Eski ÖSYM Başkanı'nın yargılandığı FETÖ davası ertelendi

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Eski ÖSYM Başkanı'nın yargılandığı FETÖ davası ertelendi
Kayseri Olay Haber -

Kayseri’de Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) askeri lise sınavları soruşturması kapsamında örgüt üyesi oldukları iddiasıyla tutuksuz yargılanan eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme (ÖSYM) Başkanı Ali Demir’in de olduğu 5 şüphelinin duruşması 7 Haziran’a ertelendi.
Kayseri’de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, ünlü iş adamlarının aralarında yer aldığı 68 sanık hakkında hazırlanan 771 sayfalık iddianameli davanın 23 Ekim 2017’de görülen son celsesinde mahkeme heyeti bir kısım sanıkların dosyalarının tefrik edilerek, sanıkların tek tek yargılanmalarına karar vermişti.
Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 68 sanıklı davadan askeri lise sınavları soruşturması kapsamında ayrılan ve tutuksuz yargılanan ÖSYM eski Başkanı Ali Demir, Ömer P., Hüseyin A., Engin Y. ile firari Eşref C.’nin yargılanmalarına devam edildi. ÖSYM eski Başkanı Ali Demir ve diğer sanıklar ile avukatlarının mazeret bildirdiği gerekçesiyle katılmadığı davada, mahkeme eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 7 Haziran’a erteledi.
771 sayfalık iddianamede şüpheli Ali Demir’in yargılandığı suçlar şöyle:
“Suç tarihi itibariyle ÖSYM başkanı olarak görev yaptığı, 2012 - 2013 ALS sınavları ile ilgili olarak hem Cumhuriyet Başsavcılığımızca hem de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmasına rağmen hem de konuyla ilişkin müşteki Ömer K. yazılı ve sözlü ihbarda bulunmasına rağmen, hukuksal sürece girmiş konuyla ilgili olarak sınav soru kitapçıklarının imhasına karar vermek, imha süreci bitmemesine rağmen, soruşturmalara bahse konu evrakın imha edildiğine dair yanıltıcı bilgi vermek suretiyle örgütün hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suretiyle FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün üyesi olduğu, bu şekilde oluşan eylemleriyle ’ÖSYM Kanununa Muhalefet ve Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak’ suçlarını işlediği anlaşılmıştır.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN