CHP Milletvekili Arık: İşte belgesi, Büyükkılıç özür dilesin!

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri'de bulunan Selçuklu döneminden kalan medrese esnafının sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde dile getirmesinin ardından kendisine yönelik 'sağdan soldan duyduğun şeylerle açıklama yapıyor' diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'a çağrı yaptı.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Büyükkılıç'ın kendisinden özür dilemesini beklediğini söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Çetin Arık, medrese esnafından 2019 yılında alınan 15 bin liralık kira ücretinin 2021 yılında yüzde 75 oranında arttırılarak 27 bin lira olarak istendiğini dile getirdi. Arık yaptığı açıklamada "Bu durumu vicdan ve ahlak kabul etmez" dedi.
Pandemi döneminde esnaftan kira alınmaması gerektiğini vurgulayan Arık, yüzde 75 oranında arttırılarak istenen kira ücreti için "bunu hiç bir vicdan kabul etmez" dedi. Milletvekili Arık, "Biz TBMM'de burada Selçuklu döneminden kalan medrese esnafının sorunlarını dile getirmiştik. Pandemi döneminde iliklerine kadar pandeminin sorunlarını yaşayan kırtasiye esnafımızın sorunları ciddi. Burada kira artışının yüzde 75 civarında olduğunu ve bunu vicdanın kabul etmeyeceğini söylemiştim. Sayın Büyükkılıç 'sağdan soldan duyduğun şeylerle açıklama yapıyorsun' demişti. Sayın Büyükkılıç ben sağdan soldan duyduğum şeyleri açıklamadım ben buraya gelerek esnaflarımızı dinledik ve bu sorunları TBMM'ye taşıyacağımızı söyledik. Sözümüzü tuttuk bir milletvekili olarak milletin sorununu milletin kürsüsünde dile getirdim. Bununla da yetinmeyip bu sorunu Genel Başkan'ımız Kemal Kılıçdaroğlu'na ilettik. Sayın Genel Başkan'ımız da 'Bu haksız bir durum, pandemi döneminde esnaftan kira alınmaması gerekirken, esnaf stopajı alınmaması gerekirken ve yardım beklerken bunu vicdan kabul etmez' dedi. Sayın Büyükkılıç ise bana 'yalan söylüyorsun söylediklerin gerçeği yansıtmıyor' dedi. 2019 yılında aldığınız 15 bin lira kirayı 2021 yılında 27 bin lira kira istiyorsunuz bunu vicdan kabul etmez" diye konuştu.

"HODRİ MEYDAN" ÇAĞRISI...
Büyükkılıç'a seslenen Arık "128 milyon kere hodrimeydan diyorum hangi televizyon kanalında program yapmak istiyorsanız yapalım" dedi.Milletvekili Arık, Büyükkılıç'tan kira artışını tekrar gözden geçirmesini istediğini dile getirerek "Ben Sayın Büyükkılıç'tan biz bu açıklamayı yaptıktan sonra birde kendisinin gelip esnafımızı dinlemesini beklerdim. Ama bırakın dinlemeyi makamında bile görüşmedi esnafımızla. Ben sayın Büyükkılıç'ın 'yalan söylüyor' lafını tekrar buradan kınıyorum. Ben kendisinin meslektaşı bir hekimim bu sözden dolayı benden özür dilemesini bekliyorum. Sayın Büyükkılıç bu şehir bizim şehrimiz gelin bu esnafımızı zor durumda bırakmayalım bu kira artışını bir kez daha düşünün ve bu sorunu çözün diyorum." diye konuştu.
Medrese esnafı adına konuşan İbrahim Sungur, arttırılan kira ücretini ödeyemeyeceklerini dile getirirken yetkililere bu durumu çözmeleri için çağrı yaptı. 
Esnaf Sungur, "Medrese Esnafı adına konuşuyorum kendi şahsım adına değil. Biz esnaf olarak 2019'da ödediğimiz kiranın üzerine yaklaşık yüzde 75'lik bir arttırım yapılarak 2020 de bizden bu talep edildi. 2021 de ise o yüzde 75'in üzerine bir de yüzde 30 arttırılarak 26 Mart 2021 tarihinde tahakkuklar girildi. Bu belgeler Büyükşehir Belediyesi'nin kendi sitesinde de ödeme planı olarak var. Biz esnaf olarak bu kirayı ödeyemeyiz. Bizim Büyükşehir Belediyesi'nden istediğimiz bize burayı bedava tahsis etmesi değil. Bizden normal kendi kira kontratlarımızla olan artış ne ise bunu işletmesini talep ediyoruz. Bizler yetkililerden bu durumun acilen çözümlenmesini talep ediyoruz başka bir talebimiz yok" ifadelerini kullandı.
 

HABER MERKEZİ

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN