Çağrı Merkezi Haberleri

Çağrı Merkezi Haberleri

Büyükşehir 'Alo 153 Çağrı Merkezi' 880 bin çağrı cevapladı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi, 2021 yılında 880 bin 262 çağrıya cevap vererek, vatandaşların talep, öneri ve şikyetlerini anında değerlendirip işleme aldı.

Yeni yıla çalışarak giriyorlar

Kayseri'de 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanları, vatandaşların yeni yıla rahat bir şekilde girmesi için mesailerinin başında yoğun çaba sarf ediyor. Kayseri 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mustafa Ak, 2021 yılında merkeze 2 milyon 127 bin çağrı geldiğini söyledi.

Yaramazlık yapan çocukları için 112'yi arıyorlar

Kayseri 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mustafa Ak, yılda yaklaşık 2 milyon 500 bin çağrıya yanıt verdiklerini, bu çağrıların yüzde 65'inin asılsız olduğunu söyledi. Acil Çağrı Merkezi'ne gelen bazı çağrılar ise 'pes' dedirtirken, bu çağrılar arasında çocuğu yaramazlık yapan vatandaşın çocuğunun uyarılmasını istemesi de bulunuyor.

Büyükkılıç, KASKİ Çağrı Merkezi'nde talepleri dinledi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü'nü ziyaret eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, çalışmaları yakından inceledi. Her birimi gezerek KASKİ Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir'den bilgiler alan Başkan Büyükkılıç, 185 Çağrı Merkezi'ni arayan vatandaşlara cevap verdi; talep ve temennilerini çözüme kavuşturdu.

Asılsız çağrı isyanı!

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Doç. Dr. Serhat Koyuncu ve Başkan Yardımcısı Dr. Figen Gürbeden, kentin tüm acil çağrı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğüne çalışma ve değerlendirme ziyareti gerçekleştirdi.

ALO 153 tam kapanmada 50 bin çağrıya cevap verdi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Alo 153 Çağrı Merkezi'nde salgın tedbirleri kapsamında tam kapanma boyunca toplam 50 bin çağrıya cevap verilerek, vatandaşların istek, talep ve şikyetleri sonuçlandırıldı.

Büyükşehir Çağrı Merkezi, Şehrin Numarası Oldu

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Alo 153 Çağrı Merkezi'nde bir yıl boyunca toplam 606 bin 114 çağrıya cevap verilerek, vatandaşların istek, talep ve şikayetleri sonuçlandırıldı. Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, 'Belediyemizin çağrı merkezi, vatandaşlarımızın istek, talep ve şikyetlerinin anında dikkate ve işleme alarak, şehrin numarası oldu' dedi.

Kayseri 112 Acil Çağrı Merkezi 2020 yılında 2 milyon 570 çağrıya yanıt verdi

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mustafa AK; 2020 yılında 2 milyon 570 bin çağrıya yanıt verdiklerini, bunlardan 700 bininin vakaya dönüştüğünü söyledi.