Çalıksoy: Mazot 6 lira 70 kuruştan 7 lira 42 kuruşa çıktı! Çare arayan var mı?

İYİ Parti Talas Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, tarımdaki girdi maliyetlerinin artışına tepki gösterdi. Yanında getirdiği mazot, buğday, arpa ve gübrelerdeki artış fiyatlarını tek tek açıklayan Çalıksoy, 'Buğdaydaki, gübredeki, mazottaki artış ile tarım yapılması bu şartlarda zor görünüyor. Buna kafa yoran var mı? Çare arayan birileri var mı? Olması gerekirken çare arayan birileri yok. Çare araması gerekenlerde ortada yok' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

İYİ Parti Talas Belediyesi Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, Talas'ın Başakpınar Mahallesi'nde İYİ Parti Talas İlçe Başkanı Faik Demir ve bir grup çiftçi ile basın açıklaması yaptı. Açıklamada ilk önce söz alan İYİ Parti Talas İlçe Başkanı Faik Demir, son dönemlerde girdi maliyetlerinin arttığını dile getirdi. Demir, "Bir dahakine harman kaldıracak mıyız kaldıramayacak mıyız bunu halkımızdan öğreneceğiz. Girdi maliyetleri çiftçinin belini büküyor. Girdi maliyetleri artıkça çiftçi de her geçen gün daha da sıkıntı çekiyor" diye konuştu.
Daha sonra söz alan İYİ Parti Talas Belediyesi Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Çalıksoy, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün belirttiği gibi milli ekonominin temeli tarımdır. Bu anlayışıyla ülkemizde ve dünyada tarımın önemi her geçen gün daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Fakat bu tarımsal faaliyetleri yürüten çiftçi kardeşlerimizin girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle yaşadığı sıkıntıları görsel olarak anlatacağım. Arpanın, buğdayın fiyatının ne kadar olduğunu göstereceğim" dedi.
"TAB GÜBRESİ 6 BİN 600 LİRA"
Çalıksoy, "Geçen yıl bu günlerde mazot fiyatı 6 lira 70 kuruş iken bugün ise 7 lira 42 kuruş. Üre gübresi geçen yıl bin 650 lira iken bu yıl tonu 4 bin liraya çıktı. Tab gübresinin tonu 3 bin 600 iken bugünkü fiyatı 6 bin 600 lira.  Ekim günü gelene kadar bu gübre fiyatının 7 bin lirayı geçmesi bekleniyor. Arpa fiyatı geçen yıl bugün bin 275 lira iken bugün bin 950 lira. Yine buğday geçen yıl bugünlerde bin 650 lira iken bugün buğdayın tonu 2 bin 250 lira" ifadelerini kullandı.
"ZİRAAT ODALARI ÇIKIN AÇIKLAMA YAPIN"
"Buğdaydaki, gübredeki, mazottaki artış ile tarım yapılması bu şartlarda zor görünüyor" diyen Çalıksoy, girdi maliyetlerinin artmasına rağmen diğer taraftan üretilen tarım ürünlerindeki satış fiyatının geçen yıla oranla düşük bir artış olması ise çiftçileri mağdur ettiğini söyledi. Çalıksoy, şunları söyledi:
"Buna kafa yoran var mı? Çare arayan birileri var mı? Olması gerekirken çare arayan birileri yok. Çare araması gerekenlerde ortada yok. Tarım Bakanımız çiftçiyi rahatlatması gerekirken her ne hikmetse açıklama yapmıyor ve buna da kafa yormuyor. Sayın Tarım Bakanının, hükümet yetkililerin ve şehrin tarımsal faaliyetlerde etkili yetkili olan kişilerin, ziraat odalarının çıkıp açıklama ve tespit yapmaları gerekiyor. Çiftçilerin sorunlarını dile getirin. Ülkemizde ve dünyada tarımsal faaliyetler olmadan yaşam sürdürülmesi geldiğimiz noktada daha zor görünüyor. Bunun için bir an evvel hükümet yetkililerinin bu konuya derhal müdahale etmeli. Çiftçilerimizin ektiği üründen zarar mı edeceğim kar mı edeceğim düşüncesiyle değil de daha rahat şartlarda üretim yapmasını sağlamak için gerekli çalışmalar yapmasını bekliyoruz."
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN