Çelik'in ardından bu kez de Karatepe'den, 'Özhaseki tepkisi!'

AK Parti'de halef-selef krizi sürüyor.  Bu kez de Şükrü Karatepe, Özhaseki dönemi belediyeciliği eleştirdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Kayseri Olay Haber - HABER MERKEZİ

Şu an Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yerel Yönetimler konusunda Danışmanlığını da yapan Kayseri Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Şükrü Karatepe, "Kayseri’nin omurgası kırıldı" dedi. Eski Başkan Mustafa Çelik de bir süre önce Özhaseki dönemine yönelik çarpıcı ifadeler kullanmıştı.
ÇELİK, ÖZHASEKi'Yİ YALANLAMIŞTI: KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİLMİŞ...
Özhaseki, Kayseri'deki belediye başkanlığı dönemine ilişkin, "Görevden ayrılırken kasası dolu dolu bir belediye bıraktım" demişti. Kayseri'de kendisinden sonra belediye başkanlığı yapan Mustafa Çelik'ten Özhaseki'nin bu sözlerine yalanlayarak, "Görevi bırakmadan 3 ay önce 100 milyon TL kredi çekilmiş, 30 milyon TL’si harcanmış, 70 milyon TL’si kasadaydı. Özhaseki’nin dolu dolu bir kasa bıraktım dediği konu budur. Kredi çekip borç aldığı parayı kasada bırakmış! Bu borcu da benim dönemimde kat be kat fazla faiziyle biz ödedik. Arkadaşın (Mehmet Özhaseki’nin) ütüsü bozulmasın diye açıklamadık. O dönem altını çaldırmak istemedim ama kazın ayağı öyle değilmiş! Şimdi bunları herkes görüyor” ifadelerini kullanmıştı.Çelik'in bu yöndeki açıklamalarının ardından bu kez de Karatepe, yazdığı kitapta çarpıcı ifadeler kullandı. Sözcü Gazetesi'nde yer alan haber şu şekilde:

AKP’de halef-selef krizi: Kayseri’nin omurgası kırıldı
Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu üyesi ve eski Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Şükrü Karatepe, “Kendini Kuran Şehir” isimli kitabında şehri 21 yıl yöneten halefi, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin icraatlarını yerden yere vurdu. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu üyesi ve Kayseri eski Büyükşehir Belediye Başkanı Şükrü Karatepe, “Kendini Kuran Şehir” isimli kitabında şehri 21 yıl yöneten halefi, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin icraatlarını yerden yere vurdu. Karatepe, “Şehrin (Kayseri'nin) en itibarlı semtleri, kurulan iki ana arter battı çıktılarla tahrip edilerek, şehrin omurgası kırıldı. Geniş cadde ve bulvarlarıyla hayranlık uyandıran eski Kayseri tarihe karıştı” dedi.
SAYGISIZCA DAVRANIP, ŞEHRİN TEMEL İMAJINI TAHRİP ETTİLER
Özhaseki dönemi icraatlarına sert eleştiriler getirilen kitapta, saygısızca ve duygusuzca davranılıp Kayseri'nin temel imajının tahrip edildiğini savunan Karatepe, “Ne yazık ki, 21. yüzyılın başında şehri yönetme sorumluluğunu üstlenenlerin, devraldıkları emanete yeterince saygılı davrandıkları söylenemez. Yöneticiler, modernleşme döneminin en kıymetli birikimine duygusuzca müdahale ederek, şehrin temel imajını oluşturan geniş ve uzun bulvarların tamamını tahrip ettiler” ifadesini kullandı.
KAYSERİ'NİN OMURGASI KIRILDI
Kayseri'nin en itibarlı semtlerinin Özhaseki döneminde yapılan battı çıktı köprülerle tahrip edildiğini ve şehrin omurgasının kırıldığını kaydeden Karatepe, şunları ifade etti: “Önce tarihi kent merkezinde, yüz yıllık bir süreçte oluşan Osman Kavuncu ve Sivas Bulvarları'nın orta refüjündeki yeşil alan ve ağaçlar yok yok edilerek toprak üzerinden işleyen raylı sistem kuruldu. Tarihi merkezin tam ortasından geçen ve çevrelerindeki şehrin en itibarlı semtleri kurulan iki ana arter battı çıktılarla tahrip edilerek, şehrin omurgası kırıldı. Bununla yetinilmeyip, Türkiye'nin en geniş caddelerinden biri olan Mustafa Kemal Paşa Bulvarı ile Kocasinan Bulvarı üzerindeki kavşaklara, benzerlerine çevre yollarında bile az rastlanan türden, yüksek beton ayaklı uzun viyadükler yapıldı. Düz bir alanda kurulan Kayseri’de, görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle, 21. yüzyıla gelene kadar, yaya üst geçidi yapılması bile uygun bulunmamıştı. İnsan trafiğinin yoğun olduğu, Cumhuriyet Meydanı’nın girişindeki bulvarlar üzerinde, yürüyen merdivenli ve pasajlı yaya alt geçitler yapılmıştı.


HAYRANLIK UYANDIRAN KAYSERİ TARİHE KARIŞTI
Geniş cadde ve bulvarlarıyla hayranlık uyandıran eski Kayseri tarihe karıştı” diyen Karatepe, trafik sorununa işaret ederek “Değişen fiziki yapısıyla Kayseri kent merkezi, ‘Kendini Kuran Şehir(in ilk basıldığı 1999’da olduğundan tamamen farklı bir görünüm kazandı. Geniş cadde ve bulvarlarıyla hayranlık uyandıran eski Kayseri tarihe karıştı. Sözde araç trafiğini rahatlatmak için yapılan bu tahribat, trafiği daha da karmaşık hale getirdi. Battı-çıktı ve viyadükler, şehir merkezinde birbirinden kopuk ‘izole' bölgeler oluşturdu. Merkezde bir yere araçla olduğu kadar, yaya olarak da ulaşmak eskisine göre daha zor hale geldi. Kayseri'nin fiziki yapısında son dönemde meydana gelen başkalaşım dikkate alınarak düzeltmeler yapılsa, tamamen farklı bir kitap ortaya çıkardı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN