Dikkat çeken o rakamı Meclis'te açıkladı: Her 100 Kayserili'den yaklaşık 18'i…

İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, Meclis'te Kayseri'nin sorunlarını gündeme taşıdı. Kayseri'ye verilen sözlerin yıllardır iktidar tarafından tutulmadığını ifade eden Ataş, AKP iktidarının Kayseri'yi kaderine terk ettiğini söyledi. Ulaşımdan tarım ve hayvancılığa, yoksulluktan verilen sözlerin tutulmamasına kadar birçok sorunu Meclis gündemine taşıyan ve şehrin sorunlarını tek tek tek sıralayan Ataş, 'İktidar tarafından unutulmuş, sahipsiz bırakılmış koca bir şehrin adıdır Kayseri. Ancak Kayserili bunun hesabını ilk seçimlerde sorar' dedi. Kayseri'nin her geçen gün yoksullaştığına ve gerilediğine dikkat çeken Ataş, 'Kayseri'de yoksulluk oranı yüzde 17,6'ya yükselmiştir' diye konuştu.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Kayseri ve ilçelerinin sorunlarını gündeme taşıdı. AKP İktidarının Kayseri’yi kaderine terk ettiğini ve kentin her geçen yıl geriye gittiğini dile getiren Ataş, kayıpları tek tek sıraladı. 
"15’İNCİ SIRADA OLAN KAYSERİ 23’ÜNCÜ SIRAYA KADAR GERİLEMİŞTİR! KAYSERİ’DE YOKSULLUK ORANI YÜZDE 17,6’YA YÜKSELMİŞTİR"
“İktidar tarafından unutulmuş sahipsiz bırakılmış koca bir şehrin adıdır Kayseri ve vatandaş bunun hesabını ilk seçimlerde soracaktır” diyen Milletvekili Ataş, artan yoksulluğa da dikkat çekti. Ataş, “Memleketim Kayseri iktidarın görmezden gelmesi sonucu tarımdan sanayiye, sağlıktan eğitime, ticaretten ulaşıma, turizmden çevreye, demografik yapıdan kültürel yapısına her konuda sürekli geriye gitmektedir. Hâlbuki Kayseri çok eski zamanlardan beri sanayi, ticaret ve tarım şehri olarak anılır, diğer Anadolu şehirlerinin başını çekerdi. AKP iktidarının Kayseri’yi kaderine terk etmesiyle kamu yatırımlarını hak ettiği ölçüde almayan, teşviklerden mahrum bırakılan, yaklaşık 1,5 milyon nüfusuyla 15’inci sırada olan Kayseri kişi başına düşen millî gelirde 23’üncü sıraya kadar gerilemiştir, yani Kayseri her geçen gün yoksullaşmaktadır. Kayseri’de yoksulluk oranı yüzde 17,6’ya yükselmiştir, diğer bir deyişle, her 100 Kayseriliden yaklaşık 18’i yoksul durumdadır” şeklinde konuştu.
"TİCARETİN VE İLK SANAYİLEŞMENİN DOĞDUĞU YER OLAN ŞEHRİMİZDE TİCARETİN DAHİ BİTME NOKTASINA GELMESİNİN SORUMLUSU AKP İKTİDARIDIR"
Kayseri’nin ulaşımda yaşadığı sıkıntıları da Meclis’te anlatan Milletvekili Ataş, ulaşımdaki yetersizliklerin ticareti ve sanayiyi de olumsuz etkilediğini söyledi. Lojistik konusuna da değinen Milletvekili Ataş, “Kayserili’nin ticari zekâsı yüksektir. Altı bin yıl önceye dayanan ilk ticari belgelerin çıkarıldığı Kültepe, uluslararası ticaretin ve ilk sanayileşmenin doğduğu yer olan şehrimizde ticaretin dahi bitme noktasına gelmesinin sorumlusu AKP iktidarıdır. Sanayi ve ticaret için en önemli konuların başında lojistik gelmektedir. En başta hem ham maddeye ulaşım hem de ürün satışı için elzem olan ulaşım altyapısı Kayseri’de sanayiye, ticarete, turizme kadar her sektörü olumsuz etkilemektedir. Kayseri’de ticaret kara yolu taşımacılığına bağlı hâle gelmiştir, ulaşım altyapısı yetersizdir. Bu durum da lojistik maliyetlerini artırmaktadır. Dolayısıyla, başkalarının 3 liraya mal ettiği bir ürünü Kayserili 5 liraya almak zorunda kalmaktadır” dedi.
"TÜRKİYE’NİN TAM ORTASINDA OLAN KAYSERİ ULAŞIMDA EN KÖTÜ 7’NCİ İL KONUMUNDADIR"
“AKP yıllardır biz yol yaptık dese de o yol Kayseri’ye uğramamıştır” diyen Ataş, “Tıpkı hızlı trenin bir türlü Kayseri’ye uğramadığı gibi” diye konuştu. Ataş, “Kayseri’de bin kilometrekare başına düşen demir yolu uzunluğu sadece 15,3 kilometredir, kara yolunun uzunluğu ise 66,4 kilometredir, Türkiye sıralamasında 74’üncü sırada bulunmaktadır. 3 organize sanayi bölgesi, 16 sanayi sitesi, 1 serbest bölge, 2 teknoloji geliştirme bölgesi olan ve Türkiye’nin tam ortasında olan Kayseri ulaşımda en kötü 7’nci il konumundadır. AKP yirmi yıldır sürekli ‘Biz yol yaptık’ dese de o yol maalesef Kayseri’ye uğramamıştır, tıpkı hızlı trenin bir türlü Kayseri’ye uğramadığı gibi” ifadelerini kullandı. 
"KAYSERİ’YE YILLARDIR SÖZ VERDİLER, TUTMADILAR! İYİ PARTİ İKTİDARINDA BİZ YAPACAĞIZ"
Kayseri’ye yıllardır AKP tarafından verilen sözleri de Meclis’te hatırlatan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “On yıldır Kayseri’ye her gelen bakan söz verdi gitti, milletvekili söz verdi gitti, Cumhurbaşkanı söz verdi gitti. Sonuç, ulaşılamayan kocaman bir şehir. Hava yolu ulaşımı da diğerlerinden farksız; köy garajından farksız bir havaalanı, yetersiz uçuşlar, yine ulaşılamayan bir Kayseri. Buradan tekrar tekrar söylüyorum, Kayseri’yi ulaşılabilir hâle getirin, limanlara erişim sağlayın, kara yolları ve demir yollarını genişletin, mevcut demir yolu ağını bölgenin ihtiyaçlarına göre yenileyin, sözünüzü tutun, hızlı treni Kayseri’ye getirin. Size son bir şans. Yoksa zaten İYİ Parti iktidarında bunları biz yapacağız” dedi.
"KAYSERİ'NİN SON BEŞ YILDA YÜZDE 11,4 TARIM ALANI RANTA KURBAN EDİLMİŞTİR, SON ON BEŞ YILDA KAYBOLAN TARIM ALANI İSE TAM 743 BİN DEKARDIR"
Tarım ve hayvancılık konusunda yaşanan sorunları da anlatan Milletvekili Dursun Ataş, ilçelerden de örnekler vererek, yaşanan sıkıntıları Meclis’te sıraladı ve AKP’ye tepki gösterdi. Ataş, şunları söyledi:  Yıllar içinde Kayseri'de tarım ve hayvancılık sektörü de sekteye uğramıştır. Kayseri'nin son beş yılda yüzde 11,4 tarım alanı ranta kurban edilmiştir, son on beş yılda kaybolan tarım alanı ise tam 743 bin dekardır. Bu miktar yaklaşık olarak İstanbul'un toplam tarım alanı kadardır. Bu bile tek başına Kayseri'ye ve Kayseri çiftçisine yapılan ihaneti gözler önüne sermektedir. Rantın, AKP'nin hatalı tarım politikalarından kurtarabildiğimiz tarım alanlarında da sulama problemi yüzünden yeterli verimi alamıyoruz. Şehrimizde sulama projeleri yirmi yıldır tamamlanamamıştır. Develi 2’nci Merhale, Bahçelik, Yamula barajlarından toprağına su bekleyen çiftçiye verdikleri cevap “Ödenek yok.” olmuştur. Yazlık kışlık saraylara, aile üyelerinin vakıflarına, müteahhitlerine, danışmanlarına, yandaşlarına olan ödenek Kayserili çiftçiye gelince yok olmuştur. İktidarın ilçe bazında teşvikler vermemesi nedeniyle Yahyalı'nın kirazı, elması, Tomarza'nın kabak çekirdeği, Pınarbaşı'nın patatesi, pancarı. Yamula’nın patlıcanı, İncesu’nun üzümü, Akkışla ve Bünyan’ın gilaburusu, Develi’nin gaceri, Sarız’ın buğdayı, Yeşilhisar’ın ay çekirdeği sahipsiz kalmıştır”
İLÇELERDEKİ DOĞALGAZSORUNUNU DA MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
İlçelerde yaşanan doğalgaz sıkıntısını da yine Meclis gündemine taşıyan Ataş, “İlçelerimizin pek çok mağduriyeti daha bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de doğal gazdır. Her yere ulaşan doğal gaz Kayseri'nin 6 ilçesine hâlen  gelmemiştir. Sarız ve Pınarbaşı ilçelerimiz planlamaya dahi alınmamıştır, planlamaya alındığı söylenen Sarıoğlan, Akkışla, Felahiye, Özvatan’a sözde 2023’te doğal gaz gelecek” dedi.
"SAHİPSİZ BIRAKILMIŞ BİR ŞEHİR KAYSERİ, AMA KAYSERİLİ BUNUN HESABINI İLK SEÇİMLERDE SORAR"
Kayseri’nin sorunlarının saymakla bitmeyeceğini  kaydeden Ataş, süre kısıtlığından dolayı da birçok soruna değinemediğine dikkat çekti. Ataş, “Kısacası, iktidar tarafından unutulmuş, sahipsiz bırakılmış koca bir şehrin adıdır Kayseri. Ancak Kayserili bunun hesabını ilk seçimlerde sorar” şeklinde konuştu. 


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN