Büyükşehir Meclisi'nde tartışmalı maddeler oy çokluğu ile geçti!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 2020 mali yılına ait hazırlanan bütçe kesin hesabı da görüştü. Bütçe muhalefetin ret oyuna karşılık, oy çokluğu ile kabul edildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin muhalefetin kaşrı çıkmasına rağmen oy çokluğu ile kabul edilen 2020 yılı bütçesi 1.350.000.000,00 TL olarak ifade edilirken, bu bütçenin 1.173.496.454.21 TL’nin kullanıldığı ifade edildi. 2020 yılı bütçesinde 176.503.545,79 TL’lik miktarın ise iptal edildiği belirtildi Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesinde 87 milyon 943 bin 583,20 TL’nin faiz gideri olarak gerçekleşmesi de dikkat çekti.
Büyükşehir Belediye Meclisi, içerisinde 2020 yılı kesin hesabının da yer aldığı Mayıs ayı ikinci oturumunu yaptı.  Başkan Memduh Büyükkılıç’ın katılmadığı ve Mehmet Savruk Başkanlığında yapılan toplantıda, ilk oturumda görüşülmek için komisyona çekilen Melikgazi ve Kocasinan’daki benzinliklerin çekme mesafesi konusu görüşüldü.
SAVRUK: NİHAİ DEĞER ARTIŞININ 250 BİN LİRA
Meclise Başkanlık yapan Mehmet Savruk, komisyonda değer artışının 250 bin lira olarak belirlendiğini belirterek, “Söz konusu raporda bir husus hakkında komisyondan açıklama istenmişti. İmar Komisyonumuz bu raporla açık şekilde açıklamayı içeren bir görüş ortaya getirmiş ve sunmuş durumda. Söz konusu alanda yapılan plan değişikliğinin yönetmelik yükümleri doğrultusunda değer artış payının değerlendirildiğini ve nihai değer artışının 250 bin lira olduğunu belirten bir rapor ortaya getirmişlerdir”  ifadelerini kullandı.


ÖZER: BU BEDEL KOMİK BİR BEDEL
Konuyla ilgili söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özer,  "SPK raporunun bize sunulması lazım. SPK onaylı eksperlerin yaptığı rapor bizde yok. Sadece bedel var. Bu bedel de komik bir bedel."
Yapılan bu yöndeki konuşmaların ardından İmar Komisyonu raporu oylamaya sunuldu ve madde İYİ Parti  ve CHP’nin karşı oyuna rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.
“KOMİSYONLARDA DEĞİLİZ VE BU NEDENLE BİLGİ ŞANSIMIZ YOK”
Meclis toplantısının ardından Olay Türk mikrofonlarına kesin hesabı görüşmelerini değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özer, "Biz kesin hesabı reddettik gerekçelerimizi de sıraladık. Birinci ret sebebimiz, giderlerin doğru yerde kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili. Bizim bunu denetleme şansımız yok. Çünkü Denetim Komisyonlarında yokuz ve harcama komisyonlarında yokuz, encümen üyesi de değiliz. İkinci reddetme sebebimiz ise borçlanma ve faiz tutarlarının oranlarının usul esas ve tutar şeklinde belirtilmediği için bize gelen kesin hesaplar 2-3 sayfalık kesin hesaplar. Kayseri Büyükşehir Belediyesi gibi büyük bir kurumun sayfalarca olması lazım. Bu nedenler yüzünden kabul etmedik" diye konuştu.
ÖNCEKİ MECLİS’TE KONU NEDEN KOMİSYONA HAVALE EDİLMİŞTİ?
Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Mayıs ayı Meclis toplantısında “Benzinliklerin çekme mesafesi”  gündemi tartışmaları da beraberinde getirdi. İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, daha önce yaşanan bazı sıkıntıları hatırlatarak, gündemde yer alan 3 ve 16'ncı maddelere dikkat çekti ve yeniden görüşülmek üzere geri çekilmesini istedi.
KAÇ LİRAYA ANLAŞTINIZ, NİYE YOK BU RAKAMLAR?
“Melikgazi Belediye Meclisinin 02.03.2020 tarih, 65 sayılı kararının incelenmesi talebi hususunda hazırlanan İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporu ile Kocasinan Belediye Meclisinin 02.03.2020 tarih, 34 sayılı kararının incelenmesi talebi hususunda hazırlanan İmar ve Bayındırlık Komisyon raporları” ile ilgili söz alan Yücel, “Bu benzinliklerle ilgili ‘Melikgazi ve Kocasinan’da değer komisyonunun aldığı karar uygun görülmüştür’ deniliyor. Ancak bilgi yok. Hepinizin malı. Kaç liraya anlaştınız? Niye yok bu rakamlar? Bu malın sahibi sizsiniz, biziz. Niye yazmazsınız? 200 mü, 250 milyon mu? 300 mü? Bunu bilmek bizim bil en doğal hakkımız” dedi.
YÜCEL: YENİDEN YAPILSIN İKİ KATINA ÇIKMAZSA BENİM ADIM KAZIM DEĞİL
Konunun yeniden değerlendirilmesi halinde söz konusu alanın iki katına ihaleyle satılabileceğine dikkat çeken Yücel, “İptal edilip, konu yeniden Meclis gündemine çıkarılırsa buralar, iki katına gitmezse benim adımda Kazım değil. Niye değiştiriyorsunuz? Mevcut durumdan 2 katı olmasa da 5 fazla verecek bir sürü adam buluruz” şeklinde konuştu. Ortaya çıkan bu tabloya üzüldüğünü kaydeden Yücel, “Üzülüyorum. Belediye kaynakları bizim. Kayseri’nin malı. En iyi rakama satmalıyız ve onu da Kayseri için kullanmalıyız” ifadeleri kullandı.


MHP’Lİ DEMİR: FİYATLANDIRMA BİLGİSİ VERİLECEKTİ, VERİLMEDİ
Yücel’in bu yöndeki tepkisine Cumhur İttifakı ortağı MHP Grubundan da destek geldi. MHP Grup Başkanvekili Halit Demir, daha önce Meclis’e fiyatlandırma ile ilgili bilgi verileceğinin söylendiğini, ancak bu bilgilendirmenin yapılmadığını söyledi.
Demir, “Benzinliklerin çekme mesafesi 3 ay önceki Meclis gündemine gelmiş ve fiyatlandırma  ile ilgili ‘Meclis bilgilendirilecek’ denildi. Bilgilendirme olmadı. Kmauoyunda fitne, fesata, dedikoduya fırsat vermemek adına yeninden incelenmesi amacıyla yeniden görüşülmek üzere Meclis’e çekilmesini MHP Grubu adına talep ediyoruz” şeklinde konuştu. “Daha önce fiyatlandırma konusunda Meclis bilgilendirilecek dendi, ama Meclis bilgilendirilmedi. Ben bu konuda bilgi verildiğini hatırlamıyorum” diyen MHP’li Demir, “Konu Meclis gündemine daha sonra yeniden gelmeli. Doğruyu bulmalıyız. Bu konunun çekilmesi talep ediyoruz” dedi.
SAVRUK: KONU KAMUOYUNDA BÜYÜMEDEN…
Meclise Başkanlık eden Mehmet Savruk, ortaya çıkan bu tablonun ardından “Değer artışı ifade edildi. Ben de bu görüşteyim. Kamuoyunda büyümeden komisyon konuyu bir kez daha değerlendirsin ve rapor geri çekilsin” önersinde bulundu.
YALÇIN: CUMA GÜNÜ GÖRÜŞELİM
Daha sonra söz alan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın da bu yöndeki açıklamalara katıldığını belirterek, konunun komisyona çekilmesini ve Cuma günü yeniden Meclis’e getirilmesi önerisinde bulundu. 
Yapılan bu yöndeki konuşmaların ardından Savruk, komisyon raporunun geri çekilmesini Meclis’in oyuna sundu ve oy çokluğu ile talep kabul edilmişti.


 

Cafer ZENGİN

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN