday ürünlerine talep, görülmemiş şekilde artmıştır' dedi.

Vali Günaydın ERÜ Aşı Araştırma Merkezi'ni ziyaret etti

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, covid-19'a karşı geliştirilen yerli aşı TURKOVAC'ın çalışmalarının yürütüldüğü Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezi'ni ziyaret ederek, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Merkez Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve çalışma ekibini tebrik etti.

TURKOVAC ile ilgili dikkat çeken açıklama

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz günlerde Acil Kullanım Onayı alan Covid-19 aşısı TURKOVAC'ın Delta Varyantı'na karşı yüzde 100 etkili olduğu açıklandı.

3. Doz Covid-19 aşısı oldular!

Melikgazi Belediyesi personeli, Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan yerinde korona virüs aşı uygulaması kapsamında aşılanmaya devam ediyor.

Sürekli acıkmaya yol açan 8 hata!

Günlük yaşantımızı derinden etkileyen ve beslenme alışkanlıklarımızı değiştiren Covid-19 pandemisine bir de kış mevsimine has etkenler eklendi. Havaların soğumasıyla açık havaya çıkma isteğinin azalması, hareketsizlik ve oturarak çalışmak gibi nedenler insülin metabolizmasını bozarken, pek çok kişide sık yeme isteğini pompalıyor.

Tek tek vatandaşı arıyorlar! Peki neden?

Kayseri’de ekiplerinin hummalı mesaisi sürüyor. Amaç vatandaşı ikna etmek.

Grip aşısı çağrısı

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın grip aşısı ile ilgili verdiği bilgilerde vatandaşların grip aşılarını da olması gerektiğini belirterek, 'Vatandaşlarımız Covid aşısı gripten korur gibi yanlış düşüncelere kapılmamalı' dedi.

Dünya Omicron alarmında. Ya Kayseri ne yapacak?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Güney Afrika'da ilk kez tespit edilen ve B.1.1.529 olarak da adlandırılan korona virüsün (Covid-19) yeni mutasyonunu Endişe Mutasyonu (VOC) olarak sınıflandırarak, mutasyonun yeni adını Omicron olarak belirledi.

Turkovac için bugün itibarıyla acil kullanım onayına müracaat edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Milletimiz için önemli bir müjdeyi vermek isterim. Yerli Covid-19 inaktif aşımız Turkovac bugün itibarıyla acil kullanım onayına müracaat etmiştir. Hücreden aşıya kadar her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen milli aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.

Kayseri’de günde kaç kişi Covid oluyor ? Bakan açıkladı…

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca, haftalık insidans haritasını açıkladı. Bu açıklamaya göre 6-12 Kasım tarihleri arasında Kayseri’de günde kaç kişinin Covid-19’a yakalandığı belli oldu.

Şok iddia! Covid tedavisinde vatandaşa tarihi geçmiş ilaç veriliyor!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşlara Koronavirüs tedavisinde tarihi geçmiş ilaç verildiğini belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Ataş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da konuyla ilgili sorular yönelterek, cevap istedi.

Oktay Ensari de Koronavirüsü yendi

TSYD Kayseri Şube Başkanı Gazeteci Oktay Ensari’den güzel haber geldi. Ensari, sosyal medya hesabından Koronavirüsü yendiğini duyurdu.,