CHP'nin önerisi üzerine harekete geçildi! Saat düzenlemesi!

CHP'nin kamuoyunda artan talepler üzerine Meclis'te gündeme getirdiği konunun ardından beklenen adım atıldı...

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
CHP'nin önerisi üzerine harekete geçildi! Saat düzenlemesi!
CHP'nin kamuoyunda artan talepler üzerine Meclis'te gündeme getirdiği konunun ardından beklenen adım atıldı...
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda CHP Grup Başkanvekili Özgür Özer, kütüphaneden faydalanmak isteyen bazı öğrencilerin kapanış saati yüzünden sıkıntı yaşadığını belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıdı. 
CHP'Lİ ÖZER MECLİS'TE GÜNDEME GETİRDİ
Özer, “Üniversiteye hazırlanan gençlerden yoğun talep aldık. Kütüphaneler şehir merkezinde akşam 6’da kapatılıyor. Bazı öğrenciler, akşam 11-12’lere kadar ders çalışıyor. Mevcut durumda bazı sıkıntılar yaşanıyor. Belki 24 saat açık olmaları güvenlik ve diğer bazı nedenlerden sorun olabilir, ama en azından daha geç saatlerde kapatılması, kapanış saatlerinin ileriye alınmasına yönelik talepler var. Böylece öğrencilere daha etkin hizmet verilebilir” dedi.
SAAT DÜZENLEMESİ
CHP'li Özgür Özer’in yaptığı bu açıklamanın ardından Büyükşehir Belediyesi’nden beklenen açıklama geldi. Açıklamada, Kayseri’de merkezdeki 2 kütüphanenin çalışma sürelerinin uzatıldığı belirtildi.
Buna göre, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne ait Merkez Halk Kütüphanesi ve Şehir Kütüphanesi’nin çalışma saatleri haftanın 7 günü 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verecek şekilde yeniden düzenlendi. Belediye bağlı diğer kütüphanelerde yine haftanın 7 günü 09.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam edecek.
UYGULAMA HAYATA GEÇTİ
Yeni saat düzenlemesi hemen uygulama konulurken, kartlı giriş çıkış sisteminin uygulandığı kütüphanelerde pandemi şartları kapsamında girişte kimlik, kütüphane kartı ve HES kodu eşleştirmesi uygulamasına devam edilecek. Kütüphanelerde ödünç sistemi, pandemi koşullarında değişirken, kapalı raf sistemi kullanılıyor. Personeller yardımı ile istenilen kitap, kütüphane kartı ve HES kodu sorgulaması yapılarak kullanıcıya 15 günlüğüne 1 kitap veriliyor. Ayrıca, toplam üye sayısı 193 bin 220 kişi olan ve 7 kütüphanesi bulunan kütüphanelerde hangi kitabın nerde olduğunu, eğer kitabın başka bir kullanıcı tarafından ödünç alındı ise ne zaman geleceğini takip edebilecek bir otomasyon sistemi yer alıyor. Bu sistem ile 7 kütüphanede de tarama yapıp tüm kitaplara ulaşabilen ziyaretçilere, aynı zamanda ücretsiz internet ve bilgisayar kullanımı, çıktı alma hizmetleri de yer alıyor.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN