BAKAN SOYLU'DAN KAZA CEVABI!

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
BAKAN SOYLU'DAN KAZA CEVABI!
Kayseri Olay Haber -

KAYSERİ’de aynı aileden 7 kişinin öldüğü trafik kazası ile bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kazaya neden olan ve daha sonra firar eden sürücünün asıl kusurlu olduğunu, kazaya karışan ambulans sürücüsünün kusur ve ihlalinin olmadığını yönünde rapor tutulduğunu söyledi.  Kazaya neden olan firari sürücü hakkında yakalama emri bulunduğunu da belirten Soylu, kazaya karışan araçlar hakkında tutulan trafik raporu hakkında da bilgi verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir’in, 25 Mart 2018 tarihinde Kayseri İli Kocasinan ilçesi Nalçik Bulvarında meydana gelen ve aynı aileden 7 kişinin öldüğü trafik kazasıyla ilgili soru önergesine cevap verdi.

AYNI AİLEDEN 7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kayseri istikametine giden Mustafa Üzüm yönetimindeki 38 E 4730 plakalı otomobil, görgü tanıklarının ifadesine göre makas atan 38 KY 432 plakalı otomobilin sürücüsünün sıkıştırması ve çarpması sonucu kontrolden çıkmış ve şerit değiştirerek, karşı yönden gelen  ve Malatya'ya cenaze götürdüğü belirtilen 41 BD 308 plakalı özel ambulansla kafa kafaya çarpıştı. Kaza sonucu otomobilin sürücüsü Mehmet Üzüm (36), eşi Zehra (29), çocukları Safiye Nur (6) ve Hamza (8) Kader ile yakınları Mustafa Üzüm (29) ve Soner Üzüm (29) hayatlarını kaybetti. Kazaya neden olan sürücünün ise daha sonra firar ettiği ve Gürcistan’a kaçtığı iddia edildi.

MHP’Lİ VEKİL KAZAYI, BAKAN SOYLU’YA SORDU

Olayın ardından MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, kazayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayan Özdemir,şu sorulara yanıt istedi; “Haberlere de konu olan kaza ile ilgili yaşananlar doğru mudur? Emniyet tarafından kaza hakkında tespit edilen rapor nasıldır? Kazaya neden olan aracın sürücüsünün yurt dışına Sarp sınır kapısından yürüyerek çıktığı iddiaları doğru mudur? Yurt dışına yaya veya araçla çıkışlarda Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile kontrol yapılmamakta mıdır? Ülkemizde yaşanan bir olay sonrasında TC Kimlik Numarası tespit edilince tüm sınır kapılarına bu numara bildirilmemekte midir? Kaza sonucu hayatlarını kaybedenlerin gözü yaşlı ailelerin gözyaşlarını bir nebze olsun dindirmek ve bu kişinin yakalanması için hangi çalışmalar yapılmıştır? Gittiği iddia edilen Gürcistan yetkililerinden bu kişi istenilmiş midir?”

KAZAYA KARIŞAN SÜRÜCÜLERİN YAPTIĞI İHLALLER

Özdemir’in soru önergesini yanıtlayan Soylu ise firar eden Adnan Ö.'ün kazada asıl kusurlu olduğunu, kazaya karışan ambulans sürücüsünün kusur ve ihlalinin olmadığını yönünde rapor tutulduğunu söyledi. Bakan Soylu, cevabında şu ifadeleri kullandı, “Kolluk kuvvetleri görevlerini, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması ve devam ettirilmesi amacı ile kanunların kendisine verdiği yetkiye dayanarak, hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalarak Adli Makamların bilgisi ve talimatları doğrultusunda yerine getirmektedir. Soru önergesinde bahsi geçen olayla ilgili kazaya sebebiyet veren 38 KY 432 plakalı araç sürücüsünün ‘Karayolları Trafik Kanunu’nun 46/2-c (Aksine bir işaret bulunmadıkça, trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek) 84/6 (Asli kusur, doğrultu yön değiştirme manevralarını yanlış yapma)  maddelerini ihlal ettiğinden asli kusurlu olduğu, 38 E 4730 plakalı araç sürücüsünün aynı kanunun 52/1B | (Araç hızını yüke, yola, havaya göre ayarlama) maddesini ihlal ettiği ve 41 BD 308 plakalı özel amaçlı ambulans sürücüsünün ise kazada kusur ve ihlalinin olmadığına dair rapor tanzim edildiği anlaşılmıştır. Ayrıca firari şüpheli hakkında ‘Taksirle Ölüme ve Yaralanmaya Neden Olma’ suçundan Kayseri 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 02.04.2018 tarih ve 2018/2160 esas sayılı, Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesinin 11.07.2018 tarih ve 2018/478 esas sayılı kararı ile yakalama emri bulunmaktadır.”

Haber: Cafer ZENGİN

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN