Çalıksoy'dan dikkat çeken çağrı: 'Saksıları bile boş bırakmayın ekin' diyenler göreve?

İYİ Parti Talas Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, üreticilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Çalıksoy'dan dikkat çeken çağrı: 'Saksıları bile boş bırakmayın ekin' diyenler göreve?
İYİ Parti Talas Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, üreticilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti.
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

Farklı şehirlerde üreticilerin, ellerinde kalan ve bu nedenle de çürüyen ürünleri çöpe, doğaya atmak zorunda kaldıklarına dair haberlerin, görüntülerin, çiftçi isyanlarının ortaya çıktığını belirterek, bu duruma yönelik çalışma yapılması çağrısında bulundu. Üreticilerin zor şartlarda o ürünleri yetiştirdiğini dile getiren Çalıksoy, yetkililere seslenerek üreticilerin desteklenmesi, kollanması çağrısında bulundu. 
"SAKSILARI BİLE BOŞ BIRAKMAYIN EKİN, DİYENLERE NEREDE?"
Bu sıkıntıları yaşayan vatandaşların önümüzdeki yıllarda üretimden çekilebileceğine dikkat çeken Çalıksoy, “Her geçen gün çiftçi sayısındaki azalış ortada. Bu insanları koruyup, kollamak bu devletin görevi. Ne yazık ki uygulanan yanlış politikalar üreticilere büyük zararlar vermiştir. Üreticiler ürünlerini pazarlayamaz, satamaz hale gelmişlerdir. Her geçen gün artan maliyetlere bir de pandemi ile birlikte yeni sıkıntılar eklenmiş ve bu insanlar çıkmaza girmişlerdir. Market raflarında 15-20 liraya satılan ürünlerin, tarlada üreticisi tarafından 20 kuruşa, 60 kuruşa alıcı bulunamaması yüzünden çürümeye terk edilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Tarım ve hayvancılığın stratejik bir alan olduğunu her zaman söylüyoruz. İşte bu kapsamda bu stratejik alanlar, bu alanlarda faaliyet gösterenler desteklenmelidir. Şimdi buradan soruyorum, şovla ‘Gerekirse evlerinizdeki saksıları da ekim yapın, bir metrekare alan bile boş kalmasın’ diyenler nerede? Ekene, biçene, üretene neden destek olmuyorlar. Bu insanlar size güvendi, ekti, biçti. Şimdi neden onları yarı yolda bırakıyorsunuz? Eğer bu anlayış devam ederse ülkede üreten insan kalmayacak ve diğer bazı sıkıntılar ortaya çıkacak. Belki vatandaş sofrasında ürün bulamayacak, bulsa bile kat be kat artan fiyatlar nedeniyle o ürüne ulaşamayacak. İktidara bir kez daha sesleniyoruz. Bu yanlıştan vaz geçin. 156 ülkeye yardım yaptık diye övünürken, kendi vatandaşınızı, kendi çiftçinizi, artık görmezden gelmeyin. Üreticilerin sorunlarına, isyanlarına kulak kapatmayın. Üç maymunu oynamaktan, gerçekleri gizlemekten vaz geçin” ifadelerini kullandı.
ÇALIKSOY’DAN BELEDİYELERE ÇAĞRI: BELEDİYELER BU İŞE EL ATSIN!
Üreticilerin isyanının herkesi üzdüğünü ve alıcısı olmadığı için de çürümeye terk edilen ürünlerin kasa kasa çöp olmasının, doğaya dökülmesinin yürekleri sızlattığını kaydeden Çalıksoy, Kayseri’de belediyelere de bu yönde çağrı yaptı.  “Bu insanların emeklerine yazık. Alın teri döken bedenlere, eli nasırlı üreticiye yazık. Çok çileler çekerek, o ürünleri yetiştirdiler, ama şimdi göz göre göre çöp oluyor, çürüyor. Bu insanlara Kayseri olarak bizim de el vermemiz lazım” diyen İYİ Parti Talas Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda partisinin Grup Başkanvekili Mustafa Çalıksoy, “Vatandaşımız can derdinde. Bir yandan virüs, diğer yandan ekonomik sıkıntılar arasında sıkışmış. Gelin bu üreticilere Kayseri olarak destek verelim. Belediyelerimiz bu üreticilerden ürünleri temin etsin ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırsın.  Hem üreticiye hem de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza böylece destek olunsun. Bin bir çileyle üretilen ürünler çürüyüp, çöp olmasın, israf olmasın. Varsın Millet Bahçeleri daha sonra yapılsın. Varsın kaldırım taşları şekilli olmasın. Varsın refüjlerde bu yıl çiçek olmasın, ama bu insanlara yardım eli uzatılsın. Buradan tüm Belediye Başkanlarına çağrıda bulunuyorum. Bu üreticilerimizi yalnız ve çaresiz bırakmayalım. Tüm belediyeler ellerindeki imkanlar çerçevesinde bu ürünlerden alıp, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırsın. Böylece hem üretici, hem de diğer vatandaşlarımız kazansın. Bu tabloya gelin son verelim. Emeğin heba olmasına izin vermeyelim” dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN