Tarihi ayıp! 'Ahır' olarak kullanılıyor!

İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Bünyan İlçe Başkanı Erhan Özhan, Kayır Han'ın, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et
Tarihi ayıp! 'Ahır' olarak kullanılıyor!
İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Bünyan İlçe Başkanı Erhan Özhan, Kayır Han’ın, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.
Kayseri Olay Haber - Cafer ZENGİN

Koramaz Vadisi’nin hemen girişinde yer alan tarihi yapının içler acısı durumda olduğunu ifade eden İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Bünyan İlçe Başkanı Erhan Özhan, “Harf İnkılabının 93. yıldönümü vesilesiyle, Kayseri ‘de bu inkılabın en önemli mihenk taşlarından olan Kayır Hanı ziyaret ettim. Atatürk’ün Harf İnkılabı Kayseri’de anlattığı Selçuklu eseri Kayır Hanı gözümüzün önünde yok oluyor” dedi. Özhan, “Tarihi 1200’lü yıllara dayanan eser, harf inkılabının kabulü olan 1 Kasım 1928 tarihinden 40 gün önce Atatürk tarafından ziyaret edildi. Atatürk burada Gesi, Mancusun, Efkere, Vekse ve Isbıdın köylerinin halkıyla bir araya gelip, öğrencilere yeni harflerle ilgili sorular sordu ve aldığı cevaplarla büyük memnuniyetle ayrıldı. Selçuklu2nun ve Cumhuriyetin maddi manevi izlerini taşıyan, UNESCO tarafından dünya mirası listesinde yer alan Koramaz Vadisinin hemen girişinde yer alan tarihi yapı; Kayseri Sivas karayolu üzerinde gözle görülür önemli bir noktada yer alıyor. Tarihi değerine ve bulunduğu önemli konuma rağmen şu an bir ‘ahır’ olarak kullanılmakta ve yıkık duvarları, çökmüş çatısı, etrafında çöp yığınları ile adeta izbe bir harabeyi andırmakta. Özel şahıs mülkiyetinde olan bu eser , gerekli kanuni ve maddi imkanlar şahsa sağlanarak devlet mülkü haline dönüştürülmeli ve acilen restore edilerek sosyal ve kültürel anlamda hak ettiği değere kavuşturulmalı. İlgili devlet kurumlarını, Harf İnkılabının 93. Yıl dönümü vesilesiyle ; geçmişimize ve o geçmişten İlham alacak olan geleceğimize karşı bu tarihi zorunluluğu yerine getirmeye davet ediyorum. 


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN