Ataş: Bunun vebali o vicdansızların üzerine!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis'te yaptığı konuşmayla dikkat çekti. Vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntıları örnekleriyle açıklayan Ataş, ballı maaş alanlara da tepki gösterdi. Ataş, 'AKP yandaşları arasında asgari ücretin 30 katı ballı maaş alanlar var, ayıptır, günahtır. Allah için soruyorum hak bunun neresinde, vicdan bunun neresinde, adalet bunun neresinde?' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’te yaptığı konuşmayla dikkat çekti. Vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntıları örnekleriyle açıklayan Ataş, ballı maaş alanlara da tepki gösterdi. “AKP yandaşları arasında asgari ücretin 30 katı ballı maaş alanlar var, ayıptır, günahtır. Allah için soruyorum; hak bunun neresinde, vicdan bunun neresinde, adalet bunun neresinde?” diyen Ataş, “Eline ‘iş, aş’ yazarak kendini asan, ‘çocuklarım aç’ diyerek valilik önünde kendini yakanları görmüyor musunuz? Ne diyelim artık. Yiyin efendiler, yiyin; doyuncaya, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin ancak unutmayın, evine ekmek götüremediği için yoksulluktan intihar edenlerin vebali üzerinizedir” ifadeleri ile de dikkat çekti.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntıları gündeme taşıdı. Turizm ile alakalı görüşülen kanun teklifi üzerine parti grubu adına söz alan ve AKP’li eski siyasetçilerin ve yandaşların ballı maaşlarına da dikkat çeken Ataş, birçok yerden maaş alanlara tepki gösterdi. 
"ALLAH İÇİN SORUYORUM: HAK BUNUN NERESİNDE, VİCDAN BUNUN NERESİNDE, ADALET BUNUN NERESİNDE?"
Türkiye’nin 2018 yılından itibaren gittikçe derinleşen bir ekonomik kriz içerisinde olduğunu ifade eden Milletvekili Dursun Ataş,  “Coronavirüs salgını da eklenince, vatandaş için işler çok daha kötüye gitmiştir. Turizm sektörü de ekonomik kriz ve pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. İktidar buna rağmen ‘konaklama vergisi, tanıtım ajansı vergisi, katkı payı’ diye ek vergiler, ödemeler çıkarıyor. Biliyoruz, size para lazım. Doyurmayı başaramadığınız müteahhitleriniz için, yeni yaptıracağınız saraylar için, yandaşlarınıza vereceğiniz üç beş maaş için vatandaşın olmayan parasına göz dikiyorsunuz. Milletimiz canının derdine düşmüşken, turizmci kan ağlarken, Türkiye her geçen gün fakirleşiyorken Cumhurbaşkanlığında görev yapan bazı bürokratlar, AKP'li eski vekiller ve bakanlar kamu kurumlarından üç beş maaş almaktadır. İşsizlik almış başını gitmiş, iflaslar başlamışken, gençlerimizin umutları, hayalleri yok olmuşken, emeklilerimiz ay sonunu getiremiyorken farklı farklı yerlerden maaş alanlar var. Allah için soruyorum: Hak bunun neresinde, vicdan bunun neresinde, adalet bunun neresinde?” dedi.
"ASGARİ ÜCRETİN 30 KATI BALLI MAAŞALANLAR VAR, AYIPTIR, GÜNAHTIR!"
Ballı maşalan AKP’lileri örnekleri ile de açıklayan Milletvekili Ataş, “Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanının 3 farklı yerden aldığı maaş 84 bin 702 liradır yani asgari ücretin tam 30 katıdır. Üstelik, asgari ücretten yüzde 15 vergi alınırken AKP'nin yandaşlarının aldıkları ikinci maaşlardan vergi alınmamaktadır; bu ayıptır, günahtır” diye konuştu.
"EYT'LİLERİN ALIN TERİYLE ÇALIŞARAK ALACAĞI ÜÇ KURUŞA ÇİFT DİKİŞ MUAMELESİ YAPIP, SARAYA YERLEŞTİRDİKLERİ BÜROKRATLARA ÜÇ BEŞ MAAŞ VERENLER MİLLETİMİZİN VİCDANINDA AFFEDİLMEYECEK"
Ak Parti Genel Başkanı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, EYT’lilerle ilgili yaptığı bazı açıklamaları da hatırlatan Milletvekili Ataş, şu ifadeleri kullandı: Meclis kürsüsünden  defalarca kez EYT'lilerin sorunlarını dile getirdik. Sayın Cumhurbaşkanı da ‘Erken emekli olacak, gidecek başka bir işte çalışmaya devam edecek yani çift dikiş, böyle bir şey olmaz’ ifadelerini kullanmıştı. EYT'lilerin alın teriyle çalışarak alacağı üç kuruşa çift dikiş muamelesi yapıp, saraya yerleştirdikleri bürokratlara üç beş maaş verenler milletimizin vicdanında affedilmeyecektir. Elinizi vicdanınıza koyun, soruyorum size: 2 bin lira maaş alan bir işçinin emekli olup da alacağı bin lirayla geçinemediği için çalışmak zorunda kalması mı çift dikiş yoksa iktidarın seçtiği isimlerin kamu kurumlarından çalışmadan aldıkları asgari ücretin 20–30 katı maaş mı çift dikiş?”
"VATANDAŞA ‘KURU EKMEK YİYORSA AÇ DEĞİLDİR.’ DİYENLER 3-5 YERDEN BALLI MAAŞ ALIYOR"
Konuşmasında devletin kurumlarının AKP'nin arpalığı hâline getirildiğini belirten İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Eski milletvekilinden bakanına, bürokratından danışmanına binlerce kişi devletten üç beş maaş almaktadır. Üstelik, vatandaş açlık çekerken utanmadan bu durumu savunmaktalar. RTÜK Başkanı çıkıp RTÜK Başkanlığı dışında Halk Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği nedeniyle de maaş almasının yasal ve etik olduğunu söylemektedir. Vatandaşa ‘Kuru ekmek yiyorsa aç değildir.’ diyenler yüzleri kızarmadan aldıkları kimi 3 kimi 5 farklı maaşa ‘Bu yasal ve ahlakidir’ diyor” şeklinde konuştu.
"ELİNE ‘İŞ, AŞ’ YAZARAK KENDİNİ ASAN, ‘ÇOCUKLARIM AÇ’ DİYEREK VALİLİK ÖNÜNDE KENDİNİ YAKANLARI GÖRMÜYOR MUSUNUZ? NE DİYELİM ARTIK!"
Yaşanan ekonomik sıkıntılarla birlikte ortaya çıkan intiharlar başta olmak üzere acı olayları da hatırlatan İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi: Geçtiğimiz aylarda, çiftçilikle geçimini sağlayan 3 çocuk babası, tarlalarını satmasına rağmen borçlarını kapatamadığı için canına kıydı. İzmir’de yaşayan 2 çocuk babası bir müzisyen pandemi başladığından beri 102 müzisyen meslektaşı gibi geçim sıkıntısı nedeniyle yaşamına son verdi. Eline ‘iş, aş’ yazarak kendini asan, ‘Çocuklarım aç’ diyerek valilik önünde kendini yakan, kamyonuna kendini asarak hayatına son veren, çocuğuna okul kıyafeti alamadığı için intihar edenler daha dün gibi aklımızdadır. Sadece son günlerde yaşanan; hayat pahalılığı, işsizlik ve geçim sıkıntısı nedeniyle intiharlar bile saymakla bitmez. ‘Yoksullukla, yolsuzlukla mücadele edeceğiz.’ diye gelen AKP iktidarının on dokuz yılının sonunda, bir yanda açlıktan yaşamına son verenler, diğer yanda üç beş maaş alarak sefa sürenler var. Ne diyelim artık?”
"VEBALİ EVİNE ÜÇ BEŞ MAAŞ GİREN VİCDANSIZLARIN ÜZERİNEDİR"
Konuşmasında iktidar temsilcilerine seslenen Ataş, “Yiyin efendiler, yiyin; doyuncaya, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin ancak unutmayın, evine ekmek götüremediği için yoksulluktan intihar edenlerin vebali evine üç beş maaş giren vicdansızların üzerinedir” ifadeleri ile de dikkat çekti.


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN