Başkan'dan Koromaz çıkışı: İstedikleri gibi kazamazlar!

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Koramaz Vadisi ile ilgili taş ocağı tartışmalarına açıklık getirdi. 'Mesele 10 yıl süren bir mahkemenin ardından ilgili firma lehine karar verilmesinden kaynaklı' diyen Büyükkılıç, yargı kararına dikkat çekti ve ekledi: Kimse merak etmesin her konu detaylı şekilde inceleniyor…

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Koramaz Vadisi’ndeki taş ocağı tartışmaları devam ederken Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, dikkat çeken açıklamalar yaptı. Bölgede enine boyuna çalışmalar yapıldığını dile getiren Büyükkılıç, “Bu konu siyaset yapılacak konu değil. Kimin verdiği önemli değil. Bölgede birçok maden ocağı var. Yıllar önce bir başvuru yapılmış ve 10 süren bir mahkeme süreci var. Yargı söz konusu firma lehine karar vermiş. Bu nedenle konuyu istismar etmeye gerek yok” dedi.
KİMSE MERAK ETMESİN, HER AÇIDAN KONU TAKİP EDİLİYOR
İlgili firmanın şartları yerine getirip, getirmediğinin bu süreçten sonra önemli olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Şartları yerine getirmezse istediğim gibi kazarım diyemezler. Onlar da şartları yerine getirdik diyorlar. Biz çözüme yönelik gayret gösteriyoruz. Orada oturan vatandaşlarımızın endişelerini de gözetiyoruz. Kimse merak etmesin, her açıdan konu takip ediliyor” diye konuştu. 
KONU 10 YIL ÖNCEYE DAYANIYOR
Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı Subaşı, Küçükbürüngüz ve Büyükbürüngüz mahalleleri sakinleri, mahallelerin içerisinde bulunduğu ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Koramaz Vadisi’nde yapılmak istenen taş ocağına karşı çıkıyor. Bu konuda hukuki süreç de başlatan mahalle sakinlerinin tepkisi sürüyor. Vatandaşların tepkilerini anlayışla karşıladıklarını ve onların çevre, doğa, su kaynakları gibi endişelerine yönelik de her detayın incelendiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, meselenin yeni bir mesele olmadığını dile getirdi.

“ŞARTLARI YERİNE GETİRMEK ZORUNDALAR, GETİRMEZLERSE İSTEDİĞİM GİBİ KAZARIM DİYEMEZLER”
Yıllar önce maden ruhsatı alan firmanın bazı nedenlerden ötürü 10 yıl mahkeme sürecinin sürdüğünü ve 10 yılın ardından da mahkemenin ilgili firmanın lehine karar verdiğini anlatan Başkan Büyükkılıç, şunları söyledi: 10 yıl önce bir firma maden ruhsatı almış, sonra itiraz edilmiş, yargı 10 yılın sonunda firmanın lehine karar vermiş. Yargı kararlarını yok sayamazsınız. Muhtarların, vatandaşların da tabiî ki hassasiyetleri var. Su kanalları, doğal hayatla ilgili tepkileri var vatandaşın. Mağdur olma var deniyor. Bu konuda idare gerekli incelmeleri yapacak ve karar verecek. O bölge UNESCO  dünya geçici listesinde ve bu konu da  enine, boyuna çalışmalar yapılıyor. Bu siyaset yapılacak bir konu değil. Kimin ruhsat verdiği de önemli değil. Orada birçok maden ocağı var. Bu da onlardan biri. Zamanında talepte bulunmuş, 10 yıl mahkeme sürmüş ve yargı onun lehine karar vermiş. Bu olayı istismar etmeye gerek yok. Biz çözüme yönelik gayret göstermek zorundayız. Bizim de yapacağımız bir şey yok varsa yaparız.  Şartlar var ver şartları yerine getirmek zorundalar. Şartları yerine getirmezse istediğim gibi kazarım diyemezsin. Onlar da şartları yerine getirdik diyor” şeklinde konuştu.

Cafer ZENGİN

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN