Çiftçiler Haberleri

Çiftçiler Haberleri

Melikgazi, çiftçilere destek için sulama kanallarını temizledi

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu kanallarda su israfını önlemek ve suyun çiftçilere daha sağlıklı ulaşmasını sağlamak amacıyla sulama kanallarında temizlik yapıldığını söyledi.

Güneş: Yağmur duaları şükür duasına dönüştü

Kayseri'de geçtiğimiz günlerde yağan yağmur çiftçilerin yüzünü güldürürken, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdulkadir Güneş, 'Yağmur duaları şükür duasına dönüştü' dedi.

Başkan Akay: 'Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun'

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Palancıoğlu: 10 ton tohum dağıttık!

Melikgazi Belediyesi, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği ile tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi için çiftçilere 10 ton kuraklığa dayanıklı yerli nohut çeşidi olan azkan tohumu dağıttı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Şahin: Kayseri'deki çiftçiye 18 yılda 2 milyar TL destek sağlandı

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin; Kayseri'deki çiftçilere 2 milyar TL destek sağlandığını açıkladı.

Kocasinan, lavanta bahçesine dönüşüyor

Kocasinan Belediyesi tarafından şehri renklendirmek ve çiftçilere alternatif ürün çeşitliliği sunmak amacıyla 38 bin metrekare alanda 20 bin lavantanın yer alacağı Lavanta Bahçesi'nde ilk dikimler gerçekleştirildi. Rengi ve kokusuyla alternatif tarımın gözdesi olan lavantaları toprakla buluşturan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Türkiye'de ilklere imza atan belediyecilik faaliyetleri yürüttüklerini belirterek, Kayseri'de yine bir ilk olan ve şehri renklendirecek Lavanta Bahçesi projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

İktidarı uyardı: Önlem alın! Yoksa tamamen bitecek...

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları gündeme taşıdı. Zamlara, artan maliyetlere dikkat çeken Ataş, çiftçilerin faturalarını ödeyemedikleri için icra takibine düştüklerini söyledi. “Tarım ve hayvancılıkta destekler arttırılmalı, çiftçinin kullandığı mazotta ÖTV, KDV kaldırılmalı” diyen Ataş, AKP iktidarını bir kez daha uyardı. Milletvekili Dursun Ataş, “Şimdi tekrar uyarıyoruz, önlem alınmadığı takdirde Türkiye’de tarım ve hayvancılık tamamen bitecek, gıda enflasyonu daha da artacak, köylerde kimse kalmayacak, tarımsal istihdam azalacak, işsizlik artarak devam edecek, ekonomik kriz daha da derinleşecektir” dedi.

Meclis'te Kayseri konuşması!

İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri’nin ekonomik durumu ile Kayserili çiftçilerin, besicilerin ve esnafların sorunlarının araştırılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına araştırma önergesi verdi. Ataş, önergesinde bugün gelinen noktada Kayserili sanayicimiz üretemez, çiftçimiz ekemez, esnafımız ise siftah yapamaz duruma gelmiştir. İş yerlerimiz sürekli işçi çıkarmakta, esnafımız kepenk kapatmakta, çiftçimiz ise kredi ve icranın pençesindedir. Enflasyon altında ezilen, alım gücü iyice düşen, bir türlü hak ettiğini alamayan Kayserili, iş bulma ve ucuzluk kuyruklarında, akşam pazarlarında hayatta kalma mücadelesi vermektedir” ifadelerini kullandı. Ancak Ataş ve beraberindeki 20 Milletvekilinin verdiği Kayseri önergesi, AK Parti ve MHP Milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti Meclis Grubundan Kayseri açıklaması: AK Parti ve MHP reddetti!

"Kayseri ilimizin ekonomik durumu ile Kayserili çiftçilerimizin, besici ve esnaflarımızın sorunlarının araştırılması amacıyla Meclis Başkanlığına sunduğu önerge AK Parti ve MHP'nin oyları ile reddedilmiştir"

Talaslı çiftçilere uygulamalı eğitimi

Talas Belediyesi'nin çiftçilere yönelik başlattığı ve kış mevsimi boyunca sürdürdüğü tarımsal eğitim programı, baharla beraber uygulamalı olarak devam ediyor.

Melikgazi ücretsiz tohum dağıttı!

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği içinde çiftçilere 18 ton aspir tohumunu dağıttıklarını söyledi.

Tohum Melikgazi'den üretim çiftçiden

Yerel tohumların geleceğe taşımak için çiftçilere destek olan Melikgazi Belediyesi, Gesi Mahallesi'nde 10 ton aspir tohumu vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtacak.

Meclis’te “Kayserili çiftçi” tartışması: Kaçak kullananlar var…

AK Parti Milletvekili Taner Yıldız: Kaçak kullananlar var

Talas'ın çiftçileri Tarım Fuarında

Talaslı kırsal mahalle muhtarları ve çiftçiler, Talas Belediyesi tarafından düzenlenen organizasyonla Kayseri Tarım Fuarını gezdi. Burada tarım teknolojilerinde yaşanan son gelişmeleri yakından inceleme fırsatı bulan çiftçiler, Talas Belediyesinin kendilerine birçok konuda büyük destek sağladığına vurgu yaptı.

Ersoy: Çiftçilerin sorunlarını Bakan’a ilettim!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'yi ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu talimat vermişti! Kayseri için harekete geçildi…

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri'deki çiftçilerin sorunlarıa partisinin grup toplantısında dikkat çekmiş vE Milletvekili Arık'a talimat vermişti. Konuyla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Talas Belediyesi'nden çiftçiye destek

Talas Belediyesi'nin tarım ve hayvancılığa sağladığı destek artarak devam ediyor. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, bu kapsamda hazırlanan 32 ton baklagil tohumunu çiftçilere ulaştırmak üzere muhtarlara teslim etti.

Tomarza çiftçileri adına 'teşekkür plaketi' verildi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Tomarza Ziraat Odası Başkanı Sami Nalbant'ı makamında kabul etti. Nalbant, Başkan Büyükkılıç'a Tomarza çiftçisine verdiği desteklerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

Kılıçdaroğlu'dan dikkat çeken Kayseri açıklaması! Vekilden ne yapmasını istedi?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri'de icralık olan ve HESL'ler nedeniyle su yasağı getirildiği ifade edilen çiftçilerin sorunlarına dikkat çekti.

Fibabanka çiftçinin yanında: TarımKart ile hasat dönemine uygun vadeli nakit kredi

Tarım sektörünü ve çiftçiyi her zaman destekleyen Fibabanka, TarımKart ile çiftçilerin bankacılık ihtiyaçlarına özel vadesiz hesap ve tarım kredisini tek bir üründe birleştirdi.

İcralık olan çiftçiye, bu kez de HES şoku!

Devlet Su İşleri’nin (DSİ) su kullanımını yasakladığı çiftçiler isyan etti. Binlerce çiftçinin Zamantı Irmağını kullanarak üretim yaptığını ancak DSİ’nin HES’lerde kullanılacağı gerekçesiyle su kullanımının yasaklandığını belirten çiftçiler, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekilmedik bir karış toprak kalmasın” sözüne güvenerek ekim yaptıklarını belirten çiftçiler, ekim yaptıkları için hacizle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’a dert yandılar. Bir kişi için binlerce kişinin mağdur edildiğini belirten Arık, konunun takipçisi olacağını söyledi.

Başkan Büyükkılıç'tan çiftçilere 2.5 milyon TL'lik nohut tohumu desteği

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere ücretsiz dağıtılmak üzere Sarıoğlan ilçesinde, 2 milyon 475 bin TL maliyetli 150 ton azkan cinsi nohut tohumu dağıtım törenine katıldı.

Talas Belediyesi'nin tarım eğitim programı tamamlandı

Çiftçilerin, tarım açısından durağan olan kış mevsimini verimli geçirmeleri için Talas Belediyesi tarafından başlatılan tarımsal eğitim programı tamamlandı.

'Yüksek girdi fiyatları çiftçinin üretimine engel oluyor'

Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu tarafından çiftçilerin geçmiş borçlarına yönelik yayınlanan genelge ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdulkadir Güneş, 'Yüksek girdi fiyatları çiftçinin üretimine engel oluyor' dedi.

Başkan Çolakbayrakdar çiftçilerle bir araya geldi

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Yemliha Mahallesi'nde çiftçilerle bir araya geldi. Metropol bir ilçe olan Kocasinan'ın tarım, ziraat ve hayvancılık alanında en büyük üretim kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, tarımsal üretiminin önemine dikkat çekerek, 'Eğer ki; çiftçi kardeşlerimiz, ekip, dikmez ve üretmezse, şehirdeki insanlar aç kalır' dedi.

Elitaş'la 'zamları' istişare ettiler!

İlçe Ziraat Odası Başkanları Elitaş'ı ziyaret etti. AK Partili Elitaş, "Çiftçinin tarımdaki mazot, gübre, elektrik gibi ana girdi fiyatları üzerinde istişarelerde bulunduk" dedi.

Çiftçi Meclisi toplandı! 'Sürpriz yapacağız" açıklaması...

Kayseri Şeker'in örnek uygulaması Çiftçi Meclisi Toplantısı, çiftçilerin yoğun katılım ve ilgisi ile gerçekleştirildi. 21.'si yapılan toplantıda pancar tarımı ve şeker sektöründe yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Kayseri Şeker'in uygulamalarından duydukları memnuniyeti dile getiren meclis üyeleri, üretimin önemine vurgu yaparak, 'üreten kazanacak' temasında buluştu. Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da çiftçilere 22 Mart'ta sürpriz yapmaya hazırlandıklarını müjdeledi.

Talas'ta tarımsal eğitimler devam ediyor

Talas Belediyesi tarafından kırsal mahallelerdeki çiftçilere yönelik başlatılan tarımsal eğitim programı tüm hızıyla devam ediyor.

Çiftçilere buğday tohumu dağıtıldı

Kayseri'de, 'Anadolu'nun Bereketi Buğday' Projesi kapsamında çiftçilere bin 85 ton sertifikalı buğday tohumu dağıtıldı.

Kayseri Şeker ton başına 15 lira prim ödemesi yapacak

Kayseri Şeker 2-11 Şubat 2022 tarihlerinde ödemesini gerçekleştirdiği 2021 yılı pancar bedeline ilave olarak ton başına 15 lira prim ödemesi yapma kararı aldı. Prim ödemeleri 22 Mart 2022 tarihinde çiftçilerin hesaplarına yatırılacak.