CHP'den dikkat çeken SMA çağrısı!

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, SMA hastası çocuklar ile ilgili hükümete çağrı yaptı.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

“Devlet Baba çocuklarımızı yaşatmalıdır.” diyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ümit Özer, Kayseri’de de bu sıkıntıyı yaşayanlara dikkat çekerek, “Hasan Çınar, SMA hastası bir evladımız. Hasan Çınar'ın ailesinin yürüttüğü kampanyanın banka hesaplarına para girişi geçtiğimiz günlerde  durduruldu. Ailemizin ve aynı durumdaki diğer ailelerimizin de amacı yurt dışındaki yüksek maliyetli tedaviye kavuşmak. Kayserili ailemiz yurt dışındaki tedavi için maddi zorluklarla uğraşırken geçen zaman Hasan Çınar'ın aleyhine işliyor” dedi.

CHP İl Başkanı Ümit Özer, açıklamasında şu ifadeleri kullandı. Adaletin geç geldiği ya da hiç gelmediği durumlarda vatandaşlarımızın sesini duyurmaya çalıştığı sosyal medya ortamında geçtiğimiz günlerde sıkça dile getirilen ve birilerinin hesaplarına uymadığı için karşı çıkılan bir kampanya vardı. Milli Piyangonun devredilen 75 milyon TL’si SMA hastası çocuklarımızın tedavisinde kullanılsın diye yürütülen bir kampanyaydı bu. Para Varlık Fonu'na devredileceği için hükümetin buna sıcak bakmayacağı belliydi. Çünkü doyması gereken ve her geçen gün büyüyen bir yandaş çevresi var. Sosyal medyada destek gören bu kampanya sonrası SMA hastası çocuklarımızın ailelerinin sesine kulak tıkayan Sağlık Bakanı vicdanları yaralayan, duymaktan rahatsız olduğumuz “kirli kampanya” ifadesini kullandı. Sağlık Bakanı bu sözleriyle devletten destek göremeyen, kendi çabaları ile buldukları her umut parçasına tutunmaya çalışan ailelerimizin kampanyalarına büyük zarar verdi. Bunlardan bir tanesi de Kayseri'de yaşayan Hasan Çınar Süyüm. Hasan Çınar, SMA hastası bir evladımız. Hasan Çınar'ın ailesinin yürüttüğü kampanyanın banka hesaplarına para girişi geçtiğimiz günlerde  durduruldu. Ailemizin ve aynı durumdaki diğer ailelerimizin de amacı yurt dışındaki yüksek maliyetli tedaviye kavuşmak. Kayserili ailemiz yurt dışındaki tedavi için maddi zorluklarla uğraşırken geçen zaman Hasan Çınar'ın aleyhine işliyor. Sağlık Bakanlığı ‘çocuklarımızı kobay yapmayacağız’ açıklaması ile bahanelerine kılıf arasa da tedaviye kavuşan ve gelişme gösteren evlatlarımızı görmezden geliyor. Ailelerin umut bağladığı tedavilerin peşinden gitme istediğini engelleyerek yapılan kampanyaları durdurarak çocuklarımızın umutlarını ise  çalıyor. CHP Kayseri Milletvekilimiz Sayın Çetin Arık, 2018'de SMA hastaları için araştırma önerisi verdi. Meclis çatısı altında bir araştırma grubu kurulmasını istediği bu önerinin ardından, geçtiğimiz 2020 yılında Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile SMA hastalığının evlilik öncesi çiftlere yapılacak testlerle önlenebilmesi içinde kanun teklifi hazırlayıp meclise sundu. Milletvekilimizin maliyetinin çok düşük olduğunu üzerine basa basa her yerde belirttiği bu test için AKP hükümeti bir adım atmamıştır.
Devlet baba ise bir baba gibi davranmalı ve  çocuklarının yaşaması için gereken çabayı göstermelidir. Milletimizin devlet anlayışına ters düşen yandaş kayırmacılığı yapmaktan da vazgeçmelidir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN