CHP Milletvekili Arık Milli Eğitim Bakanı Selçuk'a Sordu

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a bakanlık ile dernek ve vakıflar arasında yapılan protokolleri sordu. Basına yansıyan iddiaların Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerek bakanlık gerekse de müdürlükler eli ile yetkilerini paylaştığını belirten Arık, “MEB görevlerini tarikatlara mı devrediyor?” diye sordu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Milli Eğitim Bakanlığı ile dernek ve vakıflar arasında yapılan protokolleri TBMM gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Arık, soru önergesinde şu görüşlere yer verdi: “OECD ülkeleri arasında eğitim konusunda Türkiye’nin son sıralarda olması ülkemiz açısından üzerinde önemle durulması gereken konulardan biridir. Toplum olarak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan eğitim kalitesinin yükseltilmesi konusunda ciddi beklenti içinde olduğumuz bu günlerde basına yansıyan çeşitli iddialar ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkisini, gerek bakanlık düzeyinde gerekse de il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri düzeyinde yaptıkları protokollerle vakıf ve derneklere terk ettiği yönündedir. Bu bağlamda;

1-) Milli Eğitim Bakanlığı, bugüne kadar hangi vakıf ve dernekle işbirliği protokolü yapmıştır?

2-) İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri bugüne kadar hangi vakıf ve derneklerle protokol imzalamıştır?

3-) Yapılan protokollerin amacı nedir? Bugüne kadar yapılan işbirliğinden nasıl sonuçlar elde edilmiştir?

4-) Yapılan protokollerle ortaya çıkan çalışmaların, eğitim çağındaki çocuklarımızın pedagojik gelişimi açısından değerlendirilmesi yapılmış mıdır?

5-) Yapılan protokoller veya işbirlikleri bir takım cemaat ve tarikatların tanıtımını ve teşvikini içermekte midir? Eğitim çağındaki çocuklarımızın cemaat ve tarikatlarla ilişkili yapıların eline teslim edilmesi görevi kötüye kullanmak değil midir?

6-) Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir kısım yetkilerini, kimi zaman adı skandallarla anılan dernek ve vakıflara devretmesinin laik eğitim sistemine zarar verdiğini düşünmüyor musunuz?”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN