CHP: Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

CHP Kayseri Kadın Kolları Başkanı Alime Esin Tosuner, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle açıklama yaptı. ‘’Kadına şiddet politiktir’’ diyen Tosuner, şu ifadeleri kullandı:  Bundan tam 60 yıl önce Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan ve tarihe Kelebekler olarak geçen üç kız kardeş; Mirabel kardeşler, ülkedeki diktatörlüğe karşı direndiler. Hapsedildiler, tutuklandılar, ağır işkencelere maruz kaldılar. Var güçleriyle 30 yıldır süren diktatörlüğe meydan okudular. 25 Kasım tarihinde iktidar güçleri tarafından tecavüz edilerek öldürüldüler. Cansız bedenleri bir uçurumun dibinde bulundu. Kadınların baskıya karşı mücadelesini, Mirabel kardeşleri yok ederek sindireceğini sanan diktatör, onların katliamının ardından patlayan ve ülkeyi saran öfke seli ile devrildi. Mirabel Kardeşler, her 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün, dolayısıyla insan hakları ve demokrasi mücadelesinin sembolü oldular. Bütün dünyada kadınlar, bu üç kız kardeşten aldığı mücadele bayrağını daha da ileri taşımanın inancı ve dayanışması içinde CEDAW’dan, İstanbul Sözleşmesi’ne kadar önemli uluslararası anlaşmaların hayata geçirilmesini sağladı. Bu yıl 25 Kasım’ı pandemi koşullarının gölgesinde karşılıyoruz. Ancak hepimiz biliyoruz ki; ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi; kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, kadınları “fıtrat ve kader” arasına sıkıştıran bir iktidarla mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. ‘’Kadına yönelik şiddet politiktir’’ diye haykırmayı sürdüreceğiz. Bizler Halide Edipler’den, Bahriye Üçoklar’dan, Türkan Saylanlar’dan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslararası dayanışma içinde sürdüreceğiz. Sokakları, meydanları, kampüsleri, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek. Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun!

"AND İÇİYORUZ"

CHP Kayseri Gençlik Kollaıl Başkanı Eda Albayrak da açıklamasında şunları söyledi:  Bugün daha özgür, daha eşit ve onurlu bir dünya da yaşamak için mücadele eden, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü.
Şüpheli bir şekilde öldürülen, katilleri korunan, kaybedilen isimlerinin kulaklarımıza değil akıllarımıza en çokta sol yanımıza kazıldığı gündür. 
Kimisi verdikleri mücadelenin bedelini canlarıyla ödemiş, haksızlığa umutsuzluğa ve kendi hayatlarına başkalarının müdahalesine izin vermemek için baş kaldırmış, ellerine kollarına yüreklere vurulmak istenen prangaları söküp atmış. Bu ülkenin kadınları yaşamak için, en çok yaşatmak isterken öldürülmüş. Unutmayın öldürülen her kadınla yeniden doğup geleceğiz karanlık zihniyetinize karşı kaldırdığınız her eli, uzattığınız her dili devirdiğiniz her gözü kaldıracak ve susturacağız o çirkin karanlık sesi. 
Artan kadın cinayetlerinin haksız tahrik ya da iyi hal indirimlerinin, katillerinin cesaretlendirildiği iktidar ve hukuksuz düzenin, sistemin şakşakçılarının erk zihniyetin kulu olan kim varsa onun karşısında duracak ve mücadelemizin haklı ve onurlu hesabını soracağız.
Kadınların her türlü şiddetten korunması, kadınlara yönelik şiddetin faillerin kovuşturulması, yargılanması ve cezalandırılması için titizlikle hazırlanmış uluslararası bir sözleşme olan,
İstanbul Sözleşmesinin 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Engellenmesine dair Kanunun uygulanması gerektiğini birkez daha buradan söylüyor, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun uygulanması gerektiğini dile getiriyoruz.
Öldürülen tüm kadınlar ve özgürce onurlu bir hayat kavgası vererek yaşamak isteyen tüm kadınlar için.  Biz bu düzeni yıkacak hakca eşitce umutlu yarınlara inşa edecek omuz omuza vermiş güçlü kadınlarız.
 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde, her gün olduğu gibi, mücadelemizle elde ettiğimiz kazanımları ihlal edecek ve ortadan kaldıracak düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya, katili ve sistemi savunanlar karşısında duruş sergilemeye, bizi yok etmek ve görmezden gelmek isteyenlere inat daha çok var olmaya devam edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için haklı mücadelemizi sonuna kadar savunacağımızı dile getiriyor ve AND içiyoruz."
 
 

 

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN