Çiftçiler Haberleri

Çiftçiler Haberleri

Çiftçi Meclisi toplandı

'Çiftçi Meclisi' 20'nci toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyesi çiftçilerin yanı sıra, Ziraat Oda Başkanları, Sulama Birlik Başkanları, Taşıyıcılar Kooperatif Başkanlarının da katıldığı toplantıda pancar tarımından, şeker sektörünün sorun ve beklentilerine varıncaya kadar birçok konuda görüş alışverişinde bulunuldu.

Manda yetiştiricilerinden Başkan Özdoğan'a teşekkür

Hacılar Karpuzsekisi ve Hürmetçi Mahallesi'nde manda yetiştiriciliği yapan çiftçiler, mahalleye kurulan Mandam markasıyla Manda Sütü İşleme tesisi sayesinde ürünlerinin daha da değerlendiğini belirterek, üretimde artış sağlandığını söylediler. Üreticiler, Hacılar Belediye Başkanı Av. Bilal Özdoğan'a teşekkür ederek, tesis sayesinde ürünlerinin daha çok vatandaşa ulaştığını belirttiler.

Başkan, Vali ile birlikte yöresel ürünleri inceledi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Vali Şehmus Günaydın ile birlikte Kayseri-Ankara karayolunda yol kenarında tarladan sofraya satış yapan çiftçilerle ve gurbetçi vatandaşlarla sohbet etti, yöresel ürünleri inceledi.

Özer: Suriyeliyi, Afganı, Somaliyi düşünüyorlar, ama kendi vatandaşını düşünmüyorlar!

CHP İl Başkanı Ümit Özer, AK Parti’nin çiftçileri mağdur ettiğini savunarak, Tarım Bakanlığından ‘sistem çöktü’ diyerek yaklaşık 15 gündür veri alınamadığı ve bu nedenle de çiftçilerin işlem yapamadıklarını söyledi. “Sorunları çözmek yerine her soruna “çay fırlatan” AKP’ye vatandaş sandıkta oyu fırlatacak” diyen Özer, “Yine en iyi yaptıkları işi yaptılar çiftçiyi de kaderine terk ettiler. Ey AKP, Suriyeliyi, Afganı, Somaliliyi düşündüğünüz, sahip çıktığınız kadar, kendi vatandaşına ne zaman sahip çıkacaksın?” diye sordu.

Doğal Şifa Aspir'in hasadı yaklaşıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarafından 2021 yılı 'Tarımsal Üretimin Arttırılması Projesi' kapsamında Kayseri'de 16 bin 600 dekar alanda ekilmek üzere çiftçilerimize 83 bin 300 kg sertifikalı Aspir tohumu dağıtımı yapılarak ekilişler gerçekleştirildi.

Büyükşehir 6 traktörü teslim etti!

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Sarıoğlan, Develi ve Felahiye ilçelerindeki çiftçilerin kullanımına sunmak üzere 6 traktörü ilçe ziraat odalarına teslim etti.

Büyükşehir'den çiftçilere dev destek

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, geçtiğimiz aylarda traktör verilen 5 ilçenin ardından 6 ilçeye daha traktör dağıtacaklarını belirterek, bu alanda çiftçilere sağlanan desteğin 4 milyon 125 bin TL'ye ulaşacağını söyledi. Başkan Büyükkılıç, tarım ve hayvancılık alanında son 3 yılda sağlanan desteğin de böylece 41 milyon TL'ye ulaştığını açıkladı.

KTO, KAYSO VE KTB'den orman yangını mağdurlarına destek

Kayseri Ticaret Odası (KTO), Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ve Kayseri Ticaret Borsası (KTB), Antalya'da çıkan orman yangınlarında mağdur olan çiftçilere yardım elini uzattı. Düzenlenen ortak yardım kampanyası ile 27 ton küçükbaş hayvan yemi, yangın bölgesine gönderildi.

Vahşi sulama uyarısı!

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, Kayseri'de kuraklığın söz konusu olduğunu söyleyerek, çiftçilere uyarılarda bulundu. Barajlarda da su seviyesinin azaldığını kaydeden Güneş, Vahşi sulamanın ülkemizde yapılmaması gerekiyor dedi.

KAÇEM'den KAYÜ Rektörü Karamustafa'ya ziyaret

Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi (KAÇEM) Kooperatif Başkanı Fatma Andaç, Başkan Yardımcısı Şükran Baş Doğan, Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Sarıkaya ve Gıda Mühendisi Kader Akyol, KAÇEM çalışmaları ile ilgili bilgi vermek ve Kayseri Üniversitesi ile ortak çalışmalarda bulunmak ve projeler yürütebilmek amacıyla görüşmelerde bulunmak amacıyla Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa'ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Çolakbayrakdar: Çiftçi kardeşlerimizin her zaman yanındayız

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Kırsal mahallelerden biri olan Kızık'ta buğday hasatı yapan çiftçilerle bir araya geldi.

Tomarza'da kayıp olmasın alarmı

Kayseri'nin Tomarza ilçesinde 2021 yılı hasat zamanı başlaması ile birlikte İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı ekipler sahaya inerek çiftçilerin ürün kaybı yaşamaması için kontrollerine başladı.

İYİ Parti Milletvekili Ataş, Kayseri'deki o çiftçileri Meclis gündemine taşıdı!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, çiftçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, Pınarbaşı ilçesine bağlı Uzunyayla bölgesinde yaşanan kuraklık ve son bir aydır etkili olan dolu yağışının çiftçiyi büyük zarara uğrattığını dile getirdi. Ataş, “Sürekli gelen zamlarla artan maliyetlerle Tarım Kredi ve bankalara olan borçları sebebiyle zor günler geçiren Uzunyaylalı çiftçinin bu zararlarını karşılayacak durumu kalmamıştır” dedi.

Yerli fasulye tohumu çiftçilerin yüzünü güldürdü

İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Kayseri'nin ülkenin en önemli fasulye üretim alanı olmaya doğru gittiğini söyleyerek, Kayseri olarak hedefimiz alan artışından ziyade daha rantabl üretim yaparak hem ülkemize hem de üreticimize katkı sağlamak dedi.

Kayseri'de çiftçi eylemi!

Kayseri'de çiftçiler seslerini duyurabilmek için eylem yaptı...

Milletvekili Ataş: Çiftçi toprağını ekemez, ektiğini toplayamaz halde!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, zor günler yaşayan çiftçilerin sesi olmaya devam ediyor. Vatandaşın alım gücünün düşmesi, ekonomik krizin giderek derinleşmesi, Pandemi sürecinin de uzamasıyla çiftçinin ürettiği mahsulün tarlada kaldığın ve bu nedenle de zarar ettiğini dile getiren Ataş, iktidarın da çiftçiye gereken desteği vermediğini ve çiftçileri kaderine terk ettiğini dile getirdi.

Çiftçi kadınlar üretmeye devam ediyor

Kayseri'de faaliyet gösteren Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi'nde (KAÇEM) çalışan kadın çiftçiler, pandemi döneminde de yeni projeler ile aralıksız üretime devam ediyor. Üretimleri ile ilgili bilgiler veren KAÇEM Başkan Yardımcısı Şükran Başdoğan, pandemi sürecinde de tarlada sürekli çalıştıklarını söyleyerek, 'İnsanların güvenli ve organik ürünlere ulaşmaları için çalışmalarımıza devam edeceğiz' dedi.

Çiftçilere dijital çağrı: Kullanın yüzde 10 indirim var!

Dijital Tarım Pazarı, Kayseri'de masaya yatırıldı. Çiftçilere dikkat çeken çağrı...

Çiftçiye çapa avansı...

Kayseri Şeker Yeşilhisar'da çiftçilere 25 TL/ton'dan capa avansı ödemesi yaptı.

Kayseri'de Sulama Sezonu Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

Palancıoğlu: Çiftçilerin malları Melikgazi'nin desteği ile korunacak

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Melikgazi Belediyesi olarak bölgesel ve kırsal tarım alanlarında üretimi artıracak ve yaygınlaştırmayı sağlamak içinde çalışmalar yaptıklarını bu hizmet içinde meclis kararları alındığını söyledi.

Başkanın tasarımı çiftçilerin yüzünü güldürdü!

Kayseri'de, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın'ın tasarımını yapıp hayata geçirdiği mobil koyun banyosu aracı, mahalle mahalle gezerek koyunları banyo ediyor. İçerisindeki ilaçlar yıkanarak parazitlerden kurtulan koyunların verimleri de artıyor.

Ziraat Odalarından teşekkür

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 4 ilçenin ziraat odası başkanını kabul etti. Ziyarette oda başkanları, Başkan Büyükkılıç'a tarım ve hayvancılığa verdiği desteklerinden dolayı çiftçiler adına plaket takdim etti.

Özhaseki, dertli Başkanı Bakanla bir araya getirdi...

Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki sayesinde o fırsatı yakaladı..

Kayseri’de Çiftçilerden eylem: 3 Milyar 205 Milyon para nerede?

Kayseri’de çiftçiler Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Ziraat Odası başkanlarından teşekkür ziyareti

Kayseri'de 8 ilçenin ziraat odası başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç'a tarım ve hayvancılığa verdiği desteklerinden dolayı teşekkür ziyaretinde bulunarak, plaket takdim etti. Başkan Büyükkılıç, şimdiye kadar çiftçilerin kullanımı için 69 adet makine, teçhizat desteğinin yanı sıra tohum ve sulama desteği verildiğini söyleyerek, 'Bizim imknlarımız sizin imknlarınızdır. Bundan emin olunuz. Biz ayrıştırmayız, ötekileştirmeyiz' dedi.

Milletvekili Ataş, iktidara seslendi: Önlem alınmazsa, üretimden vazgeçecekler!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, AKP iktidarının yanlış politikalarıyla çiftçilerin üretimden çekilme noktasına geldiğini belirterek, bu duruma tepki gösterdi. Art arda gelen zamlara ve artan maliyetlere dikkat çeken Ataş, arpa ve buğday alım fiyatlarına yapılan artışların yetersiz olduğunu söyledi. İktidara seslenen Ataş, “Açıklanan rakamlar zaten zor durumda olan çiftçinin derdine derman olmayacak, çiftçiyi üretimden vazgeçirecektir. Bu fiyatlar tekrar gözden geçirilmelidir” dedi.

Tarım işçileri İYİ Partili Yücel’e dert yandı: İş yok, aş yok!

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel’in, tarım işçileri ziyaretinde ortaya çıkan isyan dikkat çekti.

İYİ Partili Çalıksoy: Bu iktidar çiftçinin sesini duymamış, isyanına kulak vermemiştir!

İYİ Parti Talas Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, 14 Mayıs Dünya Çiftçileri Günü’nü kutladı.

Büyükkılıç: Çiftçilerimizin her zaman yanındayız

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, 'Çiftçilerimizin her zaman yanındayız. Bu dönemde inşallah tarım ve hayvancılığa her türlü desteği vermeye hazırız. Pandemi döneminde gördük ki tarım ve hayvancılık bu işin olmazsa olmazı' dedi.