Dikkat! Karar çıktı Eczacılar istifa edebilecek...

İstifaların yasaklandığı kamuda eczacılar ile ilgili flaş karar...

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Haber: Cafer ZENGİN-  Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgını sürecinde salgınla etkin mücadele için hiçbir sağlık personelinin istifa talebinin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı. Bu konuda dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Buna göre kamuda çalışan eczacıların, eczane açma başvuruları nedeniyle bulunacakları ayrılış taleplerine izin verilecek.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüsle mücadelede bir süre önce 81 ilin valiliğine yazı göndererek,merkez ve taşra teşkilatında görevli bütün personelin, "her ne sebeple olursa olsun" salgın sürecinde görevinden istifa talebinin kabul edilmeyeceğini duyurdu. Bu gelişmenin ardından kamuda çalışan eczacılar için dikkat çeken bir karar çıktı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Eczaneler Dairesi Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce; 2021 yılı içerisinde Eczacı Yerleştirme Sistemi’ne tabi olarak eczane açma hakkı kazanan veya nüfus kriterine tabi olmaksızın eczane açma hakkını haiz kamuda görev yapan eczacıların, eczane açma başvuruları nedeniyle bulunacakları ayrılış taleplerine müsaade edilmesinin uygun olacağı yönünde değerlendirme yapıldığını açıklandı. 
Eczane açma koşuluyla izin verilecek
Söz konusu duyuruda şu ifadeler yer aldı: Bilindiği üzere 27/10/2020 tarihli ve 3137 sayılı Bakanlığımız Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Genelgesi ile alınan pandemi tedbirleri kapsamında Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli bütün personelin her ne sebeple olursa olsun görevinden çekilme (istifa) taleplerinin kabul edilmeyeceği bildirilmiştir. Kurumumuza ulaşan başvurulara istinaden gerek nüfus kriterine tabi olarak eczane açabilecek gerekse hali hazırda nüfus kriterine tabi olmadan (Eczacı Yerleştirme Sistemi üzerinden başvuru yapmaksızın) eczane açma hakkını haiz kamu eczacılarının istifa taleplerinin ayrıca değerlendirilerek neticesinden tarafımıza bilgi verilmesi Bakanlığımız Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden talep edilmiştir. Gelen cevabi yazıda Bakanlığımız Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce; 2021 yılı içerisinde gerek Eczacı Yerleştirme Sistemi’ne tabi olarak eczane açma hakkı kazanan gerekse 6197 sayılı Kanun’a istinaden nüfus kriterine tabi olmaksızın eczane açma hakkını haiz kamuda görev yapan eczacıların, eczane açma başvuruları nedeniyle bulunacakları ayrılış taleplerine müsaade edilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.

Cafer ZENGİN

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN